0
0

بیشتر اوقات از ته حلقم بوی بدی بیرون می‌آید. با استفاده از خوشبوکننده و دهانشویه این حالت را از بین می‌برم اما اثرش موقتی است. فکر می‌کردم به دندان‌هایم مربوط باشد اما با مراجعه به دندان‌پزشک و بررسی‌ها مشخص شد که تمام دندان‌هایم سالم هستند. راه‌حل چیست و اینکه اصلا باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ پگاه از تهران
      عوامل متعددی برای بوی بد دهان وجود دارد و اینکه شما ابتدا به دندان‌پزشک مراجعه کرده‌اید، کار بسیار درستی بوده چون اولین اقدام برای بررسی بوی بد دهان مراجعه به دندان‌پزشک، به‌خصوص متخصص لثه، است. پوسیدگی دندان به‌ندرت باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود و عفونت‌های مزمن لثه بیشتر می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند. منشاء دیگر ایجاد بوی بد دهان، لوزه‌ها هستند. بزرگی و وجود خلل و فرج در لوزه‌ها باعث می‌شود باقیمانده غذا وارد حفره‌های لوزه شوند، در آنجا گیر کنند و عفونت کنند. بیشتر اوقات، افراد خودشان می‌توانند دانه‌های سفیدرنگی را در انتهای حلق و روی لوزه‌شان ببینند. در این موارد ابتدا درمان دارویی انجام می‌شود و در صورتی که مشکل حل نشود، برداشتن لوزه‌ها توصیه می‌شود. علت دیگر ایجاد بوی بد دهان مشکلات پرزهای زبان به‌خصوص قاعده زبان است. به همین دلیل هم گفته می‌شود وقتی مسواک می‌زنید، مسواک را آرام روی سطح زبانتان هم بکشید تا آلودگی‌های روی آن تمیز شود. سینوس‌ها هم در صورتی که به شکل مزمن دچار عفونت شوند و ترشحاتشان را پشت حلق بریزند، می‌توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. علاوه بر آنچه ذکر شد علل نادری هم در حوزه گوش و حلق و بینی وجود دارند که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند و متخصص هنگام معاینه این علل را بررسی خواهد کرد.

دکتر بابک ساعدی
متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

دختری ۲ساله دارم که از 6 ماهگی پایش را جمع می‌کند. به پزشکان زیادی مراجعه‌ کرده‌ایم و برخی از آنها گفته‌اند این نوعی خودارضایی است! تازگی هم سرش را بی‌اختیار بالا و پایین می‌کند. لطفا راهنمایی کنید.
      همان‌طور که برخی از پزشکان کودکتان هم به آن اشاره کرده‌اند، این می‌تواند نشانه خودارضایی باشد اما قبل از این تشخیص باید مشخص شود که این مساله نشانه‌ای از عفونت مجاری ادراری و تناسلی نباشد. البته به نظر می‌رسد بررسی‌های لازم انجام شده است. گاهی اوقات این علامت می‌تواند نشانه‌ای از وجود اضطراب در کودک باشد اما به طور کلی، مساله بیمارگونه‌ای تلقی نمی‌شود. باید تلاش کنید شرایطی برای کودک فراهم کنید که کمتر این کار را انجام دهد، مثلا پوشکش را از جنس نخ انتخاب کنید، مسائل بهداشتی مربوط به ناحیه ادراری-تناسلی کودک را رعایت کنید و بهترین کار اینکه حواس کودک را هنگامی که می‌خواهد این کار را انجام بدهد، پرت کنید و هرگز با او با خشونت و بداخلاقی برخورد نکنید. این علامت در برخی کودکان خردسال دیده می‌شود و همان‌طور که اشاره شد،می‌تواند نشانه‌ای از وجود اضطراب باشد اما این مساله به هیچ عنوان نشانه‌ای برای مشکلات جنسی در آینده نیست و نباید از این بابت ناراحت باشید. در حال حاضر بهتر است فرزندتان تحت‌نظر روان‌پزشک کودک باشد تا اگر اضطرابی دارد، درمان شود. در ضمن توصیه‌های روان‌پزشک را در خصوص برخورد با کودکتان جدی بگیرید تا این مشکل به‌تدریج حل شود.

پسری 6ساله دارم که اصلا به کسی سلام نمی‌کند و اجتماعی نیست. البته با کودکان همسن خودش بهتر می‌جوشد. چه باید بکنم تا از این حالت خارج شود؟ 587****0913
      باید از سیستم‌های تشویقی استفاده کنید و فرزندتان را بیشتر در گروه‌های همسن و سال او قرار بدهید. بازی‌درمانی هم می‌تواند راه خوبی برای حل این مشکل باشد، اما توصیه می‌کنم خیلی سخت نگیرید. اگر شما و همسرتان افراد اجتماعی و برونگرایی باشید، او از شما الگو می‌گیرد و به‌تدریج مسایل مربوط به روابط اجتماعی را یاد خواهد گرفت.

فرزند 2/5ساله‌ای دارم که خیلی جیغ می‌زند و همه‌ را واقعا خسته می‌کند. چطور با او رفتار کنم؟ 139****0913
      در کتاب‌های روان‌شناسی به کودکان 2/5 ساله‌ای که زیاد جیغ می‌زنند، «2 ساله‌های وحشتناک» می‌گویند. این حالت اولین فاز هویتی آدم‌هاست. در این فاز کودکان سعی می‌کنند هویتشان را حفظ کنند. به همین علت با همه کارهای والدین و سایر بزرگ‌ترها مخالفت می‌کنند. در واقع، می‌خواهند منیت خود را به اثبات برسانند که اولین منیت زندگی‌شان محسوب می‌شود. منیت دوم هم در دوران نوجوانی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین کار این است که رفتار کودک را پیش‌بینی کنید و او را کمتر در معرض این قبیل مخالفت‌ها قرار بدهید. این حالت گذراست و معمولا بعد از 3 سالگی برطرف می‌شود، فقط کافی است در این فاز بیشتر با فرزندتان مدارا کنید. کار دیگری نمی‌توان انجام داد زیرا هنوز وارد فاز رفتاردرمانی نشده‌ است.

پسر نوجوان 14 ساله‌ای دارم که از زیر بار تمام مسوولیت‌هایش فرار می‌کند. حتی وظایف شخصی‌اش را هم انجام نمی‌دهد و با برادر کوچک 3 ساله‌اش هم بسیار تند و بی‌مهر است. لطفا درباره چگونگی برخورد و رفتارم با او راهنمایی کنید. 183****0910
      مسوولیت دو سر دارد؛ فردی که بی‌مسوولیت است و فردی که مسوولیت‌های فرد بی‌مسوولیت را برعهده می‌گیرد که معمولا مادران هستند بنابراین والدینی که این مشکل را دارند، باید به ‌تدریج و 10درصد10درصد مسوولیت‌های مربوط به فرزندانشان را به خودشان واگذار کنند. بسیاری از نوجوانان از زیر بار مسوولیت‌ها شانه خالی می‌کنند و والدین برای اینکه با عواقب بی‌مسوولیتی فرزندشان روبرو نشوند، مسوولیت‌های آنها را می‌پذیرند. مثلا مادر اتاق فرزندش را مرتب و تمیز می‌کند برای اینکه اگر وسیله‌ای خواست به راحتی پیدا کند یا با تمیز کردن اتاق احساس آرامش بیشتری داشته باشد، در حالی که اگر اتاق تمیز و مرتب نشود، نوجوان با عواقب آن روبرو خواهدشد که شامل به‌هم‌ریختگی اتاق، کثیفی و... است و در نهایت نوجوان تصمیم می‌گیرد اتاقش را تمیز کند. اگر مادری نتواند این شرایط را تحمل کند باید روی خودش کار کند و تاب تحملش را بالا ببرد زیرا این روند می‌تواند تا بزرگسالی ادامه داشته باشد و حتی در زندگی آینده فرزندش هم تاثیر بگذارد. به این صورت که دائم از همسرش انتظار خواهد داشت مسوولیت‌های او را هم برعهده بگیرد بنابراین خودتان را از زیر بار مسوولیت‌های فرزندتان خارج کنید و اجازه بدهید خودش کارهای مربوط به خود را انجام دهد. چنین کودکان و نوجوانانی ابتدا مسوولیت‌هایشان را انجام نمی‌دهند بنابراین باید صبور باشید تا با عواقب بی‌مسوولیتی‌هایش روبرو شود. مثلا کودک یا نوجوانی که درس نمی‌خواند پس از مدتی، با نمرات کم روبرو می‌شود. کودک یا نوجوانی که اتاقش را مرتب نمی‌کند، وسایلش خراب یا گم می‌شوند و... با این تجربه لازم است با کودک 3 ساله‌تان طوری رفتار کنید که مستقل و مسوولیت‌پذیر تربیت شود. بی‌مهری فرزند 14 ساله‌تان به فرزند کوچک‌تر احتمالا به دلیل فاصله سنی زیاد است. البته شاید حسادت‌هایی هم در کار باشد. باید سعی کنید با نوجوانتان رفتار بهتری داشته باشید و از جانبداری کردن از فرزند کوچک‌تر و محبت بیش از حد به او در حضور فرزند بزرگ‌ترتان بپرهیزید. اختلاف بین فرزندان مساله تازه‌ای نیست، فقط باید بتوانید آن را مدیریت کنید.

دختری ۱۵ساله هستم. برای هر مساله‌ای زود عصبانی می‌شوم. بیشتر اوقات گریه می‏کنم‏ و در دعوا با هر کسی خودزنی می‏کنم‏. لطفا کمکم کنید. 684****0933
      شما باید حتما به روان‌پزشک کودک و نوجوان مراجعه کنید زیرا احتمال افسردگی‌ها در این سن زیاد است که ممکن است با علائم پرخاشگری همراه باشد. هم مشاوره می‌تواند در حل مشکل شما موثر باشد، هم با نظر روان‌پزشک می‌توان از دارودرمانی کمک گرفت.

دکتر نسرین امیری
فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان و عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

من بسکتبالیست هستم و خیلی زیاد ورزش می‌کنم. یک روز در میان 10 کیلومتر می‌دوم و به جز آن بسیار اهل ورزش هستم اما مشکلم این است که همیشه احساس خواب‌آلودگی و خستگی می‌کنم و بدنم خیلی کوفته است. این مساله بسیار من‌را عصبی کرده است. لطفا راهنمایی کنید. چه باید بکنم؟ امیر
      اشاره نکرده‌اید که روزی چند ساعت ورزش می‌کنید و منظورتان از ورزش زیاد، چقدر است. شایع‌ترین علت علائم و نشانه‌هایی که به آن اشاره می‌کنید به «نشانگان بیش‌تمرینی» مربوط می‌شود. برخی افراد مانند شما بعد از ورزش سخت و طولانی به بدنشان استراحت کافی نمی‌دهند و به اصطلاح ریکاوری کافی ندارند. در واقع شدت تمرینات ورزشی آنها بیشتر از حد طبیعی است، بنابراین تعادل انرژی و هورمونی در بدنشان به هم می‌ریزد. در نتیجه هر چه تلاش بیشتری انجام می‌دهند توان ورزشی و عملکردی‌شان بیشتر افت می‌کند. افرادی که به این نشانگان مبتلا می‌شوند ممکن است علائمی مانند اختلال اشتها، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت، اختلال خواب، تورم مچ پا، علائم اضطرابی و افسردگی و... را نیز تجربه کنند. توصیه می‌شود در برنامه تمرینی‌تان بازنگری داشته باشید و یک دوره ریکاوری اولیه مناسب را بگذرانید و سپس برنامه‌های تمرینی‌تان را با رعایت سقف مجاز تمرینات که بهتر است مربی یا متخصص پزشکی ورزشی برایتان تعیین ‌کند، همراه با دوره‌های لازم ریکاوری شروع کنید. ضمن اینکه باید یک بازنگری هم در رژیم غذایی‌تان داشته باشید. اگر با انجام این کارها علائم بهبود پیدا نکرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان دارویی قرار بگیرید. بد نیست بدانید ریکاوری شامل استراحت، ماساژ، آرام‌سازی و تغذیه مناسب است. فردی که در روز 5-4 ساعت تمرین می‌کند، باید حتما برای انجام تمرینات مجدد ریکاوری شود تا توان از دست رفته‌اش بازگردد. اگر اجازه این کار را به بدن ندهید و تمرینات بعدی را شروع کنید، بدن وارد چرخه معیوبی می‌شود که در نهایت با افت عملکرد ورزشی و اختلالات متعدد مواجه خواهد شد. به عنوان مثال باید بعد از هر بار تمرین برای تامین انرژی دوباره یک غذای مناسب حاوی کربوهیدرات و پروتئین بخورید. ضمن اینکه ممکن است با توجه به علائم و نشانه‌هایی که در حال حاضر دارید، لازم باشد از برخی مکمل‌ها هم استفاده کنید بنابراین بهتر است با متخصص تغذیه نیز مشورت کنید. نکته دیگر اینکه باید آب فراوانی بنوشید زیرا حین ورزش بدنتان آب و املاح زیادی از دست داده و این مساله می‌تواند باعث بی‌حالی و ضعف‌تان شود. مصرف آب به‌خصوص در تابستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فاصله بین تمرینات ورزشی را هم رعایت کنید تا بدنتان فرصت ترمیم داشته باشد. ضمنا به اندازه‌ کافی و به‌موقع بخوابید. این کار باعث ترشح هورمون‌های رشد می‌شود و به ترمیم و رشد عضلاتتان کمک می‌کند.

دکتر احمد باقری‌مقدم
متخصص پزشکی ورزشی
عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

در این فصل گلابی جنگلی به بازار می‌آید. این میوه چه خواصی دارد؟ آیا مصرف آن برای افراد دچار یبوست توصیه می‌شود؟ 181****0912
      گلابی جنگلی یا خوج تا حد زیادی خواص و فواید گلابی معمولی را دارد. ضمن اینکه گلابی‌های جنگلی سمپاشی نمی‌شوند و میوه آنها تقریبا ارگانیک است. گلابی جنگلی نیز مانند گلابی معمولی یک میوه ملین است و برای افرادی که یبوست دارند بسیار مناسب است.

خیلی‌ها لیموترش را با پوست خرد می‌کنند. آیا برای نگهداری این لیموها از واکس استفاده می‌کنند؟ در صورت استفاده، خوردن پوست لیمو چه مضراتی دارد؟ 671****0912
      به ‌لیموهای ریزی که بیشتر در کشور خودمان کشت می‌شوند معمولا واکس نمی‌زنند. این میوه‌ها پس از رسیدن، سریع چیده و وارد بازار عرضه می‌شوند و خیلی سریع هم به فروش می‌رسند و خوردن پوست نازک آنها منعی ندارد، اما برای لیموهای درشت‌تر معمولا موادی استفاده می‌شود که رنگ و لعاب میوه را حفظ کند و آنها را زیباتر نشان دهد. لیموهای درشت پوست ضخیمی دارند و برای مصرف مناسب نیستند زیرا باعث نفخ و گاهی دل‌درد در مصرف‌کننده خواهند شد.

دکتر عباس یداللهی
متخصص بیوتکنولوژی و اصلاح درختان
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس

می‌گویند ترکیبات پلی‌فنولیک موجود در انگور قرمز باعث کاهش فشارخون می‌شود. آیا مصرف مرتب این میوه و آب آن را به افراد فشارخونی توصیه می‌کنید؟ 640****0912
      پلی‌فنول‌ها ترکیبات خوب و مفیدی برای بدن هستند اما ما در درجه اول انرژی مواد غذایی مختلف که بعد از مصرف آنها به بدن می‌رسد را در نظر می‌گیریم. اگر قرار باشد فردی مرتب آب انگور یا میوه انگور بخورد، به امید اینکه پلی‌‌فنول به بدنش برسد و بعد انرژی دریافتی آنها را در رژیم غذایی خود لحاظ نکند، پس از مدتی دچار اضافه وزن و چاقی خواهد شد. همین مساله می‌تواند میزان خطر ابتلا به فشارخون و بیماری‌های قلبی را بالا ببرد، مگر اینکه انرژی حاصل از مصرف آب انگور یا انگور را جایگزین ماده دیگری در رژیم غذایی‌‌تان بکنید تا انرژی دریافتی روزتان بیشتر از انرژی مورد نیازتان نشود.

دکتر سعید حسینی
متخصص تغذیه
استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

بهترین نوشیدنی برای وعده‌های افطار و سحر چیست تا بتواند از عطش طی روز جلوگیری کند؟ 220****0912
      بعضی از دانه‌های گیاهی از جمله خاکشیر و تخم شربتی و تهیه شربت از آنها بهترین نوشیدنی‌ وعده‌های افطار و سحر برای رفع عطش و پیشگیری از کم‌آب شدن بدن است. این دانه‌ها دارای لایه‌ای متشکل از قندهای سنگین و مخصوص به نام موسیلاژ هستند که البته دیده نمی‌شوند. وقتی این دانه‌ها در آب قرار می‌گیرند، لایه موسیلاژ چند برابر وزن دانه، آب در خود جذب می‌کند و بسیار حجیم می‌شود. در نتیجه اگر این دانه‌ها را چند ساعتی در آب بریزید و بعد آنها را استفاده کنید به‌عنوان انبار آب در بدن عمل خواهند کرد. این دانه‌ها از قدیم در طب سنتی ما بسیار مورد توجه بوده‌اند و نه‌تنها در ماه رمضان که در فصول گرم سال یا در شرایطی که تعریق بدن بالا می‌رود، بسیار مفید هستند.

برای تهیه شربت می‌توانید حدود 15-10 گرم معادل یک قاشق غذاخوری کاملا پر از تخم‌شربتی یا خاکشیر را داخل پارچ آب بریزید و اجازه بدهید چند ساعتی خیس بخورند. برای خوش‌خوراک شدن یا شیرین شدن آب می‌توانید 2 قاشق غذاخوری شکر هم به آن اضافه کنید. پس از مدتی دانه‌ها به‌تدریج آب را به خود جذب می‌کنند و متورم می‌شوند و لایه موسیلاژ آنها به راحتی با چشم دیده می‌شود. وقتی دانه‌های حجیم‌شده با آب خورده می‌شوند مقدار زیادی آب را با خود وارد بدن می‌کنند. در نتیجه وقتی آب بدن کم می‌شود سراغ آنها می‌رود و از آب انباشته‌شده در آنها استفاده می‌کند زیرا این دانه‌ها تا 24 ساعت در بدن باقی می‌مانند و می‌توانند برای پیشگیری از کم‌آب شدن بدن مفید باشند.

بهترین زمان استفاده از گل گاوزبان چه وقتی است؟ بهتر است چه موادی به آن اضافه شود؟ آیا باید آن را دم کرد یا باید جوشاند؟ قنایی از جهرم
      گل‌گاوزبان یک دمنوش آرامبخش است بنابراین بهترین زمان برای مصرف آن در ساعات پایانی شب و قبل از خواب است. برای اینکه قدرت اثر دارویی گل‌گاوزبان افزایش پیدا کند به آن لیموعمانی اضافه می‌کنند. اضافه کردن لیموعمانی که واریته‌ای از لیمو است، رنگ دمنوش گل‌گاوزبان را قرمز و خوش‌رنگ و آن را خوش‌طعم‌تر می‌کند. از قدیم‌ در ایران گل‌گاوزبان را با لیموعمانی مصرف می‌کرده‌اند. ضمن اینکه لیموعمانی هم به تنهایی آثار ضداسترس و آرامبخشی دارد. در نتیجه ترکیب این 2 با هم اثرشان را تقویت می‌کند. البته دانه‌های سیاهرنگی داخل لیموعمانی وجود دارد که به شدت تلخ هستند. این دانه‌ها حتما باید بعد از شکستن لیموعمانی از داخل آن خارج شوند تا دمنوش گل‌گاوزبان را تلخ نکنند. با توجه به اینکه طبع گل‌گاوزبان و لیموعمانی هر 2 سرد است، معمولا مقداری نبات هم به‌عنوان مصلح به آنها اضافه می‌کنند تا طبیعت دمنوش خنثی شود. نکته دیگر اینکه، رنگ دمنوش گل‌گاوزبان مربوط به ترکیبات آنتوسیانین آن است. آنتوسیانین‌ها با حرارت زیاد می‌شکنند و بی‌رنگ و بی‌خاصیت می‌شوند، بنابراین به هیچ‌وجه نباید گل‌گاوزبان را روی حرارت مستقیم قرار داد تا به مرحله جوش برسد بلکه باید آب جوش را روی گل‌گاوزبان ریخت و سپس قوری را در حرارت غیرمستقیم روی کتری یا سماور با شعله کم دم کرد. زمان دم کشیدن معمولا 20 دقیقه است.

دکتر محمدحسین صالحی‌سورمقی
متخصص فارماکوگنوزی
استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

آیا نوع تغذیه می‌تواند در توقف رشد غده‌های مختلفی که در بدن ایجاد می‌شود، تاثیری داشته باشد؟ 432****0938
      این مساله به نوع غده، محل آن، نوع ناهنجاری‌هایی که ایجاد کرده و عواملی که باعث پیدایش آن شده، بستگی دارد. به‌طور کلی، تغذیه یکی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش‌دهنده طول درمان آنهاست. در واقع، اگر از تغذیه به‌طور مناسب، بجا و به‌موقع استفاده ‌شود، می‌تواند سلامت را حفظ و ماندگاری آن را تضمین کند. برای این منظور باید با توجه به نوع بیماری، همزمان با مراجعه به متخصصان در رشته‌های مختلف پزشکی به متخصصان تغذیه هم مراجعه کنید تا با توجه به بیماری و مشکلی که دارید، رژیم غذایی مناسب را دریافت کنید.

من دوقلو باردار هستم و در ماه هشتم به‌سر می‌برم. از ماه چهارم به بعد دچار اضافه وزن شدم و با اینکه مصرف برنج و نان را بسیار محدود کرده‌ام اما هر ماه 6-5 کیلوگرم وزن اضافه کردم. لطفا بفرمایید در این شرایط از چه مواردی استفاده کنم تا سرعت اضافه وزنم کم شود؟ در ضمن مشکل فشارخون و قندخون بالا ندارم. 265****0916
      معمولا خانم‌های باردار در ماه هفتم، هشتم و نهم بارداری برای جنین تک‌قلو هفته‌ای 500 گرم وزن اضافه می‌کنند. قطعا این مقدار برای دوقلوها بیشتر خواهد بود، بنابراین اضافه وزن در 3 ماهه سوم بارداری طبیعی است و کاهش وزن به هیچ‌وجه در این دوران توصیه نمی‌شود زیرا کنترل میزان افزایش وزن هفتگی و تعیین مقدار افزوده‌شده در هفته جدید نسبت به هفته قبل نشان می‌دهد روند رشد جنین درست انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید بیشترین میزان رشد و اندازه و حتی جهش رشد مغزی جنین در 3 ماهه سوم بارداری است، بنابراین نباید در این دوران به فکر کم خوردن و کم کردن وزن باشید. اگر می‌خواهید از غذاهایتان کم کنید باید از منابع غذایی‌ای کم کنید که انرژی‌شان بسیار زیاد و مواد مغذی‌شان بسیار اندک است. مثلا خانم‌هایی که دوقلو باردارند به منابع پروتئینی و تلفیقی از پروتئین‌های گیاهی و حیوانی نیاز بیشتری دارند. سعی کنید در حدی که می‌توانید تحرک داشته باشید و عضلاتی را که به ضمائم شکمی فشار وارد نمی‌کند، منقبض و منبسط کنید تا به این شکل بتوانید کمی افزایش وزنتان را کنترل کنید. سعی کنید غذا خوردنتان برنامه داشته باشد و به صرف اینکه باردارید، مرتب در حال خوردن انواع مواد غذایی نباشید. در ضمن، استراحت مطلق و بدون هیچ‌گونه فعالیتی در دوران بارداری به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری
متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی ایران

آیا مصرف سماق اوره خون را پایین می‌آورد؟ 139****0912
      برخی مطالعات نشان می‌دهند سماق می‌تواند تبدیل گزانتین به اسیداوریک را در بدن مهار کند. گزانتین یکی از ترکیبات واسطه‌ای است که در مسیر تبدیل پورین‏ها به اسید اوریک ایجاد می‌شود، بنابراین مصرف سماق ممکن است به کاهش اسید اوریک کمک کند.

ملون‌های موجود در بازار چه خواصی دارند؟ مصرف این میوه به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟ 77****0912
      مطالعات نشان می‌دهند ملون و هم‌خانواده‌های آن به علت دارا بودن یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی به نام زاکسانتین به پیشگیری از تخریب لکه زرد در چشم کمک می‌کند. این بیماری از مهم‌ترین بیماری‌های چشم در دوره سالمندی است. دوم اینکه ملون سرشار از ویتامین C و بتاکاروتن است و خطر بروز آسم در افرادی که مقدار کافی بتاکاروتن و ویتامین C دریافت می‌کنند، کمتر است. همچنین فیبر، پتاسیم و کولین موجود در ملون و گرمک به کاهش فشارخون کمک می‌کنند. دریافت پتاسیم کافی همچنین با کاهش خطر سکته، تشکیل سنگ‌های کلیوی و حفظ تراکم استخوان‌ها همراه است. لازم به ذکر است دریافت بتاکاروتن که در مواد غذایی مانند ملون یافت می‌شود به کاهش خطر سرطان کولون و پروستات نیز کمک می‌کند. همچنین ملون به‌عنوان یک ملین شناخته می‌شود. با این حال، بهتر است مصرف ملون در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی به علت پتاسیم بالای آن محدود شود. همچنین افراد مبتلا به دیابت نباید در مصرف این میوه زیاده‌روی کنند.

دکتر سوده رازقی
متخصص تغذیه
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام