ساده باشیم
06 آبان 1396
0
0
        

واگن‌های مترو دنیای عجیبی دارد. آدم‌هایش گاهی خیلی با هم مهربانند و خیلی وقت‌ها بیگانه‌بیگانه. جلوی‌ چشم‌ها یک گوشی‌ تلفن‌همراه است؛ انگار برای ندیدن هم و احتمالا هم‌صحبت نشدن با دیگری، شاید ندیدن خانم بچه به بغلی که به سختی تعادلش را حفظ‌ می‌کند یا مادر و پدر کهنسال یا حتی میانسالی که چشم‌هایشان درد پا و ناتوانی را فریاد می‌کند. خیلی‌ها هم چشم‌ها را مشغول می‌کنند تا مبادا وجدانشان تلنگری بخورد.
در این میان کودکان دستفروش، داستان دیگری دارند. بعضی به عرضه متاع ارزانقیمت‌شان مودبانه پاسخ منفی می‌دهند و بعضی اصلا نگاهشان هم نمی‌کنند. بعضی هم اخم می‌کنند و آنها را می‌رانند. بعضی هم با آنها چک و چانه می‌زنند که کمی تخفیف بگیرند!
همین دیروز خانمی بلندبلند با دوستش از حراج‌های پایان فصل می‌گفت و اینکه تمام حقوق و پس‌اندازش را خرج کرده و چقدر هم خوشحال بود.
همان لحظه دختر کوچکی گل‌سرهای زیبایش را نشان داد و از او خواست یکی از آنها را بخرد. بالاخره خانم با وسواس گل‌سری انتخاب کرد، اما بحث زیاد او با کودک برای تخفیف گرفتن، تاسف‌آور بود و تاسف‌ بارتر اینکه این رفتار را بارها در اجتماع از آدم‌های مختلف از هر طبقه و قشری می‌بینیم.
کاری به بحث مشاغل کاذب و منع دستفروشی و سلب آسایش مسافران مترو با صدا و حضور دستفروشان نداریم. به هر حال این آدم‌ها در جامعه ما هستند. گداپروری نیست اگر همان‌طور که در یک مغازه شیک رویمان نمی‌شود حرفی از تخفیف بزنیم، در مقابل این بچه‌ها هم با گذشت‌تر باشیم و احترامشان را نگه داریم؛ حتی اگر قصد خرید نداریم. اگر چیزی خریدیم، چک و چانه را فراموش کنیم.
حواسمان به روح بچه‌ها باشد. حواسمان به غرور پیرمرد و پیرزن دستفروش باشد. برای کمک کردن به آدم‌ها لازم نیست حتما پولی به حسابشان واریز کنیم. گاهی دادن یک شکلات، زیباترین مهربانی است به کودکی که به آنچه می‌فروشد، نیاز نداریم یا نگاهی مهربان و «خسته نباشید» ‌صمیمانه به سالمند دستفروش.
گاهی باید زرنگی را کنار گذاشت و «ساده باشیم چه در باجه بانک، چه در زیر درخت...».
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام