0
0
        

آمار روزانه ابتلا به کرونا در کشور روند صعودی به‌ خود گرفته است، آن هم در شرایطی که بسیاری از مردم با ‌توجه ‌به سیاست‌های اخیر در بازگشایی مراکز عمومی و شماری از مشاغل، شرایط را عادی فرض کرده و احتیاط‌ها را کنار گذاشته‌اند. حالا مسوولان وزارت بهداشت هشدار می‌دهند که شرایط به‌هیچ‌وجه عادی نشده است.
به گزارش «سلامت»، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت از روند صعودی آمارهای ابتلا خبر داده و گفته باید احتیاط‌ها را بیشتر کرد. در تعدادی از شهرها و استان‌ها که بیماری به وضعیت پایدار رسیده بود، ورق برگشته است؛ تهران هم همچنان به‌عنوان شهری آلوده تلقی می‌شود و علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران به مردم به‌ویژه گروه‌‎های پرخطر هشدار می‌دهد که از حضور در سطح شهر و رفت‌وآمدهای غیرضروری بپرهیزند. به گفته زالی، هیچ تغییری در شرایط به وجود نیامده و تهران همچنان به‌عنوان شهری آلوده تلقی می‌شود و بسیاری از سطوح به ویروس کووید- ۱۹ آلوده است. در مناطقی که ترددها و تراکم جمعیت بیشتر است، افراد مستعد که در گروه‌های پرخطر ابتلا به این ویروس قرار دارند، در معرض خطر بیشتری هستند و باید بیشتر از سایرین توصیه‌ها را جدی بگیرند.
زالی معتقد است: «برای کاهش شیوع کرونا ضرورت دارد تمامی افراد در ساعت‌های شلوغ و پرتردد حضور خود را در شهر به حداقل برسانند و چنانچه ناچار به حضور در اماکن عمومی شدند، از تجهیزات حفاظتی به‌خصوص ماسک استفاده کنند. همچنین به ‌محض ورود به منزل، شستشوی دست‌ها به مدت 20 ثانیه هرگز فراموش نشود.»
احتمال وقوع دوره اوج دوم بیماری کرونا در 3 استان پرخطر
تحلیل آمارهای ابتلا در برخی استان‌ها ازجمله خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان از احتمال ورود این استان‌ها به دوره اوج دوم بیماری حکایت دارد. به گفته قاسم میری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان این استان در آستانه ورود به اوج دوم بیماری کرونا است. وی با اشاره به افزایش موارد مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان، گفت: «تعداد موارد مثبت آزمایشگاهی کووید- 19 در استان به 720 نفر رسید که 491 نفر از این افراد در شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران، 152 نفر در زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز و 77 نفر در ایرانشهر، نیک‌شهر، سرباز، کنارک و چابهار زندگی می‌کنند.» درعین‌حال منابع محلی از کم‌توجهی آشکار مردم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این استان خبر می‌دهند. به گفته این منابع، روند زندگی مردم در زاهدان چنان عادی است که به‌نظر می‌رسد هرگز بیماری کرونا به این شهر نیامده است. البته فضای اجتماعی به‌گونه‌ای است که رعایت‌کنندگان گاهی مورد شماتت دیگران قرار می‌گیرند. حتی در تمام مدت شیوع کرونا مراسم جمعی ازجمله عروسی در شهر تعطیل نشده و مرتب برگزار شده است.
بوشهر دیگر استانی است که در روزهای گذشته خبرهایی از افزایش شمار مبتلایان به کرونا ویروس در آن مخابره شده است. سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر هم از شناسایی و افزوده شدن ده‌ها مورد جدید به فهرست مبتلایان ویروس کرونا در بوشهر خبر می‌دهد. به گفته کشمیری، بیماران جدید ساکن شهرستان بوشهر هستند و همگی در مراکز بیماریابی شناسایی‌ شدند و در مراقبت خانگی قرار دارند. وی افزود: «با بررسی‌های انجام‌شده روی یک بیمار، کانون جدیدی از بیماری در استان شناسایی شد و همه در قرنطینه کامل و استاندارد قرار گرفتند و هیچ‌کدام از این موارد دارای علائم بیماری نیستند و با مراقبت و غربالگری ردیابی و شناسایی‌ شده‌اند.» رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توجه به دستورالعمل‌های رعایت فاصله اجتماعی را طلایی‌ترین کلید کنترل شیوع کرونا دانست و از مردم استان بوشهر خواست از برگزاری مراسم جمعی، جشن تولد و عروسی، ختم، خاک‌سپاری و هرگونه تجمع خودداری کنند.
افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید- 19 در استان خوزستان هم جزو اخبار مهم کرونایی در روزهای گذشته است. استاندار خوزستان از افزایش تعداد بیماران سرپایی در این استان خبر داد و گفت: «تعداد بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان به دلیل رعایت نشدن فاصله اجتماعی، آغاز دوباره فعالیت بازار و اصناف و تقویت سیستم بیماریابی در این استان زیاد شده است.»
سعید نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان هم همکاری نکردن بخشی از مردم این استان و بی‌توجهی به توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری را عامل افزایش مبتلایان در روزهای اخیر دانست و تاکید کرد: «در صورت ادامه این روند، ممکن است دوباره محدودیت‌های پیشین در استان خوزستان وضع شود.» نجاتی افزود: «در پی رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی، 100 اکیپ برای بازرسی فعالیت اصناف در خوزستان تشکیل شده و در اثر فعالیت این اکیپ‌ها تا‌کنون تعدادی از اصناف پلمپ شده‌اند.»رئیس مرکز بهداشت خوزستان هم در گفت‌وگویی تلویزیونی افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان را معلول رفتار مردم عنوان کرد: «اقداماتی که مربوط به ارگان‌های دولتی و حوزه بهداشت و درمان است در خوزستان انجام می‌شود، اما آنچه مردم را بیمار می‌کند رفتار آنهاست.» سیدمحمد علوی سیر افزایشی آمار ابتلا به کرونا در خوزستان را تایید کرد و توضیح داد: «این روند در درجه اول نشان‌دهنده افزایش تعداد موارد بیماری به فراتر از حد انتظار و در درجه دوم نتیجه فعال شدن آزمایشگاه‌های جدیدتر و افزایش نمونه‌گیری و بیماریابی در استان است.»
باوجوداین معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا درباره احتمال افزایش آمار مبتلایان به‌دنبال وقوع روند افزایشی بیماری در ۱۵ استان طی روزهای اخیر، تصریح کرد: «آمار غربالگری در ۱۳۰ آزمایشگاه انجام می‌شود. تاکنون در حوزه درمان روند رو به افزایش را تنها در استان خوزستان شاهد بودیم که برای بررسی این موضوع دو تیم تحقیقاتی به این استان رفته‌اند.» به گفته قاسم جان بابایی، اغلب بیماران در شهرهای اهواز، دزفول و آبادان بیماران بدحالی نیستند و باوجود ۲۰ درصد افزایش موارد ابتلا در این استان در روزهای گذشته، اکنون به روند تقریبا ثابتی رسیده‌ایم.
البته این 3 استان تنها استان‌هایی نیستند که آمار کرونا در آنها روندی افزایشی داشته، بلکه بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت روند ابتلا در 15 استان کشور همچنان افزایشی است. این در حالی است که با کاهش محدودیت‌های اجتماعی، شرایط برای بخش قابل‌توجهی از مردم عادی تلقی شده و این همان چیزی است که آینده مواجهه ایران با کرونا را در هاله‌ای از ابهام و نگرانی فرو برده است.
علی ابراهیمی
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام