0
0

پرسش اول: من و همسرم در ارتباط زناشویی سر تنوع‌طلبی در رابطه‌مان همیشه مشکل داریم. برای حل این مساله چه باید بکنم؟ 920****0935
پرسش دوم: آقایی 24 ساله هستم. 1سال است که ازدواج کرده‌ام و از مشکل زودانزالى رنج می‌برم. کمى زود عصبى می‌شوم و دچار تیک هم هستم. آیا این مسایل به هم ارتباط دارند؟ چه باید بکنم؟ 993****0930
پرسش سوم: مردی 34ساله‌ام. 9سال ازدواج کرده‌ا‌م. مشکلم این است که بعد از رابطه زناشویی کم‌حوصله مى‌شوم. 928****0933
دکتر حافظ باجغلی
روان‌پزشک و عضو کمیته بهداشت و سلامت جنسی انجمن روان‌پزشکان ایران
پاسخ اول: لازم است حتما درباره شیوه دلخواه رابطه زناشویی با همسرتان صحبت کنید و به توافق برسید. تنوع در شیوه‌های رابطه هیجان بیشتری به آن می‌دهد اما هر دو طرف حتما باید نسبت به این شیوه‌ها توافق کنند. رابطه زناشویی یک رابطه دوطرفه است و هر تغییری در آن ایجاد شود، باید مورد توافق هر دو باشد. البته بعضی‌ افراد شیوه‌های بیمارگونه، اشتباه و آسیب‌رسانی را برای ایجاد تنوع در رابطه انتخاب می‌کنند که در این موارد حتما باید به مخالفت همسر احترام گذاشت و آن را پذیرفت.
پاسخ دوم: یکی از دلیل‌های اصلی زودانزالی، اضطراب است. همین که زود عصبی می‌شوید و تیک دارید، نشانه سطح بالایی از اضطراب است. اضطراب به دلیل تحریک عصب سمپاتیک، منجر به زودارضایی می‌شود. اضطراب یکی از قابل‌درمان‌ترین اختلال‌های روان‌پزشکی است که با مراجعه به روان‌پزشک درمان می‌شود.
پاسخ سوم: یکی از اختلال‌های خیلی شایع در مردان، ملال پس از رابطه زناشویی است. زنان پس از این رابطه میل به هم‌آغوشی دارند، در حالی که بعضی از مردان دچار بی‌حوصلگی، خمودی و افت خلقی می‌شوند. باید به خاطر داشته باشید رابطه زناشویی پس از رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) تمام نمی‌شود. هم‌آغوشی و هم‌صحبتی پس از برقراری رابطه زناشویی باید به عنوان یک بخش مهم از رابطه تلقی شود. به عبارت دیگر، رابطه زناشویی با ارگاسم تمام نمی‌شود.
پرسش اول: مدتی قبل به علت درد زانو به پزشک مراجعه کردم. MRI گرفتم. مشخص شد غضروفم آسیب‌دیده زیرا از کودکی پای ضربدری داشتم و زانوهایم به داخل انحراف دارند و پای راستم را کج زمین می‌گذارم. همچنین در MRI کیستی به شکل پیازچه در استخوان ران بالای همان زانو دیده شد. البته کمی هم استخوانم متورم شده بود. دوباره عکس، MRI، سی‌تی‌اسکن شکم و لگن، آزمایش کامل خون و ادرار و اسکن هسته‌ای برایم انجام شد. پزشکم می‌گوید کیست خوش‌خیم است اما برای اطمینان بیشتر باید نمونه‌برداری و استخوان تراشیده شود و پلاتین بگذارند. همچنین دستور استفاده از عصا داده است. علت وجود کیست چیست؟ با توجه به سنم و غضروف معیوب و اینکه مدت‌هاست با همین پا کار می‌کنم، آیا جراحی ضرورت دارد؟ مسعود نکویی از کرمان
پرسش دوم: خانمی 36ساله هستم. در اثر انجام نادرست ورزش دچار ساییدگی زانو شده‌ام. قرص غضروف‌ساز هم استفاده کرده‌ام ولی در بالا و پایین رفتن از پله بسیار مشکل دارم. آیا برای مشکل زانویم درمان وجود دارد یا تا آخر عمر باید این مشکل را داشته باشم؟ 605****0912
دکتر علی ترکمان
متخصص ارتوپدی، فلوشیپ بیماری‌های زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
پاسخ اول: ضایعات استخوانی می‌توانند به‌صورت کیست ایجاد شوند. کیست‌ها اغلب خوش‌خیم هستند و مشکل زیادی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. اگر پزشکتان پس از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیده که مشکلتان یک کیست خوش‌خیم است، نباید نگران باشید. کیست‌ها زمانی به جراحی نیاز دارند که قسمت زیادی از استخوان را درگیر کرده و احتمال شکستگی استخوان را بالا برده باشند. اگر در مورد تشخیص شکی وجود داشته باشد و نتوان به درستی مشخص کرد که ضایعه استخوانی خوش‌خیم است یا بدخیم، باید از ضایعه نمونه‌برداری شود. نمونه‌برداری با تشخیص متخصص به چند صورت انجام می‌شود؛ ممکن است نمونه کوچکی با سوزن برداشته شود، گاهی هم لازم است مقداری از استخوان را تراشید، اما اگر ضایعه خوش‌خیم و کاملا موضعی و محدود باشد، می‌توان تمام ضایعه را برداشت و برای تشخیص به آزمایشگاه فرستاد.علت ایجاد کیست به درستی مشخص نیست و مانند توده‌های استخوانی و تومورهای استخوانی علت شناخته‌شده‌ای ندارد. متاسفانه به سنتان اشاره نکرده‌اید اما به‌طور کلی کیست‌های استخوانی در سنین نوجوانی و جوانی بیشتر دیده می‌شوند و در سنین بالاتر کمتر شاهد ایجاد کیست‌ها هستیم. پرانتزی بودن پاها ارتباطی به ایجاد کیست استخوانی ندارد اما گاهی به‌دلیل آرتروز و ساییدگی یا روماتیسم مفصلی و تخریب مفصل، کیست‌هایی زیر غضروف مفصلی ایجاد می‌شوند. نمی‌دانیم شما در سنین آرتروز و ساییدگی قرار دارید یا نه، اما دانستن سن و سال در تشخیص افتراقی آسیب‌ها و ضایعات استخوانی بسیار کمک‌کننده است.
پاسخ دوم: مشکل زانو در بیشتر خانم‌ها در محدوده سنی 25 تا 40 سالگی به‌دلیل تغییرات کندرومالاسی غضروف زیر کشکک ایجاد می‌شود؛ یعنی غضروف از حالت طبیعی خارج و نرم‌تر از حد معمول می‌شود. گاهی هم خراش‌هایی روی غضروف می‌افتد و وقتی فرد زانویش را خم و راست می‌کند یا هنگام بالا و پایین رفتن از پله به‌خصوص هنگام پایین آمدن از پله، جلوی زانو، درد و ناراحتی احساس می‌کند. این اتفاق بیشتر به‌دلیل آسیب یا خراب‌شدن غضروف زیر کشکک می‌افتد و مشکل چندانی در آینده برای فرد ایجاد نمی‌کند، اما به هر حال درد و ناراحتی آن آزاردهنده است و فرد هنگام بالا و پایین رفتن از پله، در زمان رانندگی، نشستن دوزانو یا چهارزانو در ناحیه جلوی زانو، درد دارد. شکل پا می‌تواند در ایجاد دردهای زانو تاثیر داشته باشد. به همین دلیل افرادی که زانوهایشان به طرف داخل چرخش دارد یا دچار صافی کف پا هستند، بیشتر دچار دردهای زانو می‌شوند، اما شایع‌ترین عاملی که می‌تواند این مشکل را ایجاد کند، ضعف عضله چهارسرران است. استخوان کشکک‌ داخل تاندون عضله چهارسرران قرار گرفته است و هر چقدر این عضله قوی‌تر باشد، حرکت کشکک روی زانو به وضعیت طبیعی و عادی خود نزدیک‌تر است بنابراین توصیه می‌کنم حتما با ورزش‌ها و نرمش‌های مناسب عضله چهارسرران خود را تقویت کنید و در حالت‌هایی که ایجاد درد می‌کند، قرار نگیرید. مثلا کمتر از پله استفاده کنید، دوزانو یا چهارزانو ننشینید، از صندلی استفاده کنید و ورزش را فراموش نکنید تا به‌تدریج درد و ناراحتی‌تان برطرف شود. البته برخی داروها هم برای تقویت غضروف‌های زانو وجود دارد مانند قرص‌های غضروف‌ساز و داروهای ضدالتهاب که زیر نظر پزشک هم می‌توانند به کاهش درد و ناراحتی کمک کنند.
پرسش اول: آیا خانم‌های باردار می‌توانند هنگام سرماخوردگی به جای استفاده از داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی مثل آویشن استفاده کنند؟ 462****0938
پرسش دوم: آیا می‌توان برای رفع فراموشی یا آلزایمر از داروهای گیاهی یا گیاهان دارویی کمک گرفت و آن را بهبود بخشید؟ 220****0937
پرسش سوم: در مواردی که حساسیت و آلرژی باعث ایجاد سرفه‌های طولانی‌مدت می‌شود نه سرماخوردگی، برای کاهش یا رفع سرفه‌ها و خلط گلو چه باید کرد؟ 630****0919
دکتر محمدحسین صالحی ‌سورمقی
متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
پاسخ اول: خانم‌های باردار می‌توانند تا حدی که در بروشور یا راهنمای داروی آویشن به میزان مصرف آن اشاره شده از این فرآورده استفاده کنند اما زیاده‌روی در مصرف این گیاه یا فرآورده‌های آن به صرف اینکه یک ماده طبیعی است به‌هیچ‌وجه درست نیست و خانم‌های باردار نباید از آن بیش از حد استفاده کنند. بهترین کار این است که خانم‌های باردار قبل از مصرف هر دارویی با پزشکشان مشورت کنند. مصرف داروی آویشن در دوران شیردهی اشکالی ندارد.
پاسخ دوم: در سال‌های اخیر دارویی در این زمینه مورد مطالعه قرار گرفت که آثار آن به اثبات رسید و کارخانه‌های تولیدکننده دارو در داخل و خارج از کشور اقدام به تهیه آن کردند. این دارو با اسم «جینکو» از درختی به نام «جینکوبیلوبا» تهیه می‌شود. موطن اصلی این درخت چین است اما نمونه‌هایی از آن، هم به‌عنوان درختچه‌های زینتی و هم برای تهیه دارو وارد ایران شده است. با توجه به اینکه این درخت دیر رشد می‌کند، در حال حاضر عصاره آن از کشور چین به سایر نقاط دنیا فرستاده می‌شود. ما نیز عصاره این گیاه را از چین وارد کرده‌ایم و از آن دارو تهیه می‌کنیم. البته این دارو آلزایمر را درمان نمی‌کند اما می‌تواند روند آن را کاهش دهد و مقداری وضعیت فرد را بهبود ببخشد، بنابراین نباید فکر کنید مصرف این دارو معجزه می‌کند یا بیماری را به‌طور کامل از بین می‌برد. ترکیبات موثر داروی جینکو بلافاصله پس از مصرف به سلول‌های مغز می‌روند و در آنجا متمرکز می‌شوند و گردش خون را تشدید می‌کنند. با شدت خونرسانی، غذا و اکسیژن بیشتری به سلول‌های مغز می‌رسد و از مرگ‌ومیر آنها در سنین بالا جلوگیری می‌کند. در حال حاضر گیاه جینکو و فرآورده‌های آن بهترین دارو برای کند شدن پیشرفت بیماری فراموشی و آلزایمر است.
پاسخ سوم: برای رفع سرفه‌های ناشی از حساسیت می‌توانید از گیاه آویشن استفاده کنید. آویشن یک گیاه آنتی‌هیستامین است و مصرف آن برای افرادی که حساسیت دارند، مفید است، بنابراین می‌توانید شربت این گیاه را تهیه و از آن برای کاهش سرفه‌هایتان استفاده کنید. برای کاهش خلط گلو هم می‌توان علاوه بر شربت آویشن، مصرف عصاره یا دم‌کرده گل‌ختمی و خوردن عسل طبیعی را پیشنهاد داد.
پرسش اول: خانمی 30 ساله هستم و سال‌ها پیش ازدواج کردم اما چون همسرم واریکوسل داشت تا مدتی بچه‌دار نشدیم. بعد از آن خودبه‌خود باردار شدم و در حال حاضر یک کودک 5 ساله دارم. دوباره برای بارداری اقدام کردم اما بعد از گذشت 6 ماه هنوز باردار نشده‌ام. آیا باید تا 1 سال صبر کنم و بعد به متخصص ناباروری مراجعه کنم؟ 554****0916
پرسش دوم: خانمی 37 ساله هستم و بچه هم دارم اما چند بار دچار بارداری پوچ شده‌ و سقط کرده‌ام. آیا می‌توانم دوباره بچه‌دار شوم؟ از آخرین سقطم 3 ماه گذشته است. آیا این فاصله زمانی بعد از سقط کافی است؟ 554****0913
پرسش سوم: اگر خانمی به بیماری خاصی مبتلا باشد و داروهای مختلفی مصرف کند، می‌تواند بچه‌دار شود؟ آیا داروهای مصرفی روی جنین تاثیر می‌گذارند؟
دکتر مریم کاشانیان
متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران
پاسخ اول: خوشبختانه تجربه یک بارداری را دارید بنابراین به احتمال زیاد شما و همسرتان در زمینه ناباروری دچار مشکل خاصی نیستید. ضمن اینکه سن بالایی ندارید و زمان برای بارداری دوباره هست. اگر عادت ماهانه‌تان مرتب باشد و مشکل دیگری مانند اختلالات تیروئید و مسائل مربوط به تخمدان وجود نداشته باشد، می‌توانید 6 ماه دیگر هم صبر کنید اما استرس نداشته باشید. واقعیت این است که بسیاری اوقات استرس می‌تواند جلوی بارداری را بگیرد و این مساله به اثبات رسیده، بنابراین آرامشتان را حفظ کنید و مطمئن باشید حتما باردار خواهید شد زیرا سابقه بارداری در گذشته دارید.
پاسخ دوم: هرچه سن بالاتر برود، احتمال باردار شدن پایین می‌آید و احتمال سقط بیشتر می‌شود. این مساله به‌صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. به این شکل که تقریبا از 25 سالگی شروع می‌شود، در 30 سالگی کمی شدت پیدا می‌کند و از 35 سالگی به بعد بیشتر می‌شود، اما این بدان معنا نیست که از بارداری دوباره مایوس شوید. با توجه به اینکه چند بار بارداری پوچ و سقط داشته‌اید، حتما باید هم خودتان و هم همسرتان از نظر مسائل ژنتیکی مورد بررسی قرار بگیرید. ضمن اینکه پزشکتان هم باید معاینات و آزمایشات کاملی برایتان انجام دهد. بعد از بررسی‌ها چنانچه مشکل خاصی نداشته باشید حتما می‌توانید باردار شوید اما ممکن است به اقدامات درمانی خاصی نیاز داشته باشید که قبل از باردار شدن باید آنها را انجام دهید. معمولا بعد از هر سقط حداکثر تا 3 ماه ممکن است خطر سقط کمی بالاتر باشد بنابراین بهتر است بین سقط و بارداری بعدی 3 ماه فاصله وجود داشته باشد اما صبر کردن بیش از این ضرورتی ندارد.
پاسخ سوم: بسیاری از خانم‌ها زمانی که می‌خواهند باردار شوند به دلایل مختلف در حال مصرف دارو هستند. این خانم‌ها باید قبل از بارداری با پزشک معالج بیماری‌شان که دارو برایشان تجویز کرده حتما مشورت کنند تا ببینند اصلا اجازه باردار شدن دارند یا نه. اگر اجازه بارداری از طرف پزشک معالج صادر شود، یعنی شرایط لازم برای باردار شدن را دارند و پزشک به صلاحدید خود داروها را تغییر خواهد داد بنابراین این گروه از خانم‌ها بعد از باردار شدن به هیچ‌وجه نباید خودسرانه داروهایشان را قطع کنند. ضمن اینکه در تمام طول بارداری باید با پزشک معالج بیماری‌شان در تماس باشند. اگر خانمی تحت‌نظر پزشک معالجش دارو مصرف کند، قطعا مشکل پیدا نخواهد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام