0
0
        

معمولا در اثر آسیب مغزی در دوران جنینی یا حین زایمان به علت اختلالاتی که در اکسیژن‌رسانی به بافت مغز ایجاد می‌شود، کودک دچار فلج مغزی می‌شود. محدودیت حرکتی یا ناتوانی در راه رفتن از عوارض ابتلا به این بیماری است که شدت آن متغیر است و در موارد شدید، کاهش زیاد فعالیت فیزیکی در این بچه‌ها را همراه دارد. این‌گونه افراد به شدت در راه رفتن دچار مشکل می‌شوند. اگرچه علاوه بر این مشکل، دچار اختلال در مسائل شناختی و عملکرد هوشی نیز می‌شوند. یکی دیگر از عوارض این بیماری در بچه‌ها، افزایش وزن ناشی از اختلال حرکتی است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.
نکته حائز اهمیت دیگر این است که بیماری حتی می‌تواند باعث تغییر شکل و بدشکل شدن مفاصل به مرور زمان شود بنابراین مراقبت از تغییر شکل مفاصل در این کودکان اهمیت بسیاری دارد. با توجه به اینکه بیشتر این کودکان از نظر ارتباط با اطرافیان بسیار ضعیف عمل می‌کنند و دچار اختلال ارتباطی هستند، نیاز به مراقبت ویژه هم از نظر وضعیتی و هم تغذیه‌ای دارند. البته والدین کودکان مبتلا، به تنهایی توانایی کنترل مشکلات فرزندشان را ندارند و برای مراقبت از تغییر شکل مفاصل توصیه می‌شود کودک حتما تحت‌نظر یک متخصص طب ورزشی یا طب‌فیزیکی و توانبخشی باشد. معمولا برای جلوگیری از تغییر شکل مفاصل و افزایش وزن، برنامه حرکتی به صورت کاردرمانی و همچنین آب‌درمانی تحت‌نظر متخصص انجام می‌شود. در آب‌درمانی نیز کودک قادر است حرکت‌های بیشتری به‌دلیل انعطاف‌پذیری انجام دهد. انجام تمرین‌های هوازی همراه رعایت یک رژیم غذایی کاملا مناسب هم می‌تواند باعث کنترل وزن کودک شود.

       والدین امیرحسین باید توجه داشته باشند به‌دلیل اینکه کودک مبتلا به CP نمی‌تواند از تردمیل و دوچرخه استفاده کند، هر باشگاهی پذیرای او نیست و باید برای بهبود وضعیت حرکتی‌اش از دستگاه‌های ویژه مخصوص حرکت که برای این بیماران تعبیه شده و در برخی مراکز وجود دارد، استفاده شود. به‌طور خلاصه باید گفت ارزیابی بالینی و تمرینات ورزشی شامل کشش عضلات کوتاه‌شده و تقویت عضلات طویل‌شده و انجام تمرینات هوازی به‌خصوص در آب همراه کاردرمانی در بهبود کودکان مبتلا به CP بسیار اهمیت دارد و توصیه می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام