پیری زودرس پوست
21 فروردین 1395
0
0

چند روز پیش در سالن انتظار مطب یکی از متخصصان پوست نشسته بودم که مساله جالبی نظرم را جلب کرد. تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان، خانم‌ها و آقایان جوانی بودند که پوست بدون ایرادی داشتند اما بیشتر برای تزریق بوتاکس برای پیشگیری از بروز چین و چروک پوست یا انجام لیزر برای تحریک کلاژن‌سازی و... مراجعه کرده بودند. یاد موضوع جالبی افتادم که برایتان نقل می‌کنم: خاله‌ای دارم که از جوانی همیشه عادت داشت به پوستش رسیدگی کند. از 30 سالگی انواع کرم‌های شب و روز و کرم‌های ضدچروک را زیرنظر متخصص استفاده کرد و بارها تزریق بوتاکس داشت. اهل لایه‌برداری سطحی پوست و تحریک کلاژن و RF و خلاصه هر کاری بود تا مبادا کوچک‌ترین چروکی روی پوستش بیفتد، اما حالا بعد از گذشت 15 سال نسبت به مادر من که بزرگ‌تر و خواهر دیگرش که کمی کوچک‌تر است، پوست پیرتری دارد. همیشه به من توصیه می‌کند زیاد آرایش نکن و دنبال عمل‌های زیبایی نباش که تنها باعث بدتر شدن وضعیت پوستت می‌شود. این جمله سر زبانش افتاده که اگر من هم فقط یک کرم مرطوب‌کننده ساده به پوستم زده بودم، حالا صورتم شاداب‌تر بود! البته باید اشاره کنم خاله زیاد آرایش می‌کرد و به دلیل مشغله‌کاری استرس بالایی داشت و فرصت کافی برای تغذیه درست و خواب کافی نداشت. در مورد این باور و اینکه آیا دستکاری‌های مرتب زمینه‌ساز چین و چروک و پیری زودرس پوست خاله‌ام شده یا استرس و تغذیه نامناسب، گفت‌وگویی با متخصصان «سلامت» داشتیم که می‌خوانید.

سمیه مقصودعلی

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام