صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
در دوران کروناویروس و تعطیلی مدارس با بچه‌ها چه باید کرد؟

اگر شما هم به‌خاطر تعطیلی مدرسه‌ها واقعا نمی‌دانید که باید با بچه‌ها چه کنید، بهتر است که ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

 

حالت اول: بچه‌ها در خانه هستند و شما باید امور شغلی را در خانه انجام دهید 

 

شاید بعضی افراد واقعا از دورکاری لذت ببرند و هیچ مشکلی با آن نداشته باشند، اما افراد دارای بچه‌های مدرسه‌ای یا مهدکودکی معمولا چنین اتفاقی را از کابوس‌های خودشان می‌دانند. فرض کنید که شما در یک کنفرانس مجازی حضور دارید و بچه‌ها ناگهان وارد اتاق می‌شوند و با توپ به در و دیوار می‌کوبند؛ یا درحال بررسی پروندهای خاصی در اکسل هستید که ناگهان فرزندتان از شما می‌خواهد که همین الان در حل کردن تکالیف ریاضی به او کمک کنید. با این‌حال، با کمک این نکات راهنما می‌توان شرایط کار در خانه با حضور بچه‌ها را راحت‌تر کرد: 

 

 

 

حالت دوم: مدرسه‌ها تعطیل هستند، اما شما باید به محل کار بروید 

 

هیچ راهکار یکسان و مشخصی برای حل کردن این معضل وجود ندارد، چون این موضوع تا حد زیادی به ویژگی‌های خانواده هر فرد، خصوصیات کارفرما و شرایط شغلی بستگی دارد. با این‌حال، اگر در شرایط تعطیلی مدارس باید به محل کار بروید، توجه داشتن به نکات زیر می‌تواند شرایط شما را تا حدودی راحت‌تر کند. البته گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار ندارند. 

 

 

 

 

متاسفانه باید گفت که درحال حاضر راهی برای جلوگیری کامل از تماس با کروناویروس بدون از‌دست‌دادن حداقل بخشی از درآمد ماهانه وجود ندارد. اما با رعایت نکات ایمنی ضروری و داشتن برنامه می‌توان مشکلات ناشی از بحران فعلی را به حداقل رساند. 

 

حالت سوم: می‌خواهید آموزش خانگی به بچه‌ها را دنبال کنید 

 

بعضی از مدرسه‌ها، دستورالعمل‌های تحصیلی مشخصی را برای ادامه تحصیل بچه‌ها در خانه ارائه داده‌اند و به‌صورت آنلاین با بچه‌ها در تماس هستند و تکالیف آنها را نیز بررسی می‌کنند. اما همه مدرسه‌ها در همه کشورها چنین امکاناتی را ندارند. با این‌حال، راهکارهای زیر می‌توانند به فعالیت ذهنی بیشتر بچه‌ها کمک کنند و آنها را در فضای آموزشی نگه دارند. 

 

 

 

 

 

 

 

ضرورت سرگرم کردن بچه‌ها 

 

یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر برای والدین در دوران کروناویروس و تعطیلی مدارس، سرگرم کردن بچه‌ها خصوصا در ساعات رسیدگی به امور شغلی است. پس اگر باید طی ساعات آینده در کنفرانس مجازی مهمی شرکت کنید، زودتر به برنامه سرگرم کردن بچه‌ها فکر کنید. تهیه یک فیلم انیمیشنی، آماده‌سازی مقداری پاپ‌کورن و کارهای ساده دیگر می‌تواند بچه‌ها را حداقل برای یک تا دو ساعت سرگرم کند. فراهم‌سازی انواع سرگرمی‌ها و بازی‌های مختلف برای بچه‌ها به نظر خودتان بستگی دارد و نهایتا شما گزینه‌های بسیاری را در اختیار دارید. 

 

اگر فرزندتان برای تماشای فیلم خیلی خردسال است، رسیدگی به امور شغلی را به ساعات استراحت و چرت زدن او موکول کنید یا از همسرتان بخواهید که در ساعات خاصی مانند شرکت در جلسات مجازی، مراقبت از کودک را تمام‌وکمال بر عهده بگیرد. در شرایط خاص و اضطراری هم بهتر است که شرایط خودتان را به دیگر حاضران در جلسه مجازی توضیح دهید و از تلاش برای پنهان کردن حضور کودک در اتاق خودداری کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع:Verywell Family

چطور با حضور کودکان در خانه دورکاری کنیم؟
راهکارهای جلوگیری از وابستگی بچه‌ها به صفحات نمایشگر در دوران قرنطینه
آموختن راستگویی به کودکان 3 تا 5 ساله
معایب و مزایای خوابیدن بچه‌ها کنار والدین​​​
آموختن مفهوم «استفاده اشتراکی» به کودکان
نوجوانان و خطر ارسال پیامک در خواب!
7 راه برای توقف خارش پوستی آفتاب‌سوختگی
پاسخ به مهم‌ترین سوالات والدین درباره فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری از کرونا
ترفندهای زیبایی در قرنطینه خانگی