در آمریکا پیش از این، بیمه‌ها تعرفه ویزیت تله‌مدیسین را پرداخت نمی‌کردند اما با شروع کرونا موانع مختلف تله‌مدیسین به سرعت برطرف شد. حتی کنگره آمریکا برای حمایت بیمه‌ای از قصورات پزشکی در تله‌مدیسین نیز مصوباتی را دنبال کرد. در ایران نیز از سال ۲۰۱۱ در مشهد تله‌مدیسین را شروع کردیم و در یک مدت ۵ ساله بیش از ۴۸۰۰ بیمار را ویزیت و درمان کردیم که هر هفته ۹۰ بیمار به‌صورت مجازی از واشنگتن و هر بیمار هر ۴ ماه یک‌بار به‌صورت حضوری در ایران ویزیت می‌شدند.

 

هشتمین نشست طب‌تاک در هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با حضور دکتر محمد رضاییان استادیار روماتولوژی دانشگاه ویرجینیای غربی و دارای بورد تخصصی طب‌ داخلی و روماتولوژی از آمریکا- در ۲۴ فروردین‌ماه برگزار شد. در این نشست که هم‌زمان با سالگرد تاسیس هسته سلامت مرکز رشد برگزار شد‌، وضعیت فعلی و آینده تله‌مدیسین (پزشکی از راه دور) و همچنین تجربه تله‌مدیسین بیش از ۲۰ هزار بیمار در شهر مشهد از سال ۲۰۱۱ تاکنون مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. 

محمدسعید صفاری پژوهشگر هسته سلامت و کارشناس سیاست‌گذاری سلامت- در مقدمه ضمن معرفی هسته سلامت مرکز رشد، به تشریح اقدامات یک‌ساله این هسته در محورهای سیاست‌گذاری و طراحی نظام ارائه خدمت، مدیریت منابع انسانی نظام سلامت، و گفتمان‌سازی و ترویج نگاه علوم انسانی و اجتماعی در صورت‌بندی مسائل این حوزه پرداخت.

 

در ادامه دکتر رضاییان ضمن اشاره به تجارب انجام تله‌مدیسین در کشورهای آمریکا، نپال، هندوراس و عراق بیان کرد: تله‌مدیسین در آمریکا و به طور خاص ایالت ویرجینیا از حدود 25 سال پیش شروع شد. در این ایالت دو بیمارستان خیلی بزرگ وجود داشت که بسیاری از بیماران باید مسافت قابل‌توجهی را طی‌ می‌کردند تا بتوانند به مرکز ارائه‌کننده خدمت مراجعه کنند و برخی نیز به دلیل مشکلات مختلف، هیچ‌گاه تا پایان عمر به برخی خدمات دسترسی پیدا نمی‌کردند. به همین علت، دانشگاه ویرجینیا کلینیک‌هایی در بخش‌های مختلف ایالت تاسیس کرد و دستگاه‌ها و زیرساخت‌های تله‌مدیسین را علی‌رغم هزینه‌های بالای آن، تدارک دید. با ایجاد تله‌مدیسین، بیماران می‌توانستند در کلینیک‌ها حاضر شوند و خدمات تخصصی مورد نیاز خود را دریافت کنند. هندوراس جزو فقیرترین کشورهای آمریکای جنوبی بود و با ایجاد کلینیک‌های تله‌مدیسین دسترسی خوبی برای بیماران فراهم شد.

رضاییان در ادامه در زمینه تجارب تله‌مدیسین بیماران ایرانی در شهرهای مختلف عنوان کرد: در شهر مشهد از 10 سال قبل در بیمارستان امام زمان (عج) تله‌مدیسین را شروع کردیم. هر چند ماه یکبار برای ویزیت بیماران به مشهد سفر می‌کردم و پیگیری‌های بعدی بیماران از آمریکا انجام می‌شد. وی افزود: همه‌گیری کرونا تاثیر چشم‌گیری در توسعه‌ فناوری‌های تله‌مدیسین خصوصا در آمریکا داشت و در این مدت دو ساله به مرور در ایران نیز امکان دسترسی بیماران از شهرهای مختلف برای تله‌مدیسین فراهم شد.

استادیار روماتولوژی دانشگاه ویرجینیای غربی با تاکید بر استفاده از تجهیزات بسیار ساده نظیر تلفن همراه و تبلت و نرم‌افزارهای همگانی و در دسترس به عنوان یکی از مزیت‌های اصلی تجربه تله‌مدیسین در شهر مشهد، افزود: در این بین تنها به ویزیت بیماران اکتفا نشد بلکه درمان و داروهای مورد نیاز آن‌ها نیز پیگیری شد. در بیمارستان امام زمان (عج) خیلی از بیماران خصوصا بیماران افغانی، هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای نداشته و ندارند. از این جهت عمده خدمات بیمارستان و حتی داروهای روماتولوژی برای بیماران محروم، رایگان بوده و هست. همچنین برای تامین برخی داروهای مورد نیاز روماتولوژی که در ایران کمتر دسترسی وجود داشت، به طرق مختلف تلاش شد تا از آمریکا ارسال شود. وی ادامه داد: بعضی از بیماران حدود ۱۰ سال است که فالوآپ می‌شوند و ما برای تک‌تک آن‌ها، پرونده‌های سلامت الکترونیک ساده‌ای را در یک پایگاه داده ایجاد کردیم.

در دی ماه سال گذشته با برگشت خوردن بخشی از محصولات کشاورزی صادراتی به کشور و گزارش‌هایی در خصوص وجود مقادیر بالای سم در این محصولات، سرو صدای زیادی به پا شد که بلافاصله  رییس سازمان حفظ نباتات کشور، در واکنش به جنجال پیش آمده توضیح داد: "هر کشور دارای یک استاندارد بین المللی است، براساس کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات که ایران نیز عضو همین کنوانسیون است و براساس معاهدات بین المللی کشورها ملزم به رعایت باقی‌مانده سموم در بافت‌های گیاهی هستند؛اینکه ما برگشت محصول از کشورهای مقصد را داشتیم به واسطه سموم بیش از حد  نبوده است و ما هیچ‌گونه آنالیز و گزارش و نامه ای مبنی بر این موضوع که محصولات ما بیش از اندازه استاندارد سم داشته، نداشته ایم."

 وی در ادامه سخنان خود تصریح کرده بود: علت برگشت برخی محصولات این بود که مقررات و پروتکل های کشورهای مقصد عوض شده، یعنی به جای اینکه کشور مقصد محصولات را بررسی کنند و گواهی بهداشتی و سلامت بدهند می‌خواهند بدانند محصول در کدام مزرعه تولید می شود و چه عملیات داشتی روی محصول اتفاق می‌افتد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشور هم در یکی از سخنرانی‌های خود در رابطه با این خبر اعلام کرد که هجمه‌هایی درباره سه محصول سیب زمینی، فلفل دلمه‌ای و کیوی وجود دارد اما طی گزارش‌های اخیری که به دست ما رسیده مشخص شد که در هیچ‌یک از این محصولات به دلیل باقی مانده سموم مرجوع نشدند، در واقع شپشک توت در محصول کیوی نشان می‌دهد که اساساً در محصول، آفت‌کش استفاده نشده است.

لازم به ذکر است بعد از این اتفاق و به وجود آمدن موانع صادراتی بود که رییس سازمان حفظ نباتات کشور از راه اندازی سامانه‌ای در کشور خبر داد که تمامی تولیدکنندگان و صادرکنندگان در آن موظف به درج اطلاعات محصول صادراتی و مشخصات فنی آن هستند.

به نظر می‌رسد، این اتفاق و تاکید امروز وزیر جهاد کشاورزی به نظارت بیشتر برتولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی، گام‌های مثبتی در جهت تحقق مفهوم امنیت غذایی در کشور باشد، چرا که توجه به بحث کیفیت محصولات کشاورزی و ملزم ساختن تولیدکنندگان به رعایت قوانین تولید اصولی نه تنها ضریب خوداتکایی در کشور را بالا خواهد برد بلکه باعث اعتمادسازی و توجه ویژه کشورهای هدف تجاری، به محصولات کشاورزی ایران می‌شود که به دنبال خود رشد و توسعه صادرات کشاورزی را به همراه دارد.

اعظم صفایی

راه‌اندازی کسب و کارهای نوآورانه یکی از دغدغه‌های افراد نخبه و نوآوری است که در فضای کشور با نگاهی تازه به دنبال کارآفرینی و ایجاد شغل هستند؛ اقدامی که علاوه بر توسعه و آبادانی کشور با ایجاد شغل در کشور، اقدامی خداپسندانه و خیر محسوب می‌شود.

در همین راستا برنامه «ماه شما» که از شبکه شما هر روز به روی آنتن می‌رود؛ روز شنبه میزبان یکی از مدیران کارآفرین در حوزه کشاورزی بود که علاوه بر ایجاد شغل در این حوزه، با طراحی یک کسب و کار آنلاین در حوزه سلامت، در جهت حمایت از نیازمندان قدم برداشته است.

دکتر «مهدی غلامی»، مدیرعامل شرکت توسعه تجارت بین‌الملل کسب و کاردر سال 1385 از دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته «مهندسی بیوسیستم» فارغ التحصیل و پس از آن به‌عنوان کارشناس پژوهشی جذب «بنیاد علمی نخبگان» شد و تا سال 1394 با شرکت در طرح‌های ارزشمند نخبگانی در این مجموعه به فعالیت پرداخت. وی بعد از مدتی وارد وزارت علوم شد و در فضای نوآوری،کارآفرینی و فناوری تا سال 1398 در این وزارتخانه فعالیت کرد و از آنجا که در سال 1395 موفق به کسب دکترای کارآفرینی شده و با روحیه‌ کارآفرینی آشنا بود، تصمیم گرفت ایده‌های نوآورانه خود را به واقعیت تبدیل کند.

این کارآفرین در ابتدای برنامه از شروع فعالیت در حوزه کارآفرینی وموانع موجود در این حوزه با بینندگان صحبت کرد:کارآفرینی از جنس دانش بنیان، نیاز به یک کفش آهنین دارد زیرا به هر شکل در شروع فعالیت این ادبیات برای کسی مشخص نیست؛ از طرفی در کشور ما سرمایه انسانی نخبه بسیار کم است، اما شخصا به دلیل احساس مسئولیت اجتماعی و دغدغه‌ای که به این حوزه دارم، با وجود مشکلات اگر بخواهم از نو قدم در راهی بگذارم قطعا کارآفرینی خواهد بود.

وی در توضیح ماهیت پلتفرم‌های کسب و کار محوری که راه‌اندازی کرده است، توضیح داد: ما جزو شرکت‌های دانش بنیانی هستیم که در شروع کار ابتدا به سراغ نیازهای سطح جامعه رفته و با رصد و پایش آنها با تیم سازی، ایده را تبدیل به کسب و کاری برای رفع نیازهای جامعه می‌کنند. شرکت ما در حال حاضر در سه شاخه فعالیت خود را شروع کرده‌ است؛ اولین دغدغه ما با توجه به بحران کرونا، در حوزه سلامت بوده است که در این بخش با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، شهروندان با پیاده‌روی و قدم برداشتن ارزش افزوده‌ای ایجاد کرده و با استفاده از این ارزش افزوده در کارهای خیر سهیم و از تخفیفات بهره‌مند می‌شوند.

غلامی افزود: در زیرساخت دوم، سعی در کمک به بخش کشاورزی داشتیم لذا زمینه عرضه و تقاضای محصولات، تجهیزات،خدمات و نهاده‌های کشاورزی را ایجاد کردیم تا کشاورزان بدون واسطه بتوانند تجهیزات مورد نیاز خود را تامین و بدون واسطه محصولات و خدمات خود را به جامعه مخاطب خود ارائه بدهند.

مدیر این شرکت دانش بنیان، اظهار داشت: آخرین کسب و کار ما متناسب با امنیت غذایی و تکمیل زنجیره غذایی صنعت غذا است و کسانی که به دنبال تامین مواد اولیه غذایی هستند، بدون واسطه می‌توانند از تامین‌کننده‌های مرتبط محصولات را خریداری کنند.


 

طراحی و اجرا توسط: هیاهو