0
0
        

حتما شما هم درباره ذهن‌آگاهی (Mindfulness) و فواید آن شنیده و سعی کرده‌اید، آن را در زندگی به کار ببرید. زندگی در دنیای سریع امروزی موجب عدم توجه به خودمان می‌شود و لازم است مهارتی برای غلبه بر آن بیاموزیم. ذهن‌آگاهی چیست؟
اغلب مردم ذهن‌آگاهی را با مراقبه و یوگا یکی می‌دانند درحالی‌که آنها تنها یکی از تمرین‌های موثر ذهن‌آگاهی هستند.
انجمن روان‌شناسی آمریکا می‌گوید: «ذهن‌آگاهی، آگاهی لحظه به لحظه از تجارب شخصی، بدون قضاوت است.» در واقع، ذهن‌آگاهی یعنی توجه آگاهانه در «همین جا و اکنون» که به ما نشان می‌دهد چه چیزی در بدن، احساسات، ذهن و جهان ما اتفاق می‌‌افتد. هنگامی که یک فرد ذهن‌آگاهی دارد، روی لحظه اکنون متمرکز بوده و سعی می‌کند به چیزی که در گذشته اتفاق افتاده یا ممکن است در آینده رخ دهد، فکر نکند و در مورد هیچ چیزی قضاوت نکرده و آنها را به عنوان «خوب» یا «بد» برچسب‌گذاری نکند. تحقیقات متعدد، ریشه ذهن‌آگاهی را در آموزه‌های بودا می‌دانند. بودا هدف از ذهن‌آگاهی را 3 مورد می‌داند؛ شناخت ذهن یعنی احساس ما از خود و اینکه چه کسی هستیم، آموزش ذهن یعنی کشف بهتر روش‌های پرورش فضایل اخلاقی در خود و آزاد کردن ذهن که یعنی توانایی نچسبیدن به افکار و عملکردهای غیرمفید و احساسات ناخواسته.
اما مزایای ذهن‌آگاهی متعدد بوده و جنبه‌های مختلفی دارد که عبارتند از:
فواید عاطفی: ذهن‌آگاهی منجر به کاهش افسردگی، کاهش تاثیر منفی نشخوارکنندگی رویدادهای منفی و علت و عواقب آنها و در نتیجه کاهش دردهای مزمن، شادی بیشتر و خواب بهتر می‌شود.
فواید شناختی: افراد با ذهن‌آگاهی بالاتر، حافظه و تمرکز بهتری نسبت به سایر افراد دارند.
مزایای بین‌فردی: رضایت بیشتر در روابط از طریق شناخت بهتر و پاسخ دقیق‌تر به احساسات در افرادی که ذهن آگاهی دارند، دیده می شود.
مزایای حرفه‌ای: افزایش رضایت شغلی و کاهش استرس شغلی در این افراد دیده می‌شود.
دلایل عملی: آسان و ارزان بودن روش‌های ذهن‌آگاهی، قابلیت به کارگیری در هر مکان و زمان و برای همه افراد در هر سن و موقعیتی را فراهم می‌کند.
در ادامه، برای داشتن ذهن‌آگاهی، تمرین هایی را برایتان انتخاب کرده‌ایم که عبارتند از:
1. تنفس 3 ثانیه‌ای را تمرین کنید. در جایی آرام بنشینید و به مدت 3 ثانیه نفس عمیق بکشید (دم) و سپس به مدت 3 ثانیه به آرامی بازدم کنید. در این حین، به اینکه چگونه شکم شما با هر تنفس بالا و پایین می‌رود، توجه کنید.
2. یک فعالیت را در طول روز انتخاب کرده و با روشی آگاهانه و حضور کامل انجام دهید. بهترین نوع فعالیت مواردی است که معمولا به صورت خودکار انجام می‌شوند مانند رانندگی، دوش گرفتن، آشپزی و حتی غذا خوردن.
3. تلاش کنید به روشی گوش دهید که کاملا بدون قضاوت باشد یعنی آنچه را که شنیده‌اید، قضاوت نکنید بلکه فقط آنها را قبول کنید.
4. لازم نیست هر لحظه کاری انجام دهید. می‌توانید فقط در لحظه حضور داشته باشید و استراحت کنید.
5. برای لذت بردن از طبیعت وقت بگذارید.آرامش در محیط اطراف می‌تواند به شما کمک کند.
6. وقت بگذارید و متعهد باشید. بهتر است تمرین‌های روزانه در همان زمان هر روز و با همان مدت اتفاق بیفتد تا به یک عادت در شما تبدیل شود.
یادتان باشد که ذهن‌آگاهی نیز مانند هر عادتی در ابتدا دشوار است و نیاز به تلاش دارد اما با گذشت زمان و با تمرین، این عادت آسان‌تر می‌شود.
ترجمه: سارا حق‌بین
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام