0
0
        

     یکی از عوارض شایع بعد از کاشت مو فولیکولیت‌ها هستند که عموما 6-4 ماه پس از کاشت بروز می‌کنند.


     فولیکولیت عموما با درمان‌های ساده شامل آنتی‌بیوتیک‌های موضعی و خوراکی بهبود می‌یابد و در اکثر موارد باعث ریزش موی دائمی نمی‌شود.


     حدود یک ماه پس از پیوند مو، موهای کاشته شده ریزش پیدا می‌کند اما طی 4تا 9 ماه دوباره رشد می‌کنند. در این دوره برای رشد بهتر و سریع‌تر موها می‌توان از درمان‌های موضعی شامل ماینوکسیدیل و دیگر درمان‌های موضعی و داروهای خوراکی زیرنظر پزشک استفاده کرد. موهای کاشته‌شده پس از رشد سیر حیات مشابه موهای طبیعی دارند و با توجه به اینکه مو‌ها اکثرا از ناحیه پشت سر برداشته می‌شوند که گیرنده هورمون در ریشه آنها وجود ندارد، دچار ریزش موی ارثی یا هورمونی نخواهند شد.


     اگر طی یک سال پس از کاشت، موهای کاشته‌شده رشد نکرد، باید علت رشد نکردن مو در ناحیه گیرنده بررسی شود. این بررسی شامل معاینه بالینی و در صورت لزوم تکه‌برداری پوست ناحیه کاشت است. در صورتی که پوست بیماری نداشته باشد و درمان‌های پس از کاشت در رشد مو موثر نباشد، پس از یک سال می‌توان برای کاشت مجدد اقدام کرد. ناحیه گیرنده در 48 ساعت اول بعد از کاشت پانسمان دارد. در این مدت باید برای کاهش تورم، هنگام خواب زیر سر بلند‌تر باشد و از انجام کار سنگین نیز اجتناب شود.


     پس از 48 ساعت پانسمان ناحیه تعویض می‌شود که بهتر است این کار را کادر پزشکی انجام دهد تا از آسیب به موهای کاشته‌شده جلوگیری شود. اوایل کاشت مو باید موها را با شامپو بچه و بدون فشار شست تا آسیبی به آنها وارد نشود. نتیجه عمل یک سال بعد قابل‌مشاهده است.

دکتر امیررضا حنیف‌نیا
عضو مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه تهران
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام