صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
ترفندهای پیشگیری از چاقی‌ در تابستان

پس بهتر است از همین امروز، برخی نکات را مورد توجه تان قرار دهید تا گرفتار چند کیلوگرم افزایش وزن در آستانه پاییز نشوید. این نکات عبارتند از:

 

پرهیز از رژیم سریع 


بعضی افراد تصمیم می‌گیرند تا با رعایت رژیم غذایی محدود و سختگیرانه به‌سرعت وزن کم کنند تا برای شرکت در سالن ورزشی یا شنا تناسب اندام داشته باشند. گرسنگی مداوم طی دوره چند هفته‌ای واقعا موجب کاهش وزن می‌شود اما مغز این حالت را به‌عنوان هشدار حفظ می‌کند. در نتیجه، پس از بازگشت وضعیت تغذیه به حالت نرمال، مغز دستور ذخیره انرژی برای گرسنگی بعدی را صادر می‌کند و مسلما افزایش تمایل به غذا خوردن زمینه‌ساز افزایش وزن خواهد بود. یادتان باشد که برای حفظ تناسب اندام هیچ چیز بهتر از رژیم متعادل، سالم و مداوم نیست. 

 

لذت از طعم همه خوراکی‌ها اما در حد متعادل


یکی از اصول مهم تغذیه این است که بدن نباید وضعیت محرومیت و ولع غذا خوردن را تجربه کند. البته این به معنای مصرف مداوم خوراکی‌های پرکالری، چرب و شیرین نیست و چنین خوراکی‌هایی فقط در حد مزه‌چشی و مهمانی‌ها توصیه می شود. از طرفی، هر فردی متابولیسم، میزان فعالیت و نیاز متفاوتی به غذا دارد. پس بهترین روش برای تغذیه صحیح، غذا خوردن براساس نیاز بدن و از مواد غذایی سالم و مغذی است. 

 

گنجاندن میوه‌ها و سبزیجات فراوان


لذت خوردن یک بستنی در روزهای گرم واقعا وصف‌نشدنی است. اما اگر این عادت هر روز تکرار شود حتما باید منتظر چاقی بود. بنابراین، بهتر است انواع میوه‌ها و سبزیجات خنک به‌عنوان دسر انتخاب شوند. انواع سالاد نیز جایگزین مناسب‌تری برای فست‌فود و چیپس هنگام تماشای فیلم یا گردش در طبیعت است. 

 

غذا خوردن در ساعت های منظم


شاید رعایت نظم غذایی در تعطیلات و سفر کمی عجیب به‌نظر برسد اما در واقع غذا خوردن‌های مکرر ریتم بدن را برهم می‌زند. این کار معمولا با افزایش دریافت کالری همراه است. همچنین، دلیلی ندارد اگر در تعطیلات به سر می‌برید دائم در حال خوردن تنقلات باشید. البته یک راهکار مناسب اینکه وعده‌های غذایی تان را به 5 یا 6 سهم کمتر تقسیم کنید تا از گرسنگی مداوم پیشگیری شود. 

 

خواب کافی


کمبود خواب یکی از عوامل افزایش وزن است زیرا تعادل هورمون‌های سیری و گرسنگی تغییر می‌کند. به همین دلیل در ایام تعطیلات تابستان نیز ریتم منظم خواب تان را حفظ کنید، تا دیروقت بیدار نمانید و هوای خنک صبح را برای ورزش مغتنم بدانید. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Cuizineaz.fr

7 عادت غذایی که برای کاهش وزن باید فورا تغییر داد​​​
چرا با رعایت رژیم غذایی، وزن مان کم نمی‌شود؟​​​