0
0
        

بیماری لیکن پلان بیماری شایع پوستی و مخاطی است. محل شایع ضایعات در حفره دهان است. گاهی قبل از تظاهرات پوستی بیماری از حفره دهان آغاز می‌شود. این بیماری خودایمنی است و سیستم ایمنی بدن به دلایل ناشناخته علیه پوست یا مخاط دهان واکنش نشان می‌دهد. ضایعات معمولا در ناحیه گونه و به صورت دوطرفه ایجاد می‌شوند. خطوط ایجادشده در مخاط دهان در ابتدای تشکیل سفیدرنگ و مشبک هستند.
ضایعه در این مرحله وتیکولر نامیده می‌شود. ضایعات هیچ علامتی ندارند و گاهی به صورت اتفاقی و حین معاینه دندان‌پزشک تشخیص داده می‌شوند. در این مواقع بیمار نیاز به درمان و نمونه‌برداری ندارد. ضایعات لیکن پلان در نواحی دیگر حفره دهان مانند زبان، مخاط پشت لب و... هم ایجاد می‌شوند.
نوع بعدی اروزیو نام دارد که آن هم در مخاط گونه بیشتر شایع است. در لیکن پلان اروزیو علاوه بر نواحی سفیدرنگ نواحی قرمز رنگ هم وجود دارد. نواحی قرمز رنگ باعث سوزش و درد می‌شود. این نوع از لیکن پلان دهانی نیاز به نمونه‌برداری و تجویز دارو دارد. چنین ضایعاتی در درصد خیلی کمی از موارد ممکن است بدخیم شوند.
نوع دیگر لیکن پلان دهانی بلوز نام دارد که تاول‌های اپیتلیالی ایجاد می‌کند و بعد از پاره شدن تاول‌ها به نوع اروزیو تبدیل می‌شود. در این بیماران نیز علائم بالینی مانند سوزش و درد وجود دارد.
دکتر نصرت‌ا... عشقیار
استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام