چند راه ساده برای قطع چرخه ویروس

تاریخ انتشار : 7-01-1399, 13:36
1
1
e
p
+
-
اندازه متن :
می خواهیم چند راه ساده برای قطع چرخه ویروس را که شاید بارها شنیده‌اید، باز هم یادآوری کنیم. مهم‌ترین روش اما این است: در خانه بمانیم.

یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال کرونا از طریق سطوح آلوده‌ است. کارشناسان می‌گویند زمان ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح فلزی از سایر سطوح طولانی‌تر است.

از آنجا که اغلب سطوحی که در خارج از منزل مرتب با دستان ما لمس می‌شوند، فلزی هستند، برای آنکه ویروس از سطوح آلوده به صورت و درنهایت به مخاط تنفسی ما نرسد، علاوه بر پوشیدن دستکش و ماسک توجه به این نکات ضروری است.

۱- در یک اصل کلی وقتی در بیرون از منزل هستید، با دست‌ صورت خود را لمس نکنید.

۲- هنگام تردد در راه‌پله‌ها تا حد ممکن دست خود را به نرده‌ها نگیرید و سعی کنید بدون تماس دست با تکیه‌گاه‌ها از پله بالا بروید.

۳- آسانسور از محل‌هایی است که به دلیل جای محدود و افراد زیادی که از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند امکان سرایت را بالا ببرد. بنابراین:

در زمان استفاده از آسانسور با حفظ فاصله نیم متری رو به دیوارها و پشت به بقیه افراد بایستید تا امکان انتقال ویروس از طریق ذرات تنفسی افراد حاضر در آسانسور به صفر برسد.
با انگشت دکمه آسانسور را لمس نکنید. لمس مکرر دگمه آسانسور را به یکی از منابع مهم آلودگی تبدیل می‌کند. اگر دستکش ندارید یا دستمال کاغذی دگمه را بزنید.

بعد از این کار دستمال کاغذی را یا در سطل دربسته بیندازید یا به داخل تا کنید طوری که سطحی که با دگمه لمس شده داخل قرار گیرد و دستتان را هم آلوده نکند. به محض رسیدن به یک سطل، دستمال را همانطور تاشده از جیب بیرون بیاورید و دور بیندازید.

۴- موقع عطسه یا سرفه ماسک خود را پایین نیاورید و دقت کنید دستتان به ترشحات بینی آغشته نشود.

۵- با دست دگمه زنگ در منزل را لمس نکنید و مانند دگمه آسانسور عمل کنید.

۶- ماسک خود را پیش از شستن دست از صورت برندارید. بعد از برداشتن ماسک دوباره دست‌ها و صورت خود را بشویید.

۷- اگر مجبور به مراجعه به بانک یا اداره‌ای هستید، فاصله 5/1 تا 2 متر را از کارمند آن اداره یا سایر مراحعین حفظ کنید.

۸- اسکناس یا سکه از دلایل انتقال ویروس هستند. برای خرید کردن از پول استفاده نکنید.

۹- برای خرید کردن در فروشگاه‌ها از کارت بانکی استفاده کنید. کارت را خودتان بکشید و از فروشنده بخواهید مبلغ و رمز را وارد کند. تا حد امکان به دگمه‌های دستگاه دست نزنید. بعد از ورورد به خانه کارت بانکی را ضدعفونی کنید یا بشویید.

۱۰- برای انتقال پول تا حد امکان از اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی همراه نصب می‌شوند استفاده کنید و به عابربانک‌ها مراجعه نکنید. دگمه‌های عابربانک مانند دگمه آسانسور از منابع انتقال آلودگی هستند.

۱۱- تا حد ممکن گوشی همراه خود را بیرون نبرید. گوشی‌های همراه که مرتبا لمس می‌شوند، اگر ضدعفونی نشوند می‌توانند ویروس را از دست یه بینی و صورت شما منتقل کنند.

۱۲ خریدهای خود را قبل از ورود به خانه و قرار دادن در یخچال یا قفسه‌ها با الکل ضدعفونی کنید یا آنها را بشویید.

۱۳- با دوستان و اقوام و آشنایان از طریق تلفن با ارتباطات تصویری احوالپرسی کنید و در خانه بمانید.

۱۳- اگر برای پیاده‌روی بیرون می‌روید، دقت کنید که چیزی را لمس نکنید و روی نیمکت‌های پارک ننشینید.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه