0
0
        

به‌طور کلی، بخش‌های داخلی‌‌تر مغز ما بخش‌های باستانی‌تر مغز هستند که در حیوانات هم وجود دارد و کارشان تنظیم اعمالی است که با زنده ماندن ما مثل تنفس یا با غرایز ما مثل میل جنسی در ارتباط هستند.
تفاوت ما با سایر موجودات، قشر خاکستری (کورتکس) پیچیده ماست که کارش مهار کردن است و مثل یک ترمز روی بخش‌های میانی مغز کار می‌کند. هرچه این ترمز قوی‌تر باشد، انسان متعالی‌تر و در واقع انسان‌تر است.
اگر می‌توانستید درست از جلوی گوش خودتان به اندازه دو بند انگشت بروید داخل، به یک بخش به اندازه نخود می‌رسیدید که «آمیگدال» نام دارد.
آمیگدال مرکز تولید تمام رفتارهای هیجانی، میل جنسی، عاشق شدن، ترس و فرار و... است. آمیگدال درست جلوی هارد دیسک مغز ماست که بخش ثبت تمام خاطرات است. ‌خاطرات هیجانی ما توسط آمیگدال و ارتباط نزدیکش با هیپوکامپ مدیریت می‌شود، مثل خاطرات عشقی، و شکست‌ها، از دست دادن‌ها، خاطرات ترسناک و... طبق تعاریف فوق، تنها ترمز و مهار آمیگدال در قشر خاکستری مغز ماست. تمام تمرین‌های آرام‌سازی، معلمان دینی و اخلاق و معنویات همگی سعی در تقویت ترمز ما یعنی کورتکس مغز ما دارند. هرچه کورتکس (قشرخاکستری) قوی‌تر باشد، انسان متعالی‌تر، آرام‌تر و منطقی‌تر است و هرچه کورتکس ضعیف‌تر باشد، هیجانات، ترس‌ها، نابسامانی‌ها و... بیشتر خواهد بود.
متاسفانه در جهان امروز تمرکز روی ترویج فرهنگ هیجان‌محوری است. هیجانات جنسی که در فیلم‌های مختلف تبلیغ می‌شوند یا ورزش‌ها و تفریحات آدرنالینی یا هالووین غربی‌ها که برمبنایی بی‌خود، مضحک و ترس است و... مروج ضعیف کورتکس و تقویت زندگی آمیگدالی است که ما را بیشتر به سمت حیوان بودن می‌برد تا انسان متعالی بودن بنابراین باید بیشتر مراقب باشیم و بیشتر تفکر کنیم. با تمرین‌های آرام‌سازی و تقویت کورتکس خود باید از زندگی آمیگدالی که می‌خواهند بر ما تحمیل کنند و سرشار از هیجانات و ناآرامی است، دوری بجوییم. جامعه آمیگدالی، شدیدا مصرف‌کننده است چون همه این هیجانات نیاز به ابزارهایی دارند که افراد آمیگدالی باید آنها را بخرند. به این ترتیب قدرت‌های پنهان جهانی سود سرشاری از این تبلیغات و ترویج و ساختن زندگی آمیگدالی برای ما می‌برند. کورتکس (ترمز و مهار مغز) خود را تقویت کنید تا به آرامش نسبی که همیشه دنبالش هستید، برسید.
دکتر مهدی خواجوی
جراح مغز و اعصاب
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام