دکتر جلال الدین میرزای رزاز، رئیس دانشکده و انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور و انجمن تغذیه ایران
اپلیکیشن تاک به طور رایگان قابل دسترسی است
6 فروردین 1399 ساعت: 13:1بیماری کرونا اکنون یکه‌تاز بسیاری از میادین بهداشتی، اقتصادی و سیاسی است و به اذعان بسیاری از متولیان بهداشتی بین‌المللی، مهم‌ترین چالش جامعه بشری پس از جنگ جهانی دوم است. تعداد موارد مبتلا به این بیماری به قدری سریع رو به افزایش است که از ظرفیت درمانی در ایران و بسیاری از کشورها فراتر رفته است. این مسئله بیش از پیش ارجحیت پیشگیری نسبت به درمان را برای نظام سلامت گوشزد کرده است.
در پاسخ به این معضل بهداشتی که به یقین نمی‌توان راهکار مواجهه با آن را صرفاً بهره‌گیری از کادر درمان دانست، اخیراً انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور و دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن تغذیه ایران با بهره‌گیری از شبکه گسترده دانش‌آموختگان تغذیه، طی یک اقدام سریع و هدفمند با بسیج تمامی امکانات به نیاز اجتماعی دسترسی به اطلاعات تغذیه‌ای موثق برای مقابله با بیماری کرونا، در قالب طراحی و تولید اپلیکیشن تاک (تغذیه، ایمنی و کرونا) کرده‌اند.

این اپلیکیشن هم‌اکنون از گوگل پلی‌استور، کافه‌بازار، مایکت و به طور مستقیم از تارنمای اپلیکیشن به آدرس tacapp.ir به صورت رایگان قابل بارگذاری است. در کمتر از یک هفته پس از رونمایی از تاک، با بهره‌گیری از گسترده‌ترین شبکه مجازی دانش‌آموختگان تغذیه به بیش از 5000 پرسش از سوی کاربران پاسخ داده شده است. علاوه بر این در حال حاضر بیش از 10 هزار کاربر فعال از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند که پاسخ به بسیاری از پرسش های آنها به صورت پیش‌فرض در اپلیکیشن ارائه شده است.

با توجه به استقبال بی‌نظیر هم‌میهنان از تاک، در صورت نیاز در فازهای بعدی بهره‌برداری، به تعداد متخصصان ارائه کننده خدمت افزوده خواهد شد. در حال حاضر، بیش از 700 کارشناس در سامانه پاسخگویی تاک ثبت نام کرده‌اند که به صورت داوطلبانه و جهادی به مهمترین نیاز سلامت عمومی پاسخ می‌دهند. در این اپلیکیشن سعی شده است با ارتقاء سواد تغذیه‌ای گروه‌های مختلف اجتماعی، پیشگیری موثر از ابتلا به بیماری کرونا در جامعه ایجاد شود و در برابر اشاعه اطلاعات ناصواب و بی‌پشتوانه توسط افراد غیرصلاحیت‌دار اقدامی علمی انجام شود. بدین ترتیب تلاش ما بر این بوده است که از سردرگمی هم‌میهنان در کسب اطلاعات تغذیه‌ای در عرصه‌ی مجازی کاسته شده و از فعالیت سودجویان در این جولانگه کاسته شود. هدف اصلی ما از ارائه این اپلیکیشن کاستن بار حوزه‌ی درمان در مبارزه علیه کرونا است تا بدین ترتیب سلامت عمومی و پایداری خدمات نظام سلامت تضمین شود.

در حال حاظر ظرفیتی بالغ بر 9000 دانش‌آموخته تغذیه با توزیع جغرافیایی فراگیر از 25 دانشگاه در سراسرکشور برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی جامعه‌ی تغذیه وجود دارد و با بسیج این نیروهای ارزشمند می‌توان از شیوع بسیاری از بیماری‌ها و ارتقاء سلامت عمومی بهره جست.

در تاک با بررسی دقیق فضای مجازی و استخراج پرسش‌های متداول در خصوص مراقبت‌های تغذیه‌ای در 3 بخش اصلی؛ پیشگیری، درمان و مراقبت‌های تغذیه‌ای دوران پس از نقاهت بیماری کرونا و همچنین دستورالعمل‌های رسمی نهادهای مرجع علمی، پاسخ‌هایی مبتنی بر شواهد و کاربردی به پرسش‌ها و شبهات تغذیه‌ای ارائه شده است و هر روز محتوای پیش‌فرض پرسش ها به روز رسانی می‌شود. همچنین در صورتی که پرسش‌ کاربران در مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده‌ی پرسش های متدوال یافت نشود، با اتصال به کارشناسان زبده علوم تغذیه از طریق اپلیکیشن، به صورت آنلاین به این پرسش‌ها به صورت اختصاصی نیز پاسخ داده خواهد شد.

علاوه‌براین، در قالب ارائه خدمات تغذیه‌ای مجازی از طریق تاک، اهداف دیگری نیز از جمله ارتقاء انسجام جامعه‌ی دانش‌آموختگان تغذیه، ارتباط موثر با گروه‌های اجتماعی مختلف برای ارتقاء سواد تغذیه‌ای و همچنین ایجاد یک بستر پویا برای کسب تجربه‌های آموخته برای مواجهه با شرایط بحرانی تهدیدکننده سلامت نیز دنبال شده است.

تمامی هم‌میهنان عزیز و پارسی زبان سراسر جهان می‌توانند با بهره‌مندی از این اپلیکیشن و معرفی آن به دیگران، ما را در دستیابی به اهداف اجتماعی و ارتقاء سلامت عمومی یاری برسانند. امیدواریم با گسترش استفاده از این اپلیکیشن، شرایط آسان‌تری برای عبور از این بحران برای مردم عزیزمان فراهم شود و نیزکادر درمانی و نظام سلامت کشور در کنار درمان‌های معمول و رایج بتوانند حمایت‌های تغذیه‌ای که جزء لاینفک درمان بوده و تاثیر درمان را افزایش می‌دهد بهره مند شوند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو