0
0
        

نتایج آنالیز جدیدی که به‌وسیله محققان علوم‌پزشکی انجام شده، حاکی از آن است که وقتی بزرگسالان به سرطان مبتلا می‌شوند، کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در توانایی کار کردن، تعداد ساعت‌‌هایی که می‌توانند کار کنند، مسئولیت‌پذیری و درنهایت درآمدشان پیدا می‌کنند. این‌گونه تاثیرات منفی تشخیص سرطان خصوصا در مردانی که در سنین کار قرار دارند، بسیار چشمگیر است. محققان در این مقاله، سعی کردند به بررسی بعضی از مشکل‌ها و چالش‌های مالی که هنگام تشخیص سرطان پیش‌روی بیماران و خانواده‌شان قرار می‌گیرد، بپردازند و تایید کنند لازم است تلاش‌های بیشتری برای کاهش سختی‌های اقتصادی مرتبط با این بیماری انجام شود.

        مطالعاتی که قبلا در این زمینه انجام شده‌اند، همگی گذشته‌نگر و با حجم نمونه اندک بوده، اما مطالعه حاضر از نوع آینده‌نگر و در جمعیت بزرگی انجام شده است.

       محققان داده‌های Pane- Study of Income Dynamics سال‌‌های 1999 تا 2009 را که موجود بوده، آنالیز کردند. سپس با استفاده از مدل‌هایی، تاثیر سرطان را بر اشتغال، ساعات کار، درآمد فرد و کل درآمد خانواده تخمین زدند.

       نتایج نهایی حاکی از آن بود که پس از تشخیص سرطان، احتمال اینکه یک بیمار همچنان مشغول به کار باشد، حدود 10 درصد کاهش پیدا می‌کند. تعداد ساعت‌های کاری هم تا 200 ساعت کاهش نشان می‌دهد، یعنی حدود 5 هفته در یک شغل تمام‌وقت و در سال اول بیماری. در طول 2 سال نخست پس از تشخیص هم، درآمد سالانه بیمار حدود 40 درصد افت پیدا می‌کند و نسبت به قبل از تشخیص، پایین‌تر می‌ماند. البته طی 4 سال پس از تشخیص، دوباره به سطح قبل بازمی‌گردد.

       این آثار در درجه اول میان مردان نجات‌یافته از سرطان نمود پیدا می‌کند. میان زنانی که مبتلا به سرطان تشخیص داده می‌شوند، تلفات نیز زیاد است و از نظر آماری، تفاوت معنی‌داری با مردان ندارد.

       نتایج این مطالعه پیشنهاد می‌کند، خانواده افرادی که به سرطان مبتلا می‌شوند، خصوصا اگر نان‌آور خانواده دچار این مشکل شود، از کمبودهای کوتاه‌مدت و درازمدتی در وضعیت اقتصادی خود رنج می‌برند. از این‌رو، لازم است محل کار و ایمنی بیمه‌های بیماران و خانواده‌شان افزایش یابد تا تمرکز اصلی آنها بر درمان سرطان باشد، تا اینکه بخواهند با مشکل‌های اقتصادی و کاری خود دست‌و‌پنجه نرم کنند.

منبع: Medical News Today
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام