0
0
        

     آژانس سرطان سازمان جهانی بهداشت در گزارشی هشدار داد در طول 2 دهه آینده، سالانه 22 میلیون مورد جدید سرطان به موارد قبلی افزوده خواهد شد. این گزارش که به وسیله آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان یا IARC منتشر شده و اطلاعات 5 سال اخیر را ارزیابی کرده، می‌گوید موارد جدید ابتلا به سرطان تا سال 2030، حدود 50 درصد افزایش نشان خواهد داد و به 6/21 میلیون مورد در هر سال خواهد رسید. این میزان در سال 2012، 14 میلیون مورد ابتلا بوده است. مدیر کل این سازمان، مارگارت چان -که آژانس متبوعش بر IARC نظارت دارد- می‌گوید تاثیر کلی ناشی از سرطان، بدون‌شک سخت‌ترین ضربه را به کشورهای در حال رشد خواهد زد. این کشورها با سرطان‌های مرتبط با فقر که در اثر عفونت یا بیماری ایجاد می‌شوند، مقابله می‌کنند.


     این گزارش می‌افزاید، بیش از 60 درصد موارد ابتلا به سرطان در دنیا و 70 درصد مرگ‌ها در آفریقا، آسیا و آمریکای مرکزی و جنوبی رخ می‌دهند. البته اگر بخواهیم این میزان را به نسبت جمعیت کشورها بسنجیم، کشورهای با درآمد بالا در آمریکای شمالی و اروپای غربی، همچنین ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند ارقام بالاتری دارند.


     سرطان‌های پستان، کولورکتال و پروستات اغلب در کشورهای صنعتی دیده می‌شوند و سرطان‌های کبد، معده و مری در کشورهای با درآمد کم شایع‌تر هستند. تقریبا نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان که در سال 2012 تشخیص داده شدند، در آسیا ساکن بودند. از این میان، اکثر آنها چینی‌ها بودند. اروپا نزدیک به یک‌چهارم موارد ابتلا به سرطان را در خود جای داد و یک‌پنجم موارد هم به آمریکا رسید. آفریقا و خاورمیانه فقط بیش از 8 درصد بیماران را به خود اختصاص دادند اما زمانی که آمار مرگ و میر را در نظر بگیریم، بیش از 50 درصد مرگ و میرها مربوط به آسیا، نزدیک به 10 درصد در آفریقا و خاورمیانه، کمتر از 16 درصد از آن آمریکا و 4/21 درصد هم به اروپا می‌رسد. سرطان اغلب در مراحل پیشرفته‌تر در کشورهای کمتر توسعه‌یافته تشخیص داده می‌شود و درمان نیز در این کشورها به راحتی در دسترس بیماران قرار ندارد. در کل دنیا، سرطان ریه، کشنده‌ترین سرطان را با رقمی معادل 4/19 درصد از کل موارد مرگ و میر تشکیل می‌دهد. به دنبال آن، سرطان کبد با 1/9 درصد و سرطان معده با 8/8 درصد ایستاده‌اند. در این گزارش آمده سرطان ریه به‌طور جدایی‌ناپذیری با تدابیر جنگ‌جویانه جهانی کمپانی‌های دخانیات مرتبط است که قصد دارند فروش خود را افزایش دهند. اپیدمی سیگار در کشورهای فقیر در حال تحول است و به‌طور بالقوه با مصرف منابع کمیاب، افزایش فشار در سیستم بهداشت و درمانی که در حال حاضر ضعیف هستند و مهار تولید ملی، بر سر راه توسعه انسانی قدعلم کرده‌اند.


منبع: AFP
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام