0
0
        

این بیماری خارش‎دار، مزمن و عودکننده است و حتما روی اعصاب بیماران تاثیر می‌گذارد و باعث ناراحتی آنها می‌شود. گاهی لازم است بیماران به روان‌پزشک ارجاع داده شوند ولی درمان اصلی بیماران استفاده از ترکیبات کورتیکواستروییدی است که ممکن است به صورت خوراکی یا موضعی باشد.
گاهی برای ضایعات برجسته روی پوست می‌توان از کورتیکواسترویید‌های تزریقی استفاده کرد. یکی دیگر از روش‌های درمانی استفاده از اشعه ماورای‌بنفش است چون این احتمال وجود دارد که اشعه ماورای‌بنفش باعث بهبود بیماران شود. البته تاثیر مثبت اشعه ماورای‌بنفش در بیماری اثبات شده است. ترکیبات ترتینویید‌ها نیز در بعضی از مواقع خوب عمل می‌کند. داروی دیگری که نسبت به کورتیکواستروییدها خطر کمتری دارد، داروهای ضدمالاریاست. تداوم مصرف داروهای ضدمالاریا ممکن است روی چشم و میدان دید اثر بگذارد پس اگر فردی از این دارو استفاده می‌کند، بهتر است هر 4 تا 6 ماه یکبار به متخصص چشم مراجعه کند تا سلامت چشم بررسی شود، گرچه عوارض چشمی به ندرت در بیماران دیده می‌شود.
قطع داروها باید با نظر پزشک باشد. بیماران حتما باید وجود ضایعات دهانی را به پزشک اطلاع دهند. گاهی هم ممکن است نیاز به نمونه‌برداری از ضایعه باشد. خانواده‌ها نیز نباید نگران سرایت آن به دیگران باشند چون بیماری مسری نیست. به‌طور کلی، درمان به شدت و نوع ضایعات، سن، جنس، بیماری‌های زمینه‌ای و... بستگی دارد.
یکی از مشکلاتی که بیماران از آن شکایت دارند، باقی ماندن ضایعات قهو‌ه‌ای رنگ روی پوست است. از بین رفتن رنگ قهوه‌ای پوست زمان زیادی می‌برد و بیماران باید صبر کنند. گاهی هم قبل از محو شدن رنگ قهوه‌ای، ضایعه جدید به آن اضافه می‌شود. گاهی بیماران برای از بین بردن لیزر درخواست می‌کنند که برخی از انواع لیزر در مورد این بیماران خوب عمل می‌کند.
دکتر غلامحسین غفارپور
دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی ایران
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام