0
0
        

نکته اول پیشگیری درست از این اتفاق است و آن میسر نمی‌شود، مگر با استفاده از ضدآفتاب‌ها به شکل درست؛ پوست باید تمیز و خشک باشد. شما باید 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کنید و مقدار ضدآفتاب باید یک بند انگشت برای کل صورت باشد که هر 2 تا 4 ساعت تجدید شود. ضدآفتاب باید روی کل نواحی در معرض نور آفتاب زده شود. هنگام شنا در استخر‌های رو باز از ضدآفتاب‌های واتر پروف یا مقاوم به آب استفاده کنید، اما اگر به هر دلیلی دچار آفتاب‌سوختگی شدید:
١. کمپرس‌های خنک‌کننده استفاده کنید، مثلا دوش یا حمام آب سرد بگیرید یا پارچه مرطوب و سرد روی سوختگی قرار دهید. ضمنا از قرار دادن یخ یا مخلوط آب و یخ روی پوست بپرهیزید.
2. کرم‌های بی‌حس‌کننده حاوی بنزوکائین و لیدوکائین روی پوست نزنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست و واکنش‌های حساسیت‌زا شود.
3. از مصرف ترکیبات حاوی وازلین روی پوست بپرهیزید چون وازلین از تعریق و دفع حرارت پوست جلوگیری می‌کند. کره و انواع روغن‌ها هم همین‌‌گونه هستند.
4. از کرم‌های مرطوب‌کننده یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.
5. آب زیاد بنوشید.
6. اگر پوستتان تاول‌ زده آن را نترکانید زیرا تاول‌ها برای محافظت از لایه‌های زیرین پوست تشکیل می‌شوند و ترکاندن آنها ممکن است به عفونت بینجامد. اگر تاول خودبه‌خود باز شد، به آرامی پوست مرده را از روی آن بردارید و یک پماد آنتی‌بیوتیک روی محل آن بزنید. یک گاز خشک نیز روی تاول قرار دهید تا عفونت نکند.
7. اگر پوستتان تاول نزده، از کرم مرطوب‌کننده یا کرم کورتیکوسترویید موضعی برای تسکین ناراحتی استفاده کنید.
8. داروهای مسکن مانند ایبوپروفن را می‌توانید برای کاهش درد استفاده کنید.
دکتر غلامحسین غفارپور
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام