0
0
        

تقریبا 2 سال پیش بود که آنجلینا جولی با مطلبی که در روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت، توجه جهانی را به خود جلب کرد. در این مطلب ستاره هالیوود خبر داد که برای پیشگیری از ابتلای احتمالی به سرطان علاوه بر پستان‌ها، تخمدان‌ها و لوله‌های رحم (فالوپ) خود را هم با جراحی برداشته است.
علت این بود که خانم جولی ژن جهش‌یافته‌ای داشت که احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.
احتمال سرطان تخمدان (و همین‌طور سرطان پستان) در زنانی که دو ژن 1 BRCA و BRCA2 آنها به دلیل جهش معیوب شده بسیار بالاتر از زنانی است که این دو ژن در آنها سالم است. این ژن‌ها احتمال سرطان پستان را ۸۷ درصد و احتمال سرطان تخمدان را ۵۰ درصد افزایش می‌دهند. پزشکان به زنانی که حامل چنین ژن‌هایی هستند توصیه می‌کنند که بین 30 تا 40 سالگی با جراحی، تخمدان‌ها و لوله‌های رحم را بردارند و احتمال سرطان را به میزان چشمگیری کاهش دهند.
ولی به زنانی که به این دلایل جراحی را به تعویق می‌اندازند توصیه می‌شود به دقت مراقب باشند و به محض بروز علائم سرطان تخمدان دنبال درمان بروند.
اکنون محققان در بریتانیا سعی کردند دریابند به جای اتکا به علائم بالینی، از اندازه‌گیری پروتئینی به نام ۱۲۵ CA-در خون می‌توان برای تشخیص زودرس سرطان تخمدان استفاده کنند.
مقدار این پروتئین در خون بر اثر ابتلا یه سرطان تخمدان بالا می‌رود اما اندازه‌گیری آن به طور مرتب برای بیماریابی (غربالگری) در بریتانیا انجام نمی‌شود. تقریبا 2 درصد زنان به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند اما پژوهشگران برای تحقیق خود زنانی را انتخاب کردند که احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان 5 برابر بیشتر بود.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام