0
0
        

     حالا دیگر همه می‌دانند که ورزش برای سلامت روان و جسم مفید است. عده زیادی نیز می‌دانند ورزش می‌تواند از ابتلا به سرطان پیشگیری کند اما چند نوع سرطان؟ باورکردنی نیست اما پاسخ این پرسش 13 نوع سرطان است! بله، ورزش کردن می‌تواند از شما در برابر ابتلا به 13 نوع سرطان محافظت کند.


     یک پژوهش گسترده جدید نه‌تنها نشان می‌دهد ورزش از چه نوع سرطان‌هایی پیشگیری می‌کند بلکه حتی عدد دقیق کاهش احتمال ابتلا به سرطان را نیز به ما اعلام می‌کند. پژوهش انجام‌شده روی یک میلیون و 400 هزار نفر نشان می‌دهد افرادی که بیشترین فعالیت ورزشی را دارند، نسبت به کسانی که کمترین میزان فعالیت ورزشی را دارند، در طول 11 سال، 42 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مری و 27 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد خواهند بود. همچنین در این مقایسه خطر بروز سرطان‌های زیر نیز کاهش چشمگیری نشان می‌دهد:


     سرطان ریه 26 درصد
     سرطان کلیه 23 درصد
     سرطان معده 22 درصد
     سرطان رحم 21 درصد
     سرطان خون میلویید 20 درصد
     میلوما 17 درصد
     سرطان روده بزرگ 16 درصد
     سرطان‌سر و گردن 15 درصد
     سرطان راست‌روده 13 درصد
     سرطان مثانه 13 درصد
     سرطان پستان 10 درصد


     برای انجام این پژوهش، دانشمندان موسسه ملی سرطان در آمریکا، نتایج حاصل از پژوهش‌های متعدد انجام‌شده در آمریکا و اروپا را با یکدیگر تجمیع و همه آنها را به‌طور واحد تحلیل کردند. پژوهشگران افرادی را که بیش از 90 درصد مردم جامعه ورزش می‌کردند، با اشخاصی که کمترین میزان ورزش را در زندگی روزمره خود داشتند، مقایسه کردند. میزان فعالیت ورزشی گروه اول تقریبا کمی بیش از روزانه یک ساعت پیاده‌روی سریع بود، اما به‌طور میانگین افراد گروه ورزشکاران حدود 2/5 ساعت در هفته فعالیت متوسط ورزشی مانند پیاده‌روی انجام می‌دادند. پژوهشگران می‌گویند: «فعالیت فیزیکی بیشتر در اوقات فراغت، با کاهش 7 درصدی در احتمال ابتلا به تمام انواع سرطان‌ها همراه است.» آنها همچنین تاکید می‌کنند این نتایج درباره افراد مختلف در جمعیت‌های مختلف صدق می‌کند و به‌ویژه شامل حال افرادی هم می‌شود که دچار اضافه وزن و چاقی هستند یا سیگار می‌کشند.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام