0
0
        

نتایج یک مطالعه جدید پیشنهاد می‌کند، برای افراد مبتلا به افسردگی، استفاده از درمان با نور روشن، به‌تنهایی یا در ترکیب با تجویز یک داروی ضدافسردگی، می‌تواند به درمان این وضعیت کمک کند. در این مطالعه 8 هفته‌ای که روی 122 بیمار مبتلا به افسردگی ماژور انجام شد، محققان دریافتند بیماران درمان‌شده با یک باکس نور روشن به تنهایی یا همراه با داروی ضدافسردگی، بهبود بیشتری پیدا می‌کنند.

        این نتیجه در مقایسه با افرادی به دست آمده که با دارونما درمان شدند. افرادی که با داروی ضدافسردگی درمان شدند (بدون نوردرمانی)، هیچ پیشرفتی را نسبت به دریافت‌کنندگان دارونما نشان ندادند. البته این موضوع، مساله عجیبی نیست که داروهای ضدافسردگی یا هر درمانی برای افسردگی، از نظر آماری برتری بر دارونما نداشته باشد.

        از سوی دیگر، این موضوع هم شناخته شده که افراد مبتلا به افسردگی که در کارآزمایی‌های بالینی شرکت می‌کنند، حتی به دارونما هم پاسخ درمانی می‌دهند. این احتمال وجود دارد که تماس با تیم درمانی و ویزیت‌های منظم که همگی قسمتی از هر کارآزمایی تحقیقاتی را تشکیل می‌دهند، مسئول پاسخ درمانی به دارونما باشد.

       در نتیجه این حقیقت که در این مطالعه، نوردرمانی بهتر از دارونما یا حتی فلوکستین، برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی بوده، واقعا نشان نمی‌دهد این اثر بزرگ بوده است.

       در طول 8 هفته مطالعه، بیماران به 4 گروه تقریبا مساوی تقسیم شدند؛ گروه اول، باکس نور فلورسنت دریافت کردند و به آنها گفته شد، به محض بیدار شدن از خواب در صبح، به مدت نیم ساعت آن را روشن کنند. همچنین به آنها فلوکستین داده شد. گروه دوم، تحت نوردرمانی قرار گرفتند، اما به جای فلوکستین، دارونما گرفتند. به گروه سوم، داروی ضدافسردگی و وسیله دارونما، به جای باکس نور، داده شد. به آنها گفته شد، این وسیله، یک ژنراتور یونی است. در واقعیت، ژنراتور غیرفعال بود و یونی ایجاد نمی‌کرد، اما زمان روشن شدن، صدایی تولید می‌کرد. به گروه چهارم هم داروی دارونما و درمان دارونما داده شد. محققان در طول این مطالعه دریافتند 76 درصد افرادی که هم وسیله واقعی و هم داروی واقعی دریافت کرده بودند، با بهبود 50 درصدی و بیشتر در علائم خود روبرو شدند. این میزان بهبود فقط در 50 درصد بیمارانی دیده شد که نوردرمانی و داروی دارونما دریافت کرده بودند. همچنین 33 درصد افراد دریافت‌کننده باکس نور و دارونما و 29 درصد افرادی که داروی ضدافسردگی و وسیله دارونما دریافت کرده بودند، به این میزان بهبود دست یافتند.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام