0
0
        

تحقیقات مختلف نشان داده‌اند کمبود ویتامین D با بیماری‌های ماهیچه‌ای و استخوانی ارتباط دارد و افرادی که در عرض جغرافیایی بالا (کشورهایی که به قطب نزدیک‌ترند) زندگی می‌کنند و نور آفتاب موثر کمتری می‌بینند، دچار کمبود ویتامین D می‌شوند و بیماری‌هایی مانند ام‌اس در آنها شایع‌تر است. علاوه بر این، کمبود ویتامین D می‌تواند باعث بیماری‌های التهابی شود که این بیماری‌ها منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، ریوی و کلیوی خواهد شد. در ضمن، بیماری آرتریت روماتوئید نیز در نتیجه کمبود ویتامین D می‌تواند ایجاد شود.
بدانید کمبود ویتامین D با بروز برخی از انواع سرطان نیز مرتبط است؛ به گونه‌ای که بررسی‌ها نشان داده‌اند سرطان روده بزرگ با کمبود
ویتامین D در بدن ارتباط دارد. علاوه بر این بیماری‌ها، چاقی و اضافه وزن نیز با کمبود ویتامین D مرتبط است.
این در حالی است که منابع
ویتامین D بسیار محدود هستند و در بهترین حالت تنها 5 درصد از این ویتامین مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی تامین می‌شود و 95 درصد بقیه از طریق نور آفتاب در بدن ساخته خواهد شد. البته در کشور ما تامین ویتامین D از راه نور آفتاب میسر نیست و شاید بتوان گفت تا حدودی غیرممکن است چون آلودگی هوا، نوع پوشش مردم و زندگی آپارتمان‌نشینی دریافت کافی نور آفتاب را امکان‌ناپذیر کرده و تنها راه باقیمانده برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن غنی‌سازی خواهد بود که می‌تواند در مواد غذایی مختلف انجام شود.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام