چاپ خبر
پاسخ به 20 پرسش رایج درباره رنگ مو
رنگ مو سین‌جیم می‌شود!
هفته نامه سلامت   |   اخبار صفحه ۲۶   |   15 آبان 1395   |   لینک خبر:   salamat.ir/d5997

رنگ موها در کل به 3گروه تقسیم می‌شوند؛ رنگ موهای نیمه‌دائمی که بعد از 8 تا 10 بار شامپوزدن به‌طور کامل از روی مو پاک می‌شوند و بدون آمونیاک هستند و نیازی به اکسیدان ندارند. رنگ موهای پوشاننده که تون رنگی روی موها می‌گذارند و می‌توانند تا 50 درصد موهای سفید را پوشش دهند. این رنگ‌ها بعد از 25 بار شامپوزدن کمرنگ می‌شوند و از بین می‌روند و در نهایت رنگ موهای دائمی که از روی مو پاک نمی‌شوند و هر 5هفته یک‌بار که ریشه مو بیرون می‌زند، باید آن را رنگ کرد. این مطلب، شما را با 20 پرسش و پاسخ رایج درباره رنگ مو آشنا می‌کند.
1. آیا از واریاسیون روشن‌کننده می‌توان به جای دکلره کردن و برای ۱-۲ درجه روشن‌تر شدن مو استفاده کرد؟
به‌طور کلی واریاسیون‌ها رنگ‌های موقتی هستند و در رنگساژها از آنها استفاده می‌کنند پس به جای دکلره نمی‌توان از آنها استفاده کرد، اما در ترکیب رنگ‌ها و برای اینکه مو را حدود 2 درجه روشن‌تر کنند از واریاسیون‌ها استفاده می‌کنند.
2. چه تفاوتی میان شامپوهای رنگ و کرم‌رنگ وجود دارد؟
ترکیبات موجود در هر 2 یکسان است با این تفاوت که شامپوها که به آنها رنگ مایع هم می‌گویند، رنگ شفاف‌تری به جا می‌گذارند، در حالی که کرم‌ها برای پوشاندن موهای سفید مناسب‌ترند.
3. چه کنیم تا رنگ مو تا جای ممکن به رنگ داخل نمونه رنگ نزدیک‌تر شود؟
از رنگ‌های تیوپی باکیفیت استفاده کنید. رنگی که انتخاب می‌کنید باید تا جای ممکن به پایه رنگ موی خودتان نزدیک باشد. معمولا روی جعبه نشان داده شده که با توجه به زمینه رنگ مویتان، رنگ انتخابی روی آن چگونه درخواهد آمد.
4. آیا می‌توان چند رنگ را با هم مخلوط کرد و رنگی زیبا به‌دست آورد؟
آرایشگرانی که دانش کافی در این رابطه دارند، معمولا این‌ کار را انجام می‌دهند تا رنگ‌های خاصی درست کنند اما نتیجه تضمین‌شده نیست. یک قانون کلی وجود دارد و آن اینکه هرگز رنگ گرم مثل مسی یا طلایی را با رنگ‌های سرد مثل نقره‌ای یا خاکستری مخلوط نکنید.
5. برای روشن کردن رنگ مو حتما باید از دکلره استفاده کرد؟
این به رنگ زمینه مو بستگی دارد. با رنگ موی ساده می‌توان رنگ موی زمینه را تا 2درجه روشن کرد. به کمک روشن‌کننده‌ها که به 3 صفر معروفند هم می‌توان میزان روشنی رنگ را تا 4 درجه پایین آورد، اما اگر موی قهوه‌ای تیره دارید، لازم است از دکلره استفاده کنید و برای این‌ کار باید به آرایشگاه بروید.
6. زمانی که بین 2 رنگ مردد هستیم، کدام‌ یک را انتخاب کنیم؟
رنگ روشن‌تر چون اگر خوشایند نبود می‌توانید آن را با رنگ دیگری جایگزین کنید.
7. می‌خواهم رنگ مویم را تغییر دهم. از کجا بدانم چه رنگی به من می‌آید؟
برای این منظور می‌توانید در فروشگاه‌های پخش مواد آرایشی یا در داروخانه از متصدی بخش کمک بگیرید. این افراد معمولا می‌دانند چه رنگی به چه پوستی می‌آید، اما برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید با آرایشگرتان صحبت کنید.
8. برای چه میزان مو به 2 تیوپ رنگ نیاز است؟
اگر موهایتان به زیر شانه رسیده و در عین حال موهای پرپشتی دارید باید از 2 تیوپ رنگ استفاده کنید.
9. برای گذاشتن رنگ در خانه باید چه کار کرد؟
ابتدا رنگ را روی پوست آرنج امتحان کنید سپس لباس تیره یا مختص رنگ بپوشید و با دستکش به ترکیب رنگ بپردازید. ترکیب آماده‌شده برحسب دستور را روی موها بزنید و بعد از اینکه مدت قیدشده استراحت طی شد، ابتدا کمی رنگ را روی سر با آب ولرم ماساژ دهید تا براق‌تر شود و بعد کاملا آبکشی کنید. بعد از اتمام نباید از شامپو استفاده کرد.
10. در انجام کارها کمی آهسته هستم. آیا سرعت در رنگ کردن مو اهمیت دارد؟
هرچه سریع‌تر موها را رنگ کنید، رنگ مو یکنواخت‌تر خواهد شد. برای این منظور بد نیست از کسی کمک بگیرید یا اگر 2 تیوپ رنگ دارید، ابتدا یکی را کامل به موها بزنید، بعد تیوپ دوم را آماده کنید تا رنگ اکسید نشود.
11. از زمان استراحت قیدشده روی بسته‌بندی، زمان بیشتری رنگ روی موها مانده! آیا این موضوع مشکل‌ساز ‌است؟
در این شرایط اکسیدان باعث تحریک پوست سر می‌شود. در عین حال ممکن است رنگ مو کمی تیره‌تر شود.
12. آیا موهای نازک بهتر رنگ می‌گیرند؟
نه الزاما. این موضوع به کیفیت مو بستگی دارد. موهای نازک آسیب‌دیده معمولا به خوبی رنگ را در خود نگه نمی‌دارند. برای بهبود شرایط بهتر است ابتدا از محصولات تقویت‌کننده مو قبل از رنگ استفاده و بعد موها را رنگ کنید.
13. چطور رد رنگ روی پوست صورت را پاک کنیم؟
مقداری وازلین به مناطقی از پوست بزنید که در معرض رنگ هستند اما در صورتی که پوست رنگ گرفت، مقداری از رنگ مو را با آب ولرم مخلوط کنید و روی محل ماساژ دهید، بعد به کمک صابون ملایم یا لوسیون پاک‌کننده آرایش آن را پاک کنید.
14. اگر نتیجه رنگ کردن مو خوب نشد، چه کنیم؟
بهتر است به آرایشگر مراجعه کنید. در این شرایط فرد حرفه‌ای می‌تواند رنگ را بدون آسیب‌رساندن به مو اصلاح کند.
15. آیا با همان رنگ مو می‌توان ابرو را هم رنگ کرد؟
بهتر است این‌ کار را نکنید زیرا برخی از ترکیبات موجود در رنگ مو در تماس با چشم و اطراف آن باعث مشکلات متعدد و حتی نابینایی می‌شوند.
16. ماهی‌یک‌بار رنگ کردن مو صدمه‌زننده نیست؟
نه، ترکیبات رنگ موی موجود در بازار به شکلی طراحی شده‌اند که برای مصرف ماهانه مناسب‌اند.
17. چه کنیم که رنگ مو مصنوعی نشود؟
می‌توانید از شامپوهای رنگ مو استفاده کنید که حالت طبیعی‌تری به موها می‌دهند.‌ های‌لایت هم همین تاثیر را بر مو دارد.
18. آیا می‌توان همزمان با صاف کردن شیمیایی مو رنگ مو هم استفاده کرد؟
بهتر است یک هفته بین این 2 کار فاصله بگذارید.
19. آیا باید از محصولات جانبی که در جعبه رنگ است حتما استفاده کرد؟
این محصولات تقویت‌کننده مو قبل از رنگ و تثبیت‌کننده رنگ هستند. بهتر است از محصولات موجود در بسته‌بندی استفاده کنید و اگر نرم‌کننده‌ای داخل آن است، هر هفته به‌طور مرتب به کار ببرید.
20. آیا موی رنگ‌شده آسیب‌پذیرتر است؟
همیشه این‌طور نیست. سشوار کشیدن مرتب، استفاده از اتوی مو، نور خورشید و آب شور اثر مخرب‌تری بر مو دارد. در تابستان که آفتاب تند‌تر است، بهتر است از ماسک موی تقویت‌کننده استفاده کنید تا رنگ مویتان هم بهتر و خوشرنگ‌تر بماند.
ترجمه: سمیه مقصودعلی