صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
"ماسک" برای کودکان در دوران زندگی با کرونا

استفاده از ماسک برای کودکان نیز همانند بزرگسالان زمینه مواجه با ترشحات دهان و بینی و در نتیجه احتمال سرایت بیماری را کاهش می‌دهد. این نکته به‌خصوص در امکان عمومی و شلوغ اهمیت خواهدداشت. اما اگر ماسک به‌درستی استفاده نشود و مثلا دائم روی صورت جابجا شود یا دهان و بینی را کاملا نپوشاند، کارایی ندارد.


کودک از چه سنی می تواند "ماسک" بزند؟


حداقل سن برای استفاده از ماسک، 2 سال است. کمتر از این سن خطر بروز اختلالات تنفسی یا تنگی نفس وجود دارد. حتی در سن کمتر از 6 سال نیز نیاز به آموزش و مراقبت توسط والدین دارد زیرا کودک درک کاملی در مورد ضرورت استفاده از ماسک ندارد و معمولا به آن دست می‌زند یا جابجا می‌کند.


 در سنین مدرسه، استفاده از ماسک برای کودک در اماکن عمومی و شلوغ توصیه می‌شود اما اگر کودک همکاری لازم را ندارد، در مناطق خلوت و با رعایت فاصله اجتماعی می‌توان از ماسک صرفنظر کرد. معمولا بچه‌ها از سنین نوجوانی به‌خوبی می‌توانند ماسک بزنند. 


ضرورت مراقبت از کودکان بیمار


استفاده از ماسک برای کودکان مبتلا به بیماری‌هایی نظیر آسم شدید، آلرژی تنفسی، ضعف سیستم ایمنی، بیماری مزمن مانند دیابت و دیگر ناراحتی‌های جدی ضرورت خواهدداشت. 


در وهله اول باید حضور این کودکان در امکان عمومی و تماس با دیگران کاملا کاهش یابد. اما در صورت ضرورت، حتما باید از ماسک مخصوص جراحی البته با توجه به سن کودک استفاده گردد. 


ماسک به‌تنهایی کافی نیست!


استفاده از ماسک به‌تنهایی نمی‌تواند تاثیر پیشگیری در برابر کروناویروس داشته‌باشد. متاسفانه برخی افراد بارها در طول روز دست آلوده را به ماسک می‌زنند، آن را مرتب جابجا می‌کنند و حتی هنگام صحبت‌کردن ماسک را برمی‌دارند. این نکته را هنگام حضور کودکان کاملا رعایت کرده و ضرورت توجه به این مراقبت‌ها را به‌ آنها یادآوری کنید.


به‌خاطر داشته باشید گرچه فعالیت‌های اجتماعی آغاز شده اما کرونا همچنان باقی است. پس همانند روزهای اول، دست‌ها را مرتب با آب و صابون بشویید، از حضور غیرضروری بیرون از منزل اجتناب نمایید و فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرید. 


مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: www.futura-sciences.com