چاپ خبر
چرا گاهی غدد چربی زیرپوست نمایان می‌شوند؟
هفته نامه سلامت   |   اخبار صفحه ۲۹   |   15 اردیبهشت 1395   |   لینک خبر:   salamat.ir/d2762

     غدد چربی، غدد عرق، عروق پوستی و سایر ساختارهای زیرپوستی که در بدن ما وجود دارد، ممکن است گهگاه به علت‌های متعددی نمایان‌تر شوند و شکل نازیبایی در پوست ما ایجاد کنند. یکی از این اجزای زیر پوست، غدد چربی هستند که ممکن است مثلا در اثر افزایش چربی‌خون بیمار بزرگ‌تر شوند. البته این علت چندان شایع نیست و حجیم شدن آن به‌صورت عمده در اثر آلاینده‌ها، تابش نور خورشید، گرما و عللی از این قبیل است.


     غدد عرق نیز گاهی متورم می‌شوند. البته این حالت بیشتر در سنین بالا دیده می‌شود و علت آن مواجهه با گرما مانند ایستادن جلوی اجاق گاز، قرار گرفتن در محیط گرم مانند هوای گرم تابستان، سونا و... است. نوسان اندازه غدد چربی کم ولی در غدد عرق بیشتر است. کیست‌های ریز زیرپوستی نیز در بعضی از افراد دیده می‌شود. این کیست‌ها نیز تحت تاثیر عواملی مانند آلاینده‌های محیطی، نورآفتاب و استفاده نادرست از بعضی داروها مثل پمادهای کورتونی که نباید دور چشم استفاده شوند، ممکن است باعث ایجاد برجستگی‌های زیرپوستی شوند. ضایعات ناشی از تورم غدد عرق، چربی یا کیست‌های کوچک، بی‌خطر هستند اما ظاهر بدی روی پوست ایجاد می‌کنند که بیماران را وادار می‌کند برای درمان اقدام کنند. افراد باید از عوامل ایجاد کننده این ضایعات مانند ایستادن زیر نور خورشید و گرما، رفتن به سونا و... خودداری کنند. استفاده از ضدآفتاب و عینک دودی نیز مفید است. اغلب موارد چنین توصیه‌هایی چندان موثر نیستند و نمی‌توان جلوی پیدایش ضایعات را گرفت. گاهی پزشک ناچار است برای درمان از روش‌های تهاجمی‌تر غیردارویی استفاده کند.


     البته جراحی‌های کوچکی سرپایی نیز برای تخریب ضایعات زیرجلدی وجود دارد. این درمان‌ها شامل استفاده از کوتر و لیزر است که می‌توانند با تخریب غدد چربی، غدد عرق یا کیست، ضایعات را برطرف کنند.

دکتر محمدرضا قاسمی
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران