0
0
        

آلودگی هوا و مسوولان

امسال نیز با به‌ نیمه رسیدن فصل پاییز باز هم شاخص‌های تعیین آلودگی هوا، وضعیت هوا را ناسالم اعلام می‌کند و ممکن است روزهای آلوده‌تری نیز در انتظارمان باشد. در مورد وضعیت امسال آلودگی هوا و برنامه‌هایی که برای کاهش آن انجام شده و حتی نقش خود مردم در کاهش آلودگی‌هوا با محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان تهران گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.: ابتدا برایمان بگویید آیا وضعیت آلودگی هوا بدتر از سال قبل است؟
       وضعیت هوا در فصل پاییز تاکنون مشابه سال گذشته است و امسال نسبت به سال گذشته تعداد روزهایی که هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بوده 4 روز کمتر شده ولی در مقایسه با 4-2 سال گذشته کیفیت هوا بهتر شده است.

همیشه با شروع فصل سرما گفته می‌شود وارونگی هوا اتفاق افتاده و همین عاملی است برای تشدید آلودگی هوا. آیا این ادعا درست است؟
       پدیده وارونگی هوا یک پدیده طبیعی است و در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد و امکان مقابله با آن را نداریم. اینورژن یا وارونگی ارتباطی به آلاینده‌های هوا ندارد، اما زمانی که این پدیده اتفاق می‌افتد، آلاینده‌ها امکان خروج از هوا را ندارند و در سطح شهر تجمع پیدا می‌کنند و کیفیت هوا را پایین می‌آورند، بنابراین ما تنها می‌توانیم میزان آلاینده‌های هوا را کم کنیم تا سلامت مردم بیشتر حفظ شود.

اقدام‌هایی که تاکنون برای آلودگی هوا انجام شده، هیچ کدام راه به جایی نبرده، چون هر سال ما شاهد آلودگی هوا در فصول سرد سال هستیم. آیا سازمان حفاظت محیط‌زیست اقدام موثری برای کاهش آلودگی هوا انجام داده است؟
       ببینید، دو منبع برای آلودگی هوا وجود دارد؛ یکی منابع متحرک که شامل خودروها و موتورسیکلت‌ها و گاهی هواپیما و قطارها هستند و دیگری منابع ثابت که شامل منابع خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها می‌شود. سازمان حفاظت محیط‌زیست برنامه‌ای را تدوین کرده برای کاهش آلودگی هوا و در اردیبهشت 93 به تصویب هیات وزیران رسیده که براساس آن وظیفه همه دستگاه‌ها برای کاهش آلاینده‌ها مشخص شده و متولی نظارت بر اجرای آن هم سازمان حفاظت محیط‌زیست است. بخشی از این برنامه اجرایی شده؛ مثل ارتقای استاندارد خودرو، به گونه‌ای که خودروهای جدید با استاندارد یورو4 تولید می‌شوند، بالا رفتن کیفیت بنزین و استفاده از سوخت گاز در نیروگاه‌ها نیز اجرایی شده تا از این طریق بخشی از آلودگی هوا کم شود ولی بخشی از این برنامه نیز اجرایی نشده؛ مثل سامانه یکپارچه‌سازی برگه معاینه فنی خودرو.

شما به منابع ثابت آلودگی هوا نیز اشاره کردید؛ آیا نقش آنها نیز در آلوده کردن هوا همانند خودروها پررنگ است؟
       درست است که منشاء اصلی آلودگی هوا خودروها هستند ولی بخشی از آلاینده‌هایی که در هوا مانور می‌دهند مربوط به صنایع و نیروگاه‌ها هستند. بخش زیادی از نیروگاه‌ها گازسوز شده‌اند و نگرانی جدی‌ای در مورد آنها وجود ندارد. بخشی از تولید آلایندگی نیز به صنایعی برمی‌گردد که مازوت مصرف می‌کنند و نقششان در آلوده کردن هوا کم نیست. صنایعی که آلودگی ایجاد می‌کنند دغدغه جدی ما هستند و طرح‌های پایشی در مورد کارخانه‌هایی مانند شن و ماسه که تولید آلودگی می‌کنند، انجام دادیم و آنها را رصد و شناسایی و با متخلفان برخورد می‌کنیم. علاوه بر صنایع، منابع خانگی تولید آلاینده‌ها نیز قابل‌توجه است. ما از موتورخانه‌های منازل مسکونی به‌طور رندم بازدید کردیم و متوجه شدیم اکثر موتورخانه‌های منازل مسکونی، فرسوده و سنتی هستند و آلودگی زیادی تولید می‌کنند، در حالی که این موتورخانه‌ها باید هوشمند شود، به صورتی که هر زمان نیاز به حرارت زیاد نداشت، درجه دما را کم کند و مصرف سوخت را پایین بیاورد و در نتیجه آلودگی کمتر شود.

مهدیه آقازمانی
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام