0
0
        

لیزر الکساندریت جزو پرطرفدارترین انواع لیزر موهای زائد در ایران است که طول موجی حدود 755 نانومتر دارد. در این طول موج، سیاهی یا پیگمان مو، بیشترین جذب را دارد. یعنی زمانی که نور لیزر تبدیل به حرارت و جذب پیگمان‌های مو می‌شود، سلول‌های زایای مو را از بین می‌برد و به این ترتیب، باعث رفع دائمی موها می‌شود. لیزر الکساندریت یا همان الکس، پاسخ مناسبی به پوست‌های ایرانی می‌دهد که طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها (از نوع 1 تا 5 که از سفید تا سبزه تیره می‌شود) را دربرمی‌گیرند.

ان‌دی‌یگ؛ ایمن‌ترین لیزر برای پوست‌های تیره
       از آنجایی که تفاوت طول موج دایود و الکساندریت، تنها حدود 55 نانومتر است، افرادی با پوست‌های تیره‌تر می‌توانند برای داشتن لیزر موهای زائد ایمن‌تر از دستگاهی با طول موج بالاتر مانند ان‌دی یگ (ND YAG) هم کمک بگیرند. ان‌دی یگ (ND YAG)، دستگاهی با طول موج 1064 نانومتر است که به‌‌دلیل بالا بودن طول موج، کمترین میزان سوختگی را در پوست‌های سبزه و تیره ایجاد می‌کند و از این‌رو، ایمن‌ترین دستگاه برای رفع موهای زائد افرادی با پوست‌های خیلی تیره محسوب می‌شود. این‌ روزها، بسیاری از دستگاه‌های پیشرفته رفع موهای زائد دارای هر 2 طول موج الکساندریت و ان‌دی یگ هستند تا بتوان طول موج را براساس نوع رنگ پوست بیمار تعیین کرد.

دایود؛ ایمن‌تر از الکساندریت برای پوست‌های تیره
       لیزر دایود، دستگاهی با طول موجی بالاتر از لیزر الکساندریت است که طول موج آن به حدود 810 نانومتر هم می‌رسد. هرچه طول موج یک لیزر بالاتر می‌رود، شانس سوختگی پوست با آن هم پایین‌تر می‌آید. مثلا نور ساطع‌شده از دایود با عمق بیشتری وارد پوست می‌شود و پیگمان‌های تیره مو را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. از این‌رو، امکان ایجاد تخریب و سوختگی در سطح پوست‌های تیره به دلیل میزان عمق نفوذ این لیزر، کمتر خواهد بود. با این حساب، می‌توان دایود را گزینه مناسب‌تری برای رفع موهای زائد افرادی با پوست‌های تیره‌تر ایرانی دانست.

... و اما آی‌پی‌ال (IPL)
       آی‌پی‌ال (سیستم‌های نور شدید پالسی) جزو سیستم‌های نوری است که از لیزر تقلید می‌کند و قدرت اثر یا حتی ماندگاری اثرش از لیزرهای رفع موهای زائد کمتر است. این دستگاه، طیفی از طول موج‌ها را از 1200-400 نانومتر، تولید می‌کند. براساس فیلتری که جلوی آن قرار داده می‌شود، می‌توان طیف نوری مناسب را برای درمان موهای زائد انتخاب کرد. دستگاه‌های IPL، با اینکه لیزر نیستند اما بی‌خطر هم نیستند و در صورت استفاده توسط افراد غیرمتخصص، می‌توانند باعث ایجاد سوختگی‌های پوستی هم بشوند. اگر فیلتر و انرژی مناسبی در دستگاه آی‌پی‌ال انتخاب نشود، می‌تواند سوختگی‌های شدیدی را برای افرادی با پوست‌های سبزه به‌وجود بیاورد.

       ای‌لایت هم نوع جدیدی از IPL است که علاوه بر نور از رادیوفرکوئنسی هم به‌طور همزمان استفاده می‌کند. از این‌رو، تاثیر آن روی موهای کمرنگ (مانند موهای بور، طلایی و سفید) بیشتر و بهتر خواهد بود.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام