0
0
        

شکی نیست که انتقال ویروس از راه مقاربت رو به افزایش است. تا چند سال گذشته، 80-70درصد موارد ابتلا از طریق سرنگ آلوده بود ولی در حال حاضر بسیاری از بیماران شناسایی شده دلیل ابتلا را مقاربت جنسی پرخطر ذکر می‌کنند. تغییر الگوی انتقال از سرنگ آلوده به روابط جنسی پرخطر چندان هم دور از انتظار نبود چون برای جلوگیری از انتقال ویروس از طریق سرنگ آلوده مراکز متعددی راه‌اندازی شد که سرنگ استریل در اختیار معتادان قرار می‌دهند، مصرف متادون را جایگزین می‌کنند و با آموزش‌ این راه انتقال را تا حدود زیادی مسدود می‌کنند ولی توجه زیادی به راه‌های انتقال جنسی نشد و ما شاهد چنین نتیجه‌ای هستیم.

       شاید اینطور به نظر برسد که تعداد زنان مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در جامعه زیاد شده، در حالی که در چند سال اخیر خانم‌های اچ‌آی‌وی مثبت که از بیماری خود اطلاع نداشتند، بیشتر شناسایی شده‌اند. اغلب آنها زنانی هستند که همسر مبتلا به اچ‌آی‌وی دارند و بیماری را از همسرانشان گرفته‌اند. بعضی از آنها از همسر معتادشان جدا می‌شوند و دوباره ازدواج می‌کنند بدون اینکه از بیماری خود اطلاعی داشته باشند. به همین دلیل هنوز شاهد تولد نوزادان اچ‌آی‌وی مثبت هستیم که از مادران مبتلا متولد می‌شوند. در حالی که اگر مادر باردار از بیماری‌اش اطلاع داشت و دارو مصرف می‌کرد، این اتفاق نمی‌افتاد. مصرف دارو توسط مادر باردار احتمال انتقال ویروس را از 40 درصد به کمتر از 1 درصد می‌رساند.

       گروهی از زنان مبتلا در سنین پایین هستند و به سن ازدواج نرسیده‌اند. این گروه دخترانی هستند که بیماری را از مادرانشان گرفته‌اند یا در اثر روابط خارج از عرف به آن مبتلا شده‌اند. بد نیست به مواد مخدر محرک هم اشاره‌ای داشته باشیم که به راحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد. مصرف این مواد باعث می‌شود رفتارهای بی‌محابا و خطرناکی مثل روابط جنسی پرخطر، تزریق مواد مخدر و... از آنها سربزند و خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی بالا برود.

       ارتباط سازمان‌هایی که در زمینه بیماری‌های رفتاری فعالیت می‌کنند باعث شده زنان بهتر بتوانند خانواده خود را هدایت کنند و مانع از انتشار ویروس به دیگران شوند. وقتی بیمار شناسایی می‌شود او را به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری ارجاع می‌دهند. این مراکز حمایت‌های درمانی و مراقبتی خوبی ارائه می‌دهند. موارد مربوط به رازداری در این مراکز کاملا رعایت و اعتماد بیماران بعد از یکی- دو جلسه جلب می‌شود.

       مساله مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت یافتن بیماران است. تعداد افرادی که از بیماری خود اطلاع ندارند بسیار زیاد است. بعد از یافتن بیماران سیستم بهداشتی می‌داند چگونه آرامش و سلامت را به آنها برگرداند. البته افرادی که اعمال پرخطر رفتاری دارند خودشان باید به مراکز مراجعه کنند و بدانند که راه‌های زیادی در مورد کنترل بیماری وجود دارد.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام