0
0

بیشتر آنهایی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند و در «میزگرد تغذیه» شرکت می‌کنند، با رعایت یک رژیم‌غذایی کم‌کالری به نتیجه می‌رسند اما بعضی‌ها هم هستند که با افزایش فعالیت بدنی و انجام یک برنامه‌ ورزشی منظم به وزن مطلوب دست‌ می‌یابند؛ درست مانند مهمان این هفته «میزگرد تغذیه» که دختر خانم 18 ساله‌ای است با قد 180 سانتی‌متر و توانسته طی یک سال با رژیم و ورزش (مخصوصا والیبال) وزنش را از 120 به 75 کیلوگرم برساند و خودش را از عوارض چاقی خلاص کند. ایشان که یکی از خوانندگان «سلامت» و ساکن اصفهان هستند، تصمیم گرفته‌اند تجربه کاهش وزنشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. شرح بیشتر ماجرا را از زبان خودشان و نظر متخصصان «سلامت» را در این خصوص در «میزگرد تغذیه» این هفته خواهید خواند.

خانم س که توانسته طی یک سال 45کیلوگرم وزن کم کند، از رازهای موفقیتش می‌گوید:

والیبال‌درمانی؛ هفته‌ای 5 روز، روزی 4 ساعت!

داستان چاقی شما از کجا شروع شد؟
      من از بچگی تپل بودم و مقداری اضافه وزن داشتم. دوران نوجوانی خیلی کم‌تحرک بودم، ورزش نمی‌کردم و ترجیح می‌دادم پای تلویزیون بنشینم و زمان تماشای آن خوراکی بخورم. اغلب وقتی مشغول تماشای برنامه‌ای بودم بدون اینکه متوجه شوم مقدار زیادی غذا می‌خوردم و همین پرخوری و کم‌تحرکی به مرور باعث چاقی‌ام شد.

مشکل و بیماری خاصی ندارید؟ چاقی مشکلی برایتان ایجاد نکرده بود؟
      بیماری خاصی ندارم. چاقی هم مشکلی برایم ایجاد نکرده بود اما اگر همان روند را ادامه می‌دادم، قطعا مشکلات جسمی برایم ایجاد می‌شد و سلامتم به خطر می‌افتاد.

چه شد که به فکر کاهش وزن افتادید؟
      وقتی سنم بالا رفت، فهمیدم از لحاظ ظاهری با دوستانم تفاوت دارم. در مدرسه خیلی اذیت می‌شدم. یک بار به مسافرت رفتم، در آن سفر خیلی پیاده‌روی کردم و در نتیجه وزنم چند کیلوگرم پایین آمد. وقتی دیدم با چند کیلوگرم کاهش وزن از نظر جسمی و روانی تغییر کرده‌ام و از لحاظ ظاهر بهتر شدم، تصمیم گرفتم ورزش را شروع کنم.

چطور وزن کم کردید؟
      خیلی ورزش می‌کردم. روزی 2 ساعت پیاده‌روی و حداقل هفته‌ای 5 روز و روزی 4 ساعت والیبال کار می‌کردم.

رژیم غذایی نداشتید؟
      رژیم غذایی خاصی نداشتم. همه چیز می‌خوردم اما سعی می‌کردم کم‌خوری کنم. حجم غذایم را کم کردم. مثلا اگر 2 بشقاب برنج می‌خوردم ابتدا آن را به یک بشقاب و بعد به نصف بشقاب رساندم.

برای کاهش وزن از قرص و دارو هم استفاده کردید؟
      نه.

هوس‌ها و اشتهایتان را چطور کنترل می‌کنید؟
      الان که وزنم طبیعی است اگر چیزی هوس کنم و بخورم که کالری بالایی دارد، سعی می‌کنم با ورزش انرژی دریافتی را بسوزانم و تعادلم را برقرار کنم.

در یک روز چه غذاهایی می‌خورید؟
      صبحانه نصف نان لواش با کمی پنیر و چای، ناهار یک و نیم کفگیر برنج با کمی خورش و شام غذای سبک مانند نان و تخم‌مرغ و میان‌وعده 2 عدد میوه می‌خورم.

قبلا یک روزتان را چطور می‌گذراندید و حالا چطور؟
      قبلا خیلی کم‌تحرک بودم و تفریحم تماشای تلویزیون بود اما الان تفریحم ورزش است.

کاهش وزن مشکلی برایتان ایجاد نکرد؟
      بعد از کاهش وزن، ریزش مو پیدا کردم که با مراجعه به پزشک و مصرف ویتامین این مشکل هم برطرف شد.

فکر می‌کردید به این وزن برسید؟
      فکر نمی‌کردم تا این حد بتوانم وزن کم کنم اما هرچه بیشتر وزن کم کردم انگیزه‌ام برای رسیدن به وزن مطلوب بیشتر شد.

با این مقدار کاهش وزن طبیعتا ظاهر شما خیلی تغییر کرده، دیگران چطور با این موضوع برخورد می‌کنند؟
      دوستانم وقتی من را در خیابان می‌بینند، نمی‌شناسند و خیلی برایشان عجیب است که اینقدر تغییر کرده‌ام.

برای حفظ وزن چه برنامه‌ای دارید؟
      خورد و خوراکم را کنترل می‌کنم و با توجه به اینکه رشته تحصیلی‌ام تربیت بدنی است با ورزش وزنم را حفظ خواهم کرد.

فرزانه فولادبند

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام