0
0

دکتر آریا جنابی نفرولوژیست و دکتر امیرهوشنگ مهرپرور متخصص طب کار
درمان بزرگ‌ترین تومور کلیه جهان
      بزرگ‌ترین تومور کلیه جهان اوایل ماه گذشته از بدن یک بیمار در بیمارستان شهید مصطفی خمینی با موفقیت خارج شد. خانمی 54 ساله که به دلیل مشکل‌ معده به پزشک مراجعه کرده بود با تشخیص توده‌ای در شکم به اتاق عمل رفت و توموری به وزن 7 کیلو و 900 گرم از شکمش خارج شد. به گفته دکتر فریدون خیام‌فر، جراحی که این خانم را جراحی کرده، توده جراحی‌شده بزرگ‌ترین توده کلیه جهان است که تا به حال تحت عمل جراحی قرار گرفته و تلاش می‌شود در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود. این خبر بهانه‌ای شد تا در «میزگرد سلامت» این هفته به بالین این بیمار برویم و جویای احوالشان شویم و در ضمن، نظر پزشک معالج ایشان و سایر متخصصان «سلامت» را در این زمینه سوال کنیم.

خانم رادمنش از سیر پیشرفت بیماری‌اش می‌گوید:
6 ماه بود شکم و پهلویم مثل سنگ شده بود

سلامت: لطفا خودتان را معرفی کنید.
    من بهجت رادمنش، 54 ساله، خانه‌دار، اصالتا بروجردی هستم و بیش از 35 سال است در تهران زندگی می‌کنم.

سلامت: با چه علائمی به پزشک مراجعه کردید و چه شد که کارتان به جراحی کشید؟
     معمولا نسبت به دردهایی که برایم پیش می‌آید بی‌تفاوت هستم و از کنار آنها می‌گذرم. بیش از 6 ماه بود شکم و پهلوهایم مانند سنگ سفت شده بود و کمی درد داشت. همیشه به خود می‌گفتم چرا شکمی که بافت چربی و گوشتی دارد باید اینقدر سفت باشد. در عین حال شکمم به تدریج در حال بزرگ شدن بود و فکر می‌کردم دارم چاق می‌شوم. تا اینکه معده‌ام به‌هم ریخت و مرتب ترش می‌کردم. سابقه بیماری معده داشتم و سال 87 اندوسکوپی کرده و تحت درمان قرار گرفته بودم، بنابراین همان داروهای معده را دوباره شروع کردم اما بی‌فایده بود و تاثیری در حل مشکل ریفلاکس و ترش کردنم نداشت. مشکلم به حدی شدید شد که مجبور شدم به متخصص گوارش مراجعه کنم. پزشک در معاینه اولیه متوجه توده‌ای در شکمم شد و مرا برای سونوگرافی و تست‌های تشخیصی بیشتر ارجاع داد و در نهایت وجود توده‌ای در شکمم قطعی شد. سی‌‌تی‌‌اسکن نشان می‌داد منشاء تومور از کلیه است بنابراین به متخصص اورولوژی مراجعه کردم و در نهایت هم به سرعت بستری و جراحی شدم.

سلامت: به جز سفتی شکم علامت دیگری مثلا مشکلی در ادرار نداشتید؟
    نه، هیچ مشکلی نداشتم. اتفاقا طی بررسی‌هایی که انجام می‌دادم هم پزشکان مرتب از من می‌پرسیدند که آیا سوزش یا تکرر ادرار، خون در ادرار یا هیچ مشکل دیگری نداری و من واقعا هیچ مشکلی نداشتم و شاید اگر مساله ترش کردنم نبود هیچ‌گاه به پزشک مراجعه نمی‌کردم.

سلامت: در سابقه خانوادگی‌تان فرد دیگری هم سابقه تومور داشته یا دارد؟
    مادرم تومور کولون داشت اما اندازه‌اش خیلی کوچک‌تر از تومور من بود. با اینکه مادرم تحت عمل جراحی قرار گرفت و تومورش خارج شد اما بهبود پیدا نکرد و منجر به مرگش شد. برادرم هم تومور کلیه داشت و سال‌ها قبل جراحی شد اما به دلیل آسیبی که تومور به کلیه‌اش وارد کرده بود، کلیه‌اش را خارج کردند. از آن زمان تاکنون برادرم با یک کلیه زندگی می‌کند. خواهر و پدرم هم سنگ کلیه دارند.

سلامت: چه مدت از داروهای مخصوص ترش کردن استفاده ‌کردید؟
     چند ماهی بود ترش‌کردنم به قدری زیاد شده بود که با خوردن دو لقمه غذا معده‌ام به هم می‌ریخت و خیلی‌ ترش می‌کردم. در این مدت داروهایی مثل امپرازول و... می‌خوردم.

سلامت: شما جزو کسانی هستید که سخت به پزشک مراجعه می‌کنند. درست است؟
     بله، خیلی کم پیش می‌آید به پزشک مراجعه کنم. امیدوارم دولت هزینه‌های درمان را پایین بیاورد تا مجبور نباشیم از ترس هزینه‌های درمان از مراجعه به پزشک خودداری کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام