0
0
        

این روزها لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش‌های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. این در حالی است که انجمن متخصصان پوست آمریکا اعلام کرده تمام موهای ناخواسته در اثر لیزر از بین نمی‌روند زیرا برخی از آنها نسبت به درمان با لیزر مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند. متخصصان این انجمن بر این باورند که در ایده‌آل‌ترین شرایط ممکن هم امکان بازگشت و رشد مجدد حدود 30-20 درصد از موهای لیزرشده وجود دارد. لیزر موهای زائد، جزو آن گروه از خدمات زیبایی است که باید و نبایدهای زیادی درباره آن وجود دارد و حتی محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است. از این رو در «موضوع ویژه» این هفته گفت‌وگویی با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی بیمارستان بقیه ا... درباره مهم‌ترین توصیه‌ها و هشدارها برای افرادی که می‌خواهند لیزر موهای زائد انجام بدهند، ترتیب داده‌ایم.

سلامت: آیا تمام افرادی که موهای زائد زیادی دارند، داوطلب مناسبی برای لیزر هستند؟
       نه، موهای زائد، اضافی یا ناخواسته به 2 دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می‌شوند. اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موهای زائد شوند، شما نمی‌توانید هیچ نوع لیزری و بدون درمان بیماری زمینه‌ای از پس این موها بربیایید. اختلالات هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک باعث می‌شود خانم‌ها در قسمت‌هایی از بدن خود که به‌طور طبیعی مو ندارند، با موهای ضخیم و تیره مواجه شوند. از این رو، چنین افرادی باید ابتدا بیماری و سپس موهای زائد خود را درمان کنند.

سلامت: یعنی افرادی که مشکلشان هورمونی است، نمی‌توانند لیزر کنند؟
       چرا، ولی این بیماران باید همزمان با لیزر، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود را هم انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای جدید پیشگیری می‌کند و لیزر هم همزمان، موهای ایجادشده را از بین می‌برد. این در حالی است که لیزر بدون دارودرمانی برای این بیماران، فقط صرف هزینه اضافی و بی‌فایده است.

سلامت: پرمویی‌های غیرهورمونی چطور؟
       این پرمویی (هایپرتریکوز) معمولا پاسخدهی مناسبی به لیزر دارد. هرچه پوست افراد مبتلا به پرمویی غیرهورمونی، روشن‌تر و موهای آنها تیره‌تر و با قطر بیشتری باشد، شانس رفع دائمی‌شان هم بیشتر خواهد بود.

سلامت: رنگ پوست هم معیار مهمی برای لیزردرمانی است؟
       بله، از آنجایی که امکان سوختگی و آسیب‌های پوستی با لیزر موهای زائد در افرادی با پوست‌های تیره بیشتر است، توصیه می‌شود افرادی که سولاریوم کرده‌اند، حمام آفتاب گرفته‌اند یا پوست‌های بسیار تیره‌ای دارند، از لیزر کردن موهای زائد خود به‌شدت پرهیز یا در مورد این کار با پزشک متخصص پوست مشورت کنند. لیزر کردن موهای زائد در این افراد و توسط اپراتوهای غیرمتخصص، چیزی جز سوختگی‌های شدید پوستی را برای آنها به دنبال نخواهد داشت؛ سوختگی‌هایی که ممکن است لک‌های پوستی ناشی از آنها گاهی تا آخر عمر هم همراهشان بماند.

سلامت: چه کسانی را از لیزر منع می‌کنید؟
       بیمارانی مانند افراد مبتلا به لوپوس که نور لیزر باعث تشدید بیماری‌شان می‌شود. افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر نشان می‌دهند، باید دور این روش درمانی را برای رفع موهای زائد خود خط بکشند. افرادی هم که باتری در قلب خود کار گذاشته‌اند باید قبل از لیزر، پزشک خود را در جریان بگذارند و معمولا از انجام لیزر موهای زائدشان منع می‌شوند.

سلامت: آیا مصرف داروهای خاصی هم باعث ایجاد محدودیت در لیزر موهای زائد می‌شود؟
       بله، اگر شما از داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می‌کنند، استفاده کنید، باید تا مدتی دور لیزرکردن را خط بکشید یا حداقل پزشک معالج خود را در جریان این موضوع بگذارید. مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین این داروها شامل مسکن‌ها یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی (NSAID)، کوتریموکسازول، گروهی از داروهای مدر، برخی داروهای دیابت، کینین و کنیدین، برخی تتراسایکلین‌ها، آمیودارون، پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره‌ها، داروهای ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین می‌شوند.

سلامت: منعی برای لیزر موهای زائد در خانم‌های باردار یا شیرده هم وجود دارد؟
       سال‌هاست متخصصان و پژوهشگران دنبال پاسخ این پرسش هستند اما هنوز هیچ‌کدام از منابع علمی ثابت نکرده‌اند لیزر موهای زائد در دوران بارداری برای مادر یا جنین، ضرر دارد. با این حال و به‌طور کلی، ما تماس با هر نوع اشعه‌ای را برای خانم‌های باردار منع می‌کنیم. لیزر موهای زائد در دوران شیردهی هم کاملا بدون خطر و ضرر برای مادران و نوزادان آنهاست.

سلامت: تفاوت قیمت خدمات لیزر در مراکز مختلف ناشی از چیست؟
       اول اینکه ممکن است در مراکز مختلف، دستگاه‌های متفاوتی برای لیزر موهای زائد به کار برده شوند. دوم اینکه اگر دستگاه‌های یکسانی در 2 مرکز به شما خدماتی ارائه می‌داد و یکی از آنها، ارزان‌تر از دیگری بود، باید به این مساله شک کنید. متاسفانه این روزها بیشتر آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی، اقدام به تبلیغ لیزر موهای زائد با قیمتی پایین‌تر از کلینیک‌ها می‌کنند. این مراکز، دنبال کسب سود بیشتر هستند و علاوه بر به خطر انداختن سلامت شما، تعداد شات یا میزان انرژی را کمتر از حالت عادی در نظر می‌گیرند و از این رو، شما را برای جلسه‌های بیشتری به مرکز خود می‌کشانند. در این صورت، در نهایت شما هستید که از نظر مالی، زمانی و حتی سلامت، ضرر خواهید کرد.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام