کرونا؛ ماسک و قرنطینه

تاریخ انتشار : 2-01-1399, 12:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یکی از صحنه‌هایی که دیدن آن هنگام اپیدمی بیماری‌های ویروسی برایمان آشناست، افرادی است که ماسک به صورت دارند. استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس روشی معمول در بسیاری از کشورهاست، از جمله در جریان شیوع اخیر ویروس کورونا در چین و کشور خودمان. ولی پرسش اینجاست آیا واقعا پوشیدن ماسک در انتقال بیماری تاثیری دارد؟

یکی از صحنه‌هایی که دیدن آن هنگام اپیدمی بیماری‌های ویروسی برایمان آشناست، افرادی است که ماسک به صورت دارند. استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس روشی معمول در بسیاری از کشورهاست، از جمله در جریان شیوع اخیر ویروس کورونا در چین و کشور خودمان. ولی پرسش اینجاست آیا واقعا پوشیدن ماسک در انتقال بیماری تاثیری دارد؟

- ویروس شناسان اعتقادی به موثر بودن ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس های هوازی ندارند. با این حال شواهدی موجود است که نشان می دهد ماسک صورت می تواند به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.

استفاده از ماسک های جراحی برای نخستین بار در قرن ۱۸ میلادی در بیمارستان ها آغاز شد ولی تا سال ۱۹۱۹ و اپیدمی آنفلوآنزای اسپانیایی در میان مردم معمول نبود.

- دکتر "دیوید کارینگتون" استاد دانشگاه لندن، به بی‌بی‌سی می گوید "استفاده مرتب از ماسک صورت توسط مردم راه موثری برای جلوگیری از انتقال ویروس و باکتری های موجود در هوا نیست. راه انتقال "بیشتر ویروس‌ها" از هواست. علت موثر نبودن ماسک این است که آنها معمولا شُل هستند، فیلتر هوا ندارند و با پوشیدن آنها، چشم ها همچنان در معرض هوا قرار می گیرند. البته پوشیدن ماسک می‌تواند خطر انتقال ویروس از خطر "پخش شدن" از طریق عطسه یا سرفه را کاهش دهد و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان فراهم آورد.

به گفته "جاناتان بال" استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام، "در پژوهشی که تحت شرایط کنترل شده در بیمارستان انجام شد، ماسک صورت در جلوگیری از انتقال آنفلوآنزا خوب عمل کرد."

به اعتقاد دکتر "کانر بامفورد" از "موسسه پزشکی تجربی ولکام-ولفسون" رعایت چند اصول ساده بهداشتی بسیار موثرتر است: "پوشاندن دهان هنگام عطسه، شستن دست‌ها و عدم تماس دست شسته نشده با دهان می‌تواند خطر انتقال ویروس‌های تنفسی را کاهش دهد."

در وبسایت سازمان خدمات درمانی بریتانیا آمده است که بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا نشدن به بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوانزا اینهاست:

- شستن مرتب دست ها با آب گرم و صابون
- عدم تماس دست با چشم ها و بینی تا حد ممکن
- داشتن سبک زندگی سالم

ویروس کرونا: چگونه خود را قرنطینه کنیم؟

هزاران نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. شماری از افرادی را که ظن ابتلای آنها به ویروس می‌رود و یا دچار کرونای شدیدی نیستند برای چندین روز در قرنطینه خانگی (شخصی) بمانند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و یا بهبود یابند.

قرنطینه شخصی چیست و چگونه می‌توان موفقیتش را تضمین کرد؟ چه کسانی باید خود را قرنطینه کنند؟

- کسانی که با افراد مبتلا به ویروس تماس "نزدیک و ادامه‌دار" داشته‌اند (- حضور ۱۵ دقیقه‌ای در فاصله کمتر از دو متر از یک فرد مبتلا می‌تواند احتمال انتقال ویروس را به شدت افزایش دهد).

کسانی که علائمی چون سرفه، تب یا تنگی نفس داشته باشید. اینان نباید به دکتر یا بیمارستان بروید؛ زیرا امکان ابتلا به کرونا با رفتن به این مراکز بشدت افزایس مییابد. این عزیزان باید در خانه بمانید و با مراکز درمانی تلفنی تماس بگیرند و دستورات انها را انجام دهند.

وقتی در قرنطینه شخصی هستید چه باید بکنید؟

مثل کاری که هنگام سرماخوردگی می‌کنید:
یعنی شما باید ۱۴ روز در خانه بمانید و به مدرسه، محل کار و دیگر اماکن عمومی نروید.
- باید خود را در اتاقی جدا از دیگران قرنطینه کنید که جریان هوای مناسبی دارد و می‌توان پنجره‌اش را باز کرد
. برای خرید دارو و مواد غذایی از دیگران کمک بگیرید. دوستان و اقوام شما می‌توانند خرید‌های شما را انجام دهند و به دستتان برسانند.
- اما نباید کسی را به اتاق راه دهید.

اگر با کسی زندگی می‌کنید که خود را قرنطینه کرده است چه؟

- با اینکه شاید نتوانید کاملا خود را از اعضای خانواده یا هم‌خانه‌های خود جدا کنید، باید سعی کنید که تماس خود با آن‌ها را تا جای ممکن محدود کنید.
- از افرادی که با مبتلایان احتمالی زندگی می‌کنند خواسته شده است که دست‌های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویند - مخصوصا بعد از تماس با بیمار یا چیزهایی بیمار به آن‌ها دست زده است.

- شما نباید از همان وسایلی استفاده کنید که فرد قرنطینه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کند و در صورت امکان باید توالت و حمام خود را نیز جدا کنید.

- در عین حال باید هر روز سطوح مختلف خانه را نیز با استفاده از دستکش یک بار مصرف تمیز کنید.

زباله‌ای که با فرد بیمار در تماس بوده است باید در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شود و بعد از گره زدن در کیسه دیگری گذاشته شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه