0
0
        

     استفاده از صابون‌ها، حلال‌ها، پودر لباسشویی و... به‌خصوص در خانم‌های خانه‌دار باعث شسته شدن چربی و رطوبت روی پوست می‌‌شود و با از بین بردن مواد حفاظت‌کننده روی پوست اجازه ورود مواد حساسیت‌زا را به لایه‌های عمقی می‌دهد. وقتی پوست خشک می‌شود مواد بی‌ضرری مثل آب یا شامپو بچه هم می‌تواند باعث تحریک و آسیب آن شود.


     بعد از تحریک اولیه، پوست خشک و پوسته‌پوسته می‌شود و به خارش می‌افتد. معمولا پوست نوک انگشتان و پشت دست حساس‌تر است و دچار قرمزی، ترک‌خوردگی و براق شدن می‌شود. در موارد شدید شاهد بروز تاول و درگیری کف و لای انگشتان هستیم. در صورتی که تماس با مواد حسیاسیت‌زا تکرار شود، پوست ناحیه به مرور ضخیم‌تر می‌شود. آنچه بسیار آزار‌دهنده است، خارش شدید است که گاهی باعث بروز زخم و خونریزی در ناحیه درگیر می‌شود.


     چرب کردن مرتب دست با مواد نرم‌کننده از جمله کرم‌ها و پوشیدن دستکش نخی زیر دستکش لاستیکی می‌تواند از بروز خشکی و اگزما پیشگیری کند. اگر موضوع حاد‌تر باشد و نیاز به درمان موضعی داشته باشد، باید به متخصص مراجعه کرد تا کورتون یا آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز شود. پوستی که دچار مشکل شده، در روند ترمیم ممکن است دلمه ببندد و ظاهری ناخوشایند پیدا کند که البته به‌تدریج برطرف می‌شود. دارو را باید زیرنظر متخصص و با توجه به مدت زمانی که تجویز شده مصرف کرد زیرا استفاده درازمدت از کرم‌های حاوی کورتون می‌تواند پوست دست را نازک کند، اما بهترین توصیه برای پیشگیری از بروز حساسیت و خشکی پوست این است که:


     1) هنگام کار با مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید و بعد از استفاده، آن را به نحوی آویزان کنید که داخلش کاملا خشک شود. در عین استفاده از دستکش لاستیکی از دستکش نخی زیر آن و کرم‌های نرم‌کننده استفاده کنید.


     2) برای شستشوی دست از صابون‌های کرم‌دار و آب ولرم استفاده کنید.


     3) هنگام شستشوی دست، انگشتر و ساعتتان را درآورید تا باقیمانده مواد شوینده و آب زیر آن باقی نماند و عامل حساسیت نباشد.


     4) هنگام سبزی پاک کردن یا آبلیمو گرفتن از دستکش نخی استفاده کنید و تا جای ممکن مواجهه پوست را با مواد حسیاسیت‌زا کم کنید.


     5) با مشاهده تغییر رنگ پوست، سوزش و خارش به متخصص مراجعه کنید تا از پیشرفت مشکل پیشگیری شود.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام