0
0
        

     چندی پیش، انتشار خبری در خصوص بسته‌بندی اشتباه آمپول رانیتیدین در بسته‌های هپارین باعث نگرانی وسیعی در میان بیماران و اعضای تیم درمان شد. واقعیت این است که فرآیند رسیدن دارو از تولیدکننده به دست بیمار، یک روند چندمرحله‌ای، پیچیده و دقیق است که در این مسیر مراحل نظارتی زیادی برای جلوگیری از بروز خطا و تامین داروهای ایمن و موثر برای تامین سلامت بیماران در نظر گرفته شده، اما بروز خطای دارویی(هر چند به‌ندرت) دور از ذهن نیست. در این زمینه می‌توان به علل مختلفی اشاره کرد؛ مثلا ممکن است در مراحل مختلف تولید، انبارداری و توزیع قبل از رسیدن دارو به داروخانه، خطای انسانی یا ماشینی باعث وجود اشکال در فرآورده شود، هر چند همان‌طور که توضیح داده شد به دلیل وجود نظارت‌های دقیق و قانونمند، این اتفاق به‌ندرت می‌افتد و این موضوع نباید باعث نگرانی بیماران شود.


     مورد بعدی، بروز خطا در داروخانه هنگام تحویل دارو به‌وسیله دکتر داروساز به بیمار است. تشابه نوشتاری2 داروی متفاوت می‌تواند باعث بروز خطا هنگام تحویل دارو به بیمار شود. هر دارویی دارای یک نام علمی است که در همه جای دنیا به شکل یکسان به کار می‌رود. این نام، نام اصلی و شناسنامه‌ای داروست. اما مطابق قانون هر شرکتی می‌تواند برای تمایز فرآورده خود از سایر فرآورده‌های مشابه، نام تجاری هم برای فرآورده‌اش در نظر بگیرد. حال تصور کنید با چه حجم عظیمی از نام‌های دارویی مواجه هستیم. مشکلاتی مانند ناخوانا بودن نسخه پزشک و عوامل انسانی مانند خستگی، عدم تمرکز و شلوغی داروخانه نیز هست. بنابراین توصیه می‌شود درصورت ناخوانا بودن نسخه، از تحویل دارو به بیماران اجتناب شود و بیمار برای تصحیح نسخه دوباره به پزشک تجویزکننده داروها ارجاع داده شود.


     اشتباه دیگر از سوی بیماران است. بسیاری از بیماران نسبت به دارویی که دریافت می‌کنند، بی‌توجه هستند. توصیه ما به همه بیماران، این است که حتما با دکتر داروساز در مورد شیوه مصرف داروها مشورت و در صورت نیاز (مثلا وجود شبهه در تحویل دارو، مقدار مصرف، تداخلات دارویی و... که معمولا به‌وسیله دکتر داروساز مشخص می‌شود) برای مشورت و کسب تکلیف مجددا به پزشک تجویزکننده داروها مراجعه کنند. گاهی هم بیمار یک برند خاصی از دارو را مصرف می‌کند و هنگام دریافت دارو از داروخانه با نام دیگری مواجه می‌شود که ظاهر و نام آن با دارویی که همیشه مصرف می‌کرده، متفاوت است. در واقع، یک دارو ممکن است چند برند داشته باشد که در داروخانه فعلی موجود نیست و مشابه آن را داده‌اند. بهتر است این بیماران هم با دکتر داروساز حاضر در داروخانه در این‌باره صحبت کنند تا مطمئن شوند.


دکتر مژگان مشایخی
داروساز
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام