0
0
        

      تاریخ نشان می‌دهد مصریان باستان، یونانیان، عبرانیان، ایرانیان، چینی‌ها و هندو‌ها با به‌کار بردن مواد گیاهی و فلزی پوست درخت غان، زعفران، حنا، بابونه و زردچوبه، سنگ آلوم، آهک یا خاکستر چوب، موهای سفیدشان را رنگ می‌کردند. این روش‌های سنتی تا قرن 19 پیش رفت و در سال 1818 بود که پراکسیدهیدروژن کشف شد و به دنبال آن انواع رنگ‌های آمونیاکی به مرور زمان تولید و به بازار عرضه شدند. اوایل قرن 20 آرایشگری به نام گاستون بودو توانست طیفی از 18 رنگ مو را تولید کند و به این ترتیب صنعت تولید رنگ مو گسترش یافت و مصرف آن همه‌گیر شد. در این مطلب با نحوه اثر رنگ مو و نکته‌های مهمی درباره مو آشنا می‌شوید.


      فولیکول مو: فولیکول یا واحد زایای مو نقطه‌ای است که از آنجا رشد مو آغاز می‌شود. در این بخش فعالیت و تقسیم سلولی رخ می‌دهد و بیشتر مورد بحث پزشکان متخصص پوست است. فولیکول، ساختمانی اصلاح‌شده از اپیدرم است که در بافت چربی قرار دارد و اطرافش مویرگ‌های خونی قرار دارند و مواد مغذی و عوامل رشد از این طریق به فولیکول می‌رسند.


      منطقه سنتز بیولوژیک: پایین‌ترین منطقه ساختمانی فولیکول به نام منطقه سنتز بیولوژیک شناخته می‌شود و در این محل است که تقسیم سلولی میتوز یا استوایی شکل می‌گیرد. همچنین در همین منطقه است که تار طویل مو تشکیل و به سمت بالا هدایت می‌شود. در این ناحیه سلول‌ها با ذره‌خواری (فاگوسیتوز) رنگدانه‌ها را از سلول‌های ملانوسیت (سلول‌های تولید‌کننده رنگدانه) بر‌می‌دارند و وارد چرخه زندگی تار مو می‌کنند.


      منطقه کراتینیزاسیون: در این ناحیه اسیدهای آمینه گوگرد‌دار سیستئین به هم متصل می‌شوند و پیوندهای بسیار محکم دی‌سولفیدی تشکیل می‌شود. مو در این ناحیه زندگی می‌کند و رطوبت خود را از دست می‌دهد و ماده کراتین روی آن می‌نشیند و در منطقه بعدی از پوست خارج می‌شود.
منطقه آخر: در این منطقه سرانجام مو از سطح پوست بیرون می‌آید و پایه و منشاء موی دائمی است.

 

      مکانیسم سفید شدن مو: ساعت ملانوژنیک زمانی مشخص است که با فرارسیدن آن جذب رنگدانه‌ها و ساخت ملانین در ساختار مو محدود می‌شود. در ساعت ملانوژنیک ژن‌های به‌خصوصی فعال و عوامل بیوشیمیایی مشخصی درگیر می‌شوند و به سلول دستور می‌دهند روند بیگانه‌خواری رنگدانه‌ها را ضعیف و رنگدانه کمتری جذب کند؛ در نتیجه مو به‌تدریج خاکستری می‌شود. در مرحله بعد این جذب رنگدانه قطع می‌شود و در نهایت مواد بی‌رنگ‌‌کننده ترشح ‌می‌شوند و به این ترتیب مو سفید می‌شود.

 

      ماده‌ای برای برگرداندن رنگ موی سفید به معمولی نداریم. بهتر است بدانیم هیچ نوع ماده آرایشی، بهداشتی، درمانی یا گیاهی‌ای نمی‌تواند وارد قطب سنتز بیولوژیک مو شود زیرا چیدمان سلول‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌های بین‌سلولی طوری است که امکان حرکت مواد را تنها از پایین به سمت خارج فراهم می‌کند و هیچ ماده‌ای قابلیت نفوذ به این ناحیه را ندارد و تاکنون هیچ ماده‌ای کشف و ساخته نشده که بتواند مکانیسم بیوشیمیایی و بیولوژیک ژنتیکی سفیدی مو را مختل کند، پس فریب تبلیغات را نخورید.


      تار مو یا شفت: همه رطوبت تار مو در مرکز و پشت لایه سخت خارجی محافظ آن قرار گرفته است و اگر این لایه محافظ سخت بتواند به وظیفه خود به خوبی عمل کند، مو در وضعیت خوبی خواهد بود و اگر این لایه محافظ دچار مشکل شود، مرکز مو نیز ممکن است دچار مشکل یا شکنندگی ‌شود. تار مو که از کف سر بیرون زده مورد بحث علم شیمی کازمتیک است. این بافت کراتینه و مرده است و 4 لایه دارد که در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرد.


      مدولا: سلول‌های مدولا آزادانه و رها کنار هم قرار گرفته‌اند که هنگام شکل‌گیری چروکیده می‌شوند و در سرتاسر محور فیبرها، فضاهای نامنظم خالی از هوایی را بر جای می‌گذارند. باور بر این است که این بخش سهم ناچیزی در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مو ایفا می‌کند. در برخی از حیوانات مدولا نقش تنظیم حرارت را نیز برعهده دارد. مدولا می‌تواند گاهی حاوی کراتین‌های اسفنجی‌شکل نیز باشد و به‌عنوان ذخیره رنگدانه‌های (پیگمنت‌‌های) مو نیز عمل کند. میزان چربی موجود در مدولا به مراتب بیشتر از نقاط دیگر مو است.


      کورتکس: بخش مرکزی مو کورتکس نامیده می‌شود که سازنده قسمت بزرگی از تار مو است. کورتکس خواص کیفی ویژه مو همانند الاستیسیته و موج‌دار بودن را ایجاد می‌کند. کورتکس به‌وسیله رشته‌هایی از کراتین که به صورت افقی و در طول تار مو قرار دارند، پرمی‌شود. این فیبر از کراتین‌هایی با مقادیر سولفور کمتری ساخته شده و داخل فیبر‌های بزرگ‌تر قرار دارد.


      ماتریکس: مجموعه این فیبرها به وسیله توده‌ای از کراتین‌های غنی از سولفور به نام ماتریکس نگهداری می‌‌شوند (مقدار کراتین ماتریکس از کورتکس بیشتر است). ترکیب فیبر ماتریکس به شدت مستحکم و در برابر عوامل آسیب‌رسان به‌شدت مقاوم است. ماتریکس در تماس با آب نسبتا متورم می‌شود. رنگدانه‌های ملانین محافظ در برابر نور خورشید و رنگ‌دهنده به مو نیز در ماتریکس وجود دارند. کورتکس همچنین حاوی گرانول‌های ملانین است.


      کوتیکول: لایه کوتیکول بی‌رنگ است و سلول‌های تختی دارد که مثل پوشش سطح شیروانی با زاویه 45 درجه روی هم قرار می‌گیرند. در این لایه سیستئین زیادی وجود دارد که باعث خاصیت حفاظتی آن می‌شود و در صورتی که آسیب ببیند، مو حالت و خواص مقاومتی خود را از دست می‌دهد، می‌شکند و صدمه‌های جدی می‌بیند. کوتیکول‌های موی انسان معمولا حاوی رنگدانه‌های ملانین نیستند.


      کوتیکول تنظیم‌کننده آب موجود در تار مو است که باعث حفظ خواص فیزیکی آن می‌شود. کوتیکول ممکن است به واسطه تماس با هوا، برس زدن یا شانه کردن هم آسیب ببیند. رفتار مالشی مو وابسته به کوتیکول است. نرمی و لطافت در مواقع شانه کردن یا آراستن نیز به این بخش از مو برمی‌گردد. قسمت اعظم درخشندگی مو که ظاهر آن را سالم، زیبا و دلپذیر می‌کند از کوتیکول منشاء گرفته است. سلول‌هایی با کوتیکول سالم صاف و براق هستند و قابلیت انعکاس نور را از سطحشان دارند. این سلول‌ها به مو ظاهری زیبا می‌بخشند. در واقع، درخشندگی و براقیت مو که نشانی از سلامت و زیبایی آن است مجموعه‌ای پیچیده از عوامل مختلف فیزیکی، فیزیولوژیکی و روانی است.

 

      سلول‌های کمپلکس غشایی: سلول‌های این لایه که کورتکس و کوتیکول را به هم متصل می‌کنند، حاوی انواع پروتئین‌هاست. این بخش مسئول رطوبت مو و شفافیت آن است. سلول‌های کمپلکس غشایی و لایه داخلی کوتیکول معمولا تحت‌نام مکان‌های غیر‌کراتینیزه شده تلقی می‌شوند و دارای میزان کمتری اسید‌های آمینه حاوی گوگرد هستند و در عبور و نفوذ مولکول‌ها به داخل فیبر مو نقش مهمی ایفا می‌کنند.


      این همه فرد، این همه رنگ: به طور کلی 2 نوع رنگدانه داریم؛ ائوملانین که رنگدانه تیره است و فائوملانین که رنگدانه روشن مو را تشکیل داده است. نسبت این 2 نوع رنگدانه در افراد مختلف متفاوت است به طوری که هر چه ائوملانین بیشتر باشد، موی فرد تیره‌تر می‌شود و هرچه فائوملانین بیشتر باشد، مو به سمت روشن بودن گرایش دارد. به این ترتیب طیف وسیع رنگ مو را در افراد مختلف مشاهده می‌کنیم.


      موهایتان را پوش ندهید: پوش دادن یا شانه زدن دسته‌های نازک مو به سمت ریشه چیدمان 45 درجه سلول‌های کوتیکول را به هم می‌‌زند و راه برای نفوذ انواع آلاینده موجود در هوا باز می‌شود. آلاینده‌هایی از قبیل مواد شیمیایی سوختی، املاح، گرد و خاک، گرده‌ها، کلر و دیگر آلودگی‌ها.


      موها را از اشعه فرابنفش حفظ کنید:نور آفتاب و لامپ‌های کم‌مصرف مقدار قابل‌توجهی اشعه فرابنفش دارند که اگرچه مثل مواد دکلره و حرارت تخریب آنی ایجاد نمی‌کنند اما در درازمدت همان تاثیر سوء را بر مو می‌‌گذارند، بنابراین خارج از منزل موهایتان را بپوشانید و در ساختمان فاصله خود را از لامپ کم‌مصرف حفظ کنید.


دکتر محمد بقایی
داروساز و رئیس انجمن متخصصان شیمی‌کازمتیک کشورهای خاورمیانه
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام