0
0
        

دانشمندان اسفنجی میکروسکوپی را ساخته‌اند که ممکن است بتوان از آن در داخل بدن برای جذب و خنثی کردن ویروس‌های کرونا استفاده کرد.
به گزارش لایوساینس، پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیه‌گو که این «نانواسفنج‌ها» را ساخته‌اند، می‌گویند آنها را با غشاهایی از سلول‌های ریه یا نوعی از سلول‌های ایمنی به نام ماکروفاژ‌ها پوشانده‌اند.
این غشاهای سلولی دارای همان گیرنده‌های پروتئینی در سطح‌شان هستند که ویروس برای وارد شدن به سلول‌ها استفاده می‌کند.
این نانواسفنج‌ها در تجربیات آزمایشگاهی به طور موفقی توانستند ویروس‌ کرونا را به سمت خود جذب و غیرفعال کنند.
این پژوهشگران که نتایج کارشان را در مجله Nano Letters منتشر کرده‌اند، می‌گویند این نانواسفنج‌ها باید بتوانند در هر جایی از بدن همین کار را انجام دهند.
اگر این نانواسفنج‌ها به طور مستقیم به ریه‌ها وارد شوند، در آنجا باقی خواهند ماند اما اگر از طریق تزریق داخل‌وریدی به طور مستقیم وارد خون شوند، به همه اندام‌ها خواهند رفت.
به گفته این دانشمندان، این نانواسفنج‌ها که زیست‌‌تجزیه‌پذیر هستند، طوری طراحی شده‌اند که از سلول‌های سالم در برابر حمله ویروسی محافظت کنند.
این نانواسفنج‌ها همچنین ممکن است برای مهار کردن پاسخ التهابی شدید در عفونت با ویروس کرونا به کار بروند.
در این مورد این نانواسفنج‌ها را می‌‌توان طوری طراحی کرد که به سایتوکاین‌ها، مواد التهاب‌زایی که سلول‌های ایمنی آزاد می‌کنند، متصل شوند و آنها را خنثی کنند.
یک مزیت این شیوه درمانی این است حتی اگر ویروس کرونا جهش پیدا کند، باز هم این نانواسفنج‌ها توانایی خنثی‌کردن آن را خواهند داشت.
دانشمندان می‌گویند این نانواسفنج‌ها را می‌توان در برابر هر ویروس دیگری که ممکن است در آینده باعث همه‌گیری شود، نیز به کار برد.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام