0
0

     موضوع این هفته ما درباره پیرسینگ یا سوراخ کردن اعضای بدن است. شاید قدیمی‌ترین پیرسینگ مربوط به ناحیه گوش باشد که بسیار هم مورد توجه خانم‌هاست. البته در هندوها و بعضی قبایل پیرسینگ را در ناحیه غضروف گوش، بینی، لب، ناف و... نیز مشاهده می‌کنیم که پزشکان زیاد میانه خوبی با آن ندارند اما بعضی جوانان امروزه علاقه زیادی به این نوع تزئین ظاهری دارند تا جایی که خانم محبی مجبور شده‌اند با ما تماس بگیرند و از مشکلاتی که با دختر ٢٠ ساله‌‌شان دارند برایمان بگویند. ایشان به «سلامت» گفته‌اند: «دخترم در طول 4-3 سال دست به هر عمل زیبایی‌ای زده است؛ جراحی بینی، تزریق ژل و... . او حتی کنار بینی و لب خود را هم سوراخ کرده است. تازگی‌ها تصمیم گرفته عمل جراحی ناف انجام دهد. او می‌گوید شکل نافش را دوست ندارد و چون می‌خواهد پیرسینگ ناف انجام دهد، حتما باید شکل ناف را هم تغییر دهد. ناف او فقط کمی برجسته است و تورفتگی ندارد. واقعا نمی‌توانم جلوی کارهایش را بگیرم. به نظر من، این کار هم مثل کارهای قبلی‌اش کاملا بی‌مورد است. دوست دارم از طریق رسانه شما بتوانم دخترم را از ادامه جراحی‌های دیگر به‌خصوص جراحی ناف منصرف کنم...» نظر متخصصان «سلامت» را در ادامه بخوانید.


در اولین فرصت به روانپزشک مراجعه کنید
     نوجوانان و جوانان در سن پایین بیشتر تحت‌تاثیر رسانه‌ها و همسن‌و‌سالان خود هستند و سعی دارند چهره یا بدنشان را مثل فلان هنرپیشه، خواننده و... درآورند. به همین دلیل گاهی دست به اعمال جراحی متعدد می‌زنند.


     در این مواقع پدر و مادر نباید برخورد تند و خشنی با فرزند خود داشته باشند و همیشه باید سعی کنند با شیوه مسالمت‌آمیزی او را از چنین کارهایی منصرف کنند.


     تشویق به انجام کارهای سالم مانند شرکت در کلاس‌های موسیقی، خواندن کتاب، ورزش کردن و پرورش روح و ذهن به‌تدریج می‌تواند نوجوان یا جوان را سرگرم کارهای دیگری کند، اما این موضوع را هم باید در نظر داشت که گاهی توجه بیش از حد به ظاهر می‌تواند نشانه اختلالی به نام خودزشت‌انگاری باشد. این افراد به‌طور افراطی مثلا چند بار جراحی بینی انجام می‌دهند و هر بار فکر می‌کنند باز هم زیبا نشده‌اند.


     این مورد نیاز به بررسی‌ از دیدگاه روان‌پزشکی دارد و حتما روان‌پزشک باید آن را ثابت کند بنابراین باید از زدن انگ به جوانان خودداری کرد. توصیه می‌کنم حتما این خانم جوان را نزد روان‌پزشک یا روان‌شناس ببرید.

دکتر محمدرضا خدایی
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

جراحی ناف فقط بایدبرای اصلاح ناهنجاری انجام شود 
     شکل ناف انسان‌ها تقریبا مشابه است ولی ناف بعضی افراد شاید تفاوت کمی با دیگران داشته باشد اما شکل ناف موردی نیست که جراحان پلاستیک به آن اهمیتی دهند و درصدد اصلاح آن برآیند و بیشتر جراحان پلاستیک بیمارانی را که برای ایجاد تغییر در شکل ظاهری ناف مراجعه می‌کنند، نمی‌پذیرند.


     پزشکان فقط در مواقع نادری که ناهنجاری‌های مادرزادی در عضلات شکم وجود دارد یا بیمار دچار فتق نافی است اقدام به جراحی می‌کنند.


     اگر واقعا برجستگی مشهودی در این ناحیه وجود دارد فرد باید به جراح عمومی مراجعه کند تا بررسی‌های بیشتری انجام شود.

دکتر سیدمهدی موسوی‌زاده
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی

 

غضروف بینی و گوش ترمیم‌ناپذیرند
     شکل ناف در افراد چاق و لاغر ممکن است کمی متفاوت باشد ولی این تفاوت زیاد نیست. معمولا در افراد چاق فرورفتگی ناف بیشتر است و در افراد لاغر ممکن است ناف کمی برجسته‌تر باشد، اما برجستگی زیاد می‌تواند نشانه وجود نقص مادرزادی یا بیماری دیگری باشد که با مراجعه به جراح می‌توان از این موضوع اطمینان یافت. 


     اما در مورد این دختر جوان که علاقه زیادی هم به پیرسینگ دارد بهتر است درباره عوارض آن کمی توضیح دهیم. پیرسینگ نرمه گوش بی‌خطرترین روش برای تزئین است. احتمال عفونت و تغییر شکل یافتن نرمه گوش به‌دلیل بافت نرم و کم‌خونی که دارد، به مرور زمان تقریبا وجود ندارد. همچنین بافت نرمه گوش تحمل بیشتری نسبت به نگه داشتن اجسامی مانند گوشواره و حلقه دارد اما پیرسینگ‌های غضروف بینی، غضروف زبان، لب، زبان و دندان و... نیز بین جوانان رایج شده که اصلا توصیه نمی‌شود؛ به‌خصوص غضروف بینی و گوش که خاصیت ترمیمی ندارند و اگر آسیبی به آنها وارد شود، معمولا پاسخ خوبی به درمان آنتی‌بیوتیکی نمی‌دهند. حتی گاهی بدشکلی‌های دائمی به علت از بین رفتن سلول‌های غضروفی ایجاد می‌شود. در این موارد فرورفتگی در لبه بینی و برجستگی‌های غضروفی مانند گوش کشتی‌گیران دیده می‌شود. بدشکلی‌های غضروفی فقط با پیوند غضروف اصلاح می‌شوند که کار را پیچیده می‌کند. پیرسینگ ناف هم ممکن است عوارض زیادی پیدا کند. ناف قسمتی از بدن است که حتی در بهترین شرایط بهداشتی هم معمولا تمیز نیست زیرا دسترسی زیادی به آن وجود ندارد. اگر پیرسینگ انجام ‌شود، احتمال عفونت‌های میکروبی زیاد است. مشکل دیگری که در پیرسینگ ناف یا مناطق دیگر وجود دارد بحث حساسیت‌ها و آلرژی‌هاست که این مورد هم در نرمه گوش به ندرت دیده می‌شود. استفاده از طلا به‌عنوان آویز کم‌خطرتر از استفاده از فلزات مصنوعی، نگین‌ها و... است. 


     در افرادی که در مکان‌های مشکوک و غیربهداشتی اقدام به پیرسینگ می‌کنند احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند هپاتیت و اچ‌آی‌وی وجود دارد. بیمارانی که مشکلات دریچه قلبی دارند نیز خیلی باید محتاط باشند و بهتر است پیرسینگ انجام ندهند و اگر واقعا خیلی به آن اصرار دارند بهتر است قبل از انجام آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. احتمال اینکه مکان سوراخ‌شده عفونت کند و عفونت وارد خون شود و به قلب برسد، وجود دارد زیرا جابجا شدن حلقه متصل‌شده به ناف هر آن ممکن است باعث پارگی یا التهاب ناحیه و عفونت شود. به‌طورکلی، پیرسینگ فقط در نرمه گوش مجاز است و در سایر نقاط بدن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

دکتر مسعود داودی
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌ا...(عج)
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام