0
0

نشانگان تخمدان پلی‌‌کیستیک مجموعه‌ای از علائم است که معمولا با اختلال تخمک‌گذاری، تخمدان پلی‌‌کیستیک، افزایش هورمون‌های مردانه، رویش موهای ضخیم روی صورت، چانه، شکم و سینه، ریزش مو، چاقی و مقاومت به انسولین مشاهده می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به نشانگان تخمدان پلی‌‌کیستیک ممکن است دیابت نوع 2 داشته باشند. این اختلال یک چرخه معیوب است و مشخص نیست کدامیک از علائم علت یا معلول دیگری است اما با کاهش وزن این چرخه معیوب اصلاح و همه علائم برطرف می‌شود. وقتی وزن پایین می‌آید، مقاومت به انسولین کاهش پیدا می‌کند، سطح هورمون‌های مردانه پایین می‌آید و دوره تخمک‌گذاری طبیعی می‌شود. این نشانگان می‌تواند باعث بالا رفتن چربی، کلسترول و تری‌گلیسیرید خون و اختلالات قلبی-عروقی شود. احتمال ابتلا به سرطان پستان و سرطان رحم نیز در افراد مبتلا به این اختلال بیشتر است، بنابراین افراد مبتلا به این بیماری، حتما باید درمان شوند و بهترین درمان کاهش وزن است. همانطور که گفتم با کاهش وزن همه علائم اصلاح می‌شود. کاهش وزن خانم رحمانی نیز باعث شده تا حد زیادی مشکلاتش برطرف شود. بسیاری از بیماران وقتی وزن کم می‌کنند خود به خود باردار می‌شوند و در مورد این خانم هم این احتمال زیاد است. با توجه به اینکه سنشان بالا نیست توصیه می‌کنم ابتدا مدتی فرصت بدهند تا به‌طور طبیعی باردار شوند. اگر نتیجه نگرفتند در مرحله بعد می‌توانند یک دوره تحریک تخمک‌گذاری انجام دهند. خطر و عوارض آی‌وی‌اف زیاد است و با توجه به شرایط فعلی این خانم من این روش را توصیه نمی‌کنم.

دکتر طاهره افتخار
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام