0
0
        

1. دوزبانه‌ها باهوش‌ترند؟
     نه، این باور اشتباه است! کودک دو زبانه به راحتی می‌تواند دیگر زبان‌ها را هم فرا بگیرد اما این به معنی هوش بالاتر کودک نیست. این کودکان توانایی تحلیل و تجزیه زبانی بهتری دارند و معمولا بهتر و سریع‌تر از کودکان تک‌زبانه خواندن را می‌آموزند اما الزاما در دیگر حوزه‌ها موفق نیستند.


2. یادگیری همزمان دو زبان باعث فراگیری سطحی زبان‌ها می‌شود؟
     نه، این باور اشتباه است! شاید یک کودک 3 ساله دو زبانه به اندازه یک کودک همسن تک‌زبانه دایره لغات وسیعی نداشته باشد اما به مرور دایره لغات هر دو زبان در او پیشرفت کرده و وسعت دایره هر یک از زبان‌ها در او به اندازه کودکان تک‌زبانه خواهد شد.


3. دوزبانه تربیت‌کردن کودکان نیاز به تلاش مضاعف دارد؟
     بله، همین‌طور است. در صورتی که در میانه راه یکی از زبان‌ها ارزشمند‌تر شود و فرد آن را مورد استفاده دائمی قرار دهد پیشرفت در زمینه همان زبان بیشتر شده و دایره لغات زبان دیگر محدود مانده یا حتی به فراموشی سپرده می‌شود. برای این منظور باید خانواده‌ها خودشان روش مناسبی بیابند مثلا پدر همیشه به یک زبان و مادر به زبان دوم با فرزندش صحبت کند یا در خانه والدین به یک زبان و در خارج از خانه به زبان دیگری حرف بزنند.


4.کودکان دو زبانه، هر دو زبان را ناقص یاد می‌گیرند؟
     نه، این باور اشتباه است! شاید ابتدا کودک جمله‌ای ترکیبی با دو زبان بسازد اما به مرور می‌آموزد که باید دو زبان را مجزا از هم به کار ببرد. گاهی حتی در سنین بزرگسالی یک فرد دو زبانه میان کلام خود از کلمه‌ای خارجی استفاده می‌کند و این موضوع کاملا طبیعی است. به هر حال همیشه یک زبان غالب‌تر از زبان دیگر است و با توجه به شرایط ممکن است ترکیب زبانی رخ دهد.


5.کودکان دو زبانه لهجه خوبی ندارند؟
     هم درست است، هم نادرست. یکی از مشکلاتی که معمولا کودکان دو زبانه با آن روبرو هستند لهجه نگرفتن است. برخی کودکان می‌توانند لهجه مربوط به هر زبان را بپذیرند و یاد بگیرند اما برخی دیگر موفق به این کار نمی‌شوند.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام