0
0
        

     آیا می‌شود شیرخواران را به رژیم گیاهخواری عادت داد؟ نه، رژیم گیاهخواری باید براساس اصولی چیده شود که تمام ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن را تامین کند. از آنجایی که این رژیم تنها می‌تواند با ملاحظاتی برای افراد بزرگسال در نظر گرفته شود، ما نمی‌توانیم پیروی از آن را به‌دلیل محدودیت‌های غذایی که برای بچه‌ها (به‌خصوص برای شیرخواران 12-6 ماهه که در آغاز راه تغذیه تکمیلی هستند) وجود دارد، به این گروه سنی توصیه کنیم. در بیشتر موارد، رژیم غذایی گیاهخواری بدون آهن «هِم» و ویتامین B12 است که این مساله می‌تواند اختلالاتی در رشد جسمی و مغزی شیرخوار ایجاد کند. شیرخواران باید از 8 ماهگی به بعد، حتما گوشت ماکیان و گوشت‌های قرمز را در برنامه غذایی خود داشته باشند تا بتوان از تامین آهن، روی و ویتامین B12 بدن آنها مطمئن بود.


     به شیرخواران عرق نعناع بدهیم؟ بله، عرق نعناع دارای ترکیباتی است که می‌تواند نفخ و درد شکم شیرخوار را برطرف کند.


     از این رو، می‌توان از 6 ماهگی به بعد تا روزی 2 قاشق غذاخوری عرق نعنای مخلوط‌شده با کمی آب و نبات یا آب و شکر به شیرخواران داد تا جلوی نفخ و دل‌درد ناشی از آن را در آنها گرفت. بچه‌های بالای یک سال هم محدودیتی در مصرف این عصاره گیاهی ندارند.


     آیا مصرف مغزها برای شیرخواران مجاز است؟ بله، همزمان با آغاز تغذیه تکمیلی می‌توان مغزهایی مانند بادام، گردو و پسته که جزو محصولات حساسیت‌زا نیستند را به غذای کمکی شیرخواران اضافه کرد. البته مغزها باید پوست‌کنده و به شکل حریره به بچه‌ها داده شوند یا به صورت پوست‌کنده، پودر شوند و در حریره، فرنی یا سوپ شیرخواران مورد استفاده قرار بگیرند. بهتر است پودر مغزها را در غذای کمکی اضافه کنید و آنها را به‌طور مستقیم به شیرخوارتان ندهید. به این نکته توجه داشته باشید که سایر مغزها و دانه‌هایی مانند کنجد در صورتی می‌توانند در برنامه غذایی شیرخوار جای بگیرند که تست حساسیت کودک شما برای آن مغز یا دانه مورد نظرتان، منفی بوده باشد.


     آیا می‌توان پنیر و محصولات پروبیوتیک را به غذای تکمیلی اضافه کرد؟ بله، اما حجم پنیر یا محصولات پروبیوتیک باید در رژیم غذایی شیرخوار 12-6 ماهه بسیار محدود و گاهی در حد طعم دادن به سایر غذاهای آنها باشد؛ آن هم در صورتی که تست حساسیت نوزادتان، حساسیت او را به سویا یا شیر گاو نشان ندهد.

دکتر اکبر کوشانفر
متخصص اطفال، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام