چگونه مدیریت مالی همراه با بخشندگی مالی را به کودکان بیاموزیم؟
بخشنده بودن را از سنین پایین به فرزندتان آموزش دهید


تاریخ انتشار : 6-01-1399, 00:13
1
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یافته‌های تحقیقاتی نشان می‌دهند که شکل‌گیری شخصیت کودکان بر مبنای سخاوتمندی، آنان را در درازمدت به انسان‌های شادتر و سالم‌تری تبدیل می‌کند.

وقتی از هوشمندی درباره استفاده از پول در میان کودکان صحبت می‌کنیم، بیشتر ما گمان می‌کنیم که آموزش دادن معنای دخل و خرج مالی و برنامه‌ریزی در جهت هرچه بیشتر پس‌انداز کردن برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی آینده کافی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که آموزش نحوه از دست دادن پول به کودکان یا به عبارت دقیق‌تر، این‌که چطور کودکان پول‌شان را از دست بدهند یا ببخشند، آنان را به بزرگسالانی با هوش اقتصادی بالاتر تبدیل می‌کند.

مثلا فرض کنید که کودک شما به امور خیریه علاقه دارد. آیا او را به پس‌انداز بیشتر ترغیب می‌کنید یا به او آموزش می‌دهید که چطور بخشی از پول‌هایش را در راستای امور خیرخواهانه به انسان‌های دیگر اختصاص دهد؟

اگر حالت دوم را انتخاب کنید، یعنی به کودک نشان می‌دهید که تقسیم کردن پول با انسان‌های دیگر براساس اهداف مختلف کار صحیحی است. یافته‌های تحقیقاتی نشان می‌دهند که شکل‌گیری شخصیت کودکان بر مبنای سخاوتمندی، آنان را در درازمدت به انسان‌های شادتر و سالم‌تری تبدیل می‌کند.

3 راه برای آموزش دادن مفهوم بخشندگی مالی به کودکان:
1. با کارهای کوچک شروع کن!

هر وقت پولی به کودک می‌دهید، می‌توانید خرج کردن بخشی از آن را برای انسان‌های نیازمند یا حیوانات آسیب‌دیده به او پیشنهاد دهید. مثلا اگر قرار است 50 هزار تومان به مناسبت تولد به کودک بدهید، از او بخواهید که درباره اختصاص دادن 1 هزار تومان از پول به انسان‌های نیازمند یا حیوانات فکر کند.

همزمان با بالا رفتن سن فرزندتان، می‌توانید این گفت‌وگو را متناسب با سن و شخصیت او تغییر دهید. ذخیره کردن پول‌های ظاهرا ناچیز یا استفاده از صندوق خیریه در خانه یا هر واسطه دیگری می‌تواند مفهوم بخشندگی در مورد پول و ثروت را به کودکان آموزش دهد.

2. یک دلیل معنادار و مهم پیدا کن!
پدر و مادر باید به کودک در راستای پیدا کردن چیزی که مورد علاقه‌اش است، کمک کنند. مثلا اگر فرزندتان به ورزش علاقه دارد، می‌تواند بخشی از پول‌هایش را به فراهم‌سازی فرصت‌ها و امکانات لازم برای کودکان علاقه‌مند به ورزش اختصاص دهد. والدین می‌توانند دلایل خودشان برای بخشندگی مالی را توضیح دهند و هر دلیل مهم را از جنبه‌های مختلف برای کودک باز کنند.

پدرها و مادرهایی که فعالیت‌های خیریه داوطلبانه دارند، می‌توانند فرزندشان را به سازمان‌های خیریه ببرند تا او بتواند از نزدیک معنای امور خیریه را درک کند و با چشم‌های خودش نتیجه این کار را ببیند.

3. برای بخشندگی مالی فکر کن!
کودک باید با توجه به شرایط خانوادگی‌اش به این درک برسد که دقیقا باید چقدر از پولش را به امور خیریه اختصاص دهد و چطور در این کار زیاده‌روی نکند. ضمن این‌که کودک برای انجام دادن این کار در دوره‌های زمانی مشخص نباید تحت فشار قرار بگیرد.

راهنمای سنی
3 تا 5 سال: با این‌که این کودکان برای داشتن پول منحصر به خودشان هنوز خیلی کوچک هستند، اما والدین می‌توانند در این دوران نیز کودک را با ایده امور خیریه و بخشندگی مالی آشنا کنند.

6 تا 12 سال: وقتی بچه‌ها دریافت کردن پول را در این دوران به‌واسطه جشن‌هایی مانند جشن تولد یا پول‌ توجیبی شروع می‌کنند، آنان را به اختصاص دادن بخشی از پول به امور خیریه تشویق کنید. کودکان در این سن می‌توانند درک بهتری از ایده خرج کردن پول داشته باشند.

13 تا 18 سال: وقتی نوجوانان اولین کارهای شغل‌مانند خودشان را انجام می‌دهند و به‌خاطر آن پول دریافت می‌کنند، از آنان بخواهید که درباره بخشندگی مالی عاقلانه و متعادل فکر کنند. با این‌که نوجوانان معمولا در این دوران سنی خودمدار هستند، اما هنوز هم قابلیت همدلی و شفقت در برابر انسان‌های دیگر در آنان وجود دارد. بخشندگی مالی، این احساسات انسانی را در آنان تقویت می‌کند و پیامدهای مثبتی برای زندگی آنان دارد.


ترجمه: یوسف صالحی
منبع: WebMD


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه