0
0
        

     به طور کلی، تحقیقات علمی و مطالعات مستندی مبنی بر اینکه داروهای خارجی و ایرانی با هم مقایسه شده‌اند و خارجی بر ایرانی برتری دارد، انجام نشده است. هرچند این مطالعات توسط برخی شرکت‌های سازنده و در مورد برخی داروها به شکل محدود انجام شده یا در حال انجام است اما میزان مطالعات نسبت به تعداد داروهای موجود در بازار دارویی کشور زیاد نیست. در هر دارویی یک بخش به نام ماده موثر دارویی وجود دارد. این بخش از دارو یک مولکول شناخته‌شده است که در تهیه و ساخت آن در همه جای دنیا به یک شکل عمل می‌کنند. بخش دیگر دارو، مواد جانبی دارو است. این‌ جزء از داروها نیز در داروهای هم‌نام که توسط شرکت‌های دارویی ساخته می‌شوند شباهت زیادی به هم دارند اما تفاوت نیز در همین بخش از داروست و کیفیت داروها را از روی این بخش از دارو می‌سنجند.


     درمورد کیفیت مواد جانبی و استفاده در فرآورده‌های دارویی یک بازه قابل‌قبول وجود دارد که تمام شرکت‌های دارویی موظف به رعایت کردن آن هستند. همچنین سازمان غذا و دارو به‌عنوان ارگان نظارتی در این زمینه وظیفه کنترل و نظارت شرکت‌ها را برعهده دارد، بنابراین تمام موادی که به‌عنوان مواد جانبی در داروها استفاده می‌شوند کیفیت قابل‌قبولی دارند. استفاده شرکت‌ها از مواد با کیفیت بالا یا پایین فقط باعث وجود اختلاف قیمت بین محصولات می‌شود.


     بسیاری از بیماران می‌خواهند بدانند، دارویی که مصرف می‌کنند چه عوارضی دارد. تقریبا همه داروهای مصرفی ممکن است عوارضی را برای بیمار ایجاد کنند ولی همیشه باید به تفاوت‌های بین فردی بیماران توجه داشته باشیم. فرض کنید 2 بیمار یک دارو با یک برند(مارک) استاندارد را مصرف می‌کنند. در یک بیمار عارضه جانبی دارو سردرد است و در بیماری دیگر سردرد وجود ندارد. به این استناد نمی‌توان گفت داروی مصرفی، داروی بدی است. عوارض جانبی دارو برای بیماران در هر 2 نوع مارک دارویی؛ خارجی یا ایرانی مشاهده می‌شود. عوارض اصلا قابل‌پیش‌بینی نیستند، بنابراین تا وقتی که بیمار با داروی ایرانی مشکل ندارد، بهتر است با مشورت پزشک از داروی ایرانی استفاده کند. در غیر این صورت می‌توان داروی خارجی برای بیمار تجویز کرد. سلیقه پزشک در تجویز دارو را هم نباید نادیده گرفت. البته پزشکان از روی تجربه ممکن است نوع ایرانی یا خارجی را ترجیح دهند و این موضوع را هم باید در نظر داشت.


     در مورد اینکه بیمار یک داروی ایرانی را از نظر تعداد باید روزی چند برابر داروی خارجی مصرف کند، تنها موردی که به ذهن می‌رسد این است که شاید در میلی‌گرم داروها تفاوت وجود داشته باشد. ممکن است داروی ایرانی 500 میلی‌گرمی باشد و داروی خارجی 1000 میلی‌گرمی. در این مواقع طبیعی است که مصرف تعداد داروهای ایرانی به 2 برابر داروی خارجی می‌رسد و این موضوع ارتباطی به کیفیت داروها ندارد.


دکتر مژگان مشایخی
داروساز
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام