صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
در اماکن عمومی موهایتان را بپوشانید

کروناویروس از طرف سازمان جهانی بهداشت پاندمی یا همه‌گیری جهانی معرفی شده است و لازم است برای قطع زنجیره در خانه بمانیم. با این وجود برخی افراد سعی می‌کنند در کنار رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی همچنان در جامعه حضور فعال داشته باشند.

اگر جزو این دسته از افرادید بهتر است بدانید در دوران شیوع بیماری باید۳ عادت خود را در حوزه زیبایی تغییر دهید تا از آلوده شدن به این بیماری در امان بمانید:

عادت اشتباه اول: آرایش کردن قبل از شستن دست‌ها

گرچه همیشه توصیه می‌شود قبل از آرایش صورت، دستان خود را بشویید اما در دوران شیوع بیماری ویروسی این موضوع اهمیت بالاتری پیدا می‌کند. اگر تاکنون در منزل بدون شستن دست اینکار را می‌کردید از این پس حتما ابتدا به خوبی دست‌ها را با آب و صابون برای حداقل ۲۰ ثانیه ضدعفونی کنید و بعد از محصولات آرایشی روی صورت استفاده کنید.

سایه‌های چشم و رژلب و کرم‌پودر می‌توانند آلوده باشند پس حتما با الکل آنها را ضدعفونی کنید. طبق تحقیقات اخیر که مشروح نتایج آن در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، ویروس می‌تواند تا ۲۴ ساعت روی بسته‌بندی کاغذی و برای چندین روز روی پلاستیک و آهن زنده بماند. پس مراقب محصولات آرایشی خود باشید.

عادت شماره دوم: لمس مرتب صورت

بر اساس تحقیقات انجمن ملی اطلاعات بیوتکنولوژی هر فرد به‌طور میانگین روزانه بیش از 500 مرتبه صورتش را لمس م‌یکند. پس اگر لنز دارید در این دوره توصیه می‌کنیم عینک استفاده کنید و تا جای ممکن از دست زدن به مخاط چشم بپرهیزید.

اگر سر بینی‌تان می‌خارد از یک دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید و اگر مرتبا با تلفن همراه صحبت می‌کنید بین دهان و گوشی فاصله بیاندازید. می‌توانید از هندزفری استفاده کنید تا این منبع آلودگی را نزدیک صورت‌تان نیاورید.

عادت شماره سه: بیرون ریختن موها

اگر موهای بلندی دارید که از پشت آویزان است یا موهای چتری دارید حتما موها را ببافید و کاملا جمع کنید. مخصوصا در اماکن عمومی روسری یا کلاه به سر داشته باشید. موها را مرتبا شامپو کنید و از تماس آنها با سطوح آلوده خودداری کنید.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.ohmymag.com