0
0
        

افسردگی بعد از حادثه یکی از عوارض رخدادهاست؛ فقدان عزیزان، زلزله و سیل و هر رویدادی که باعث ایجاد غم و شوک‌های عصبی و روانی شود، افسردگی بعد از حادثه را در پی دارد. نشانگان افسردگی بعد از حادثه (Pastraumatic stress disorder). مجموعه‌ای از سندروم‌های ناشی از حادثه یا سانحه‌ای مثل تصادف یا فوت یک یا چند نفر از عزیزان است.
ناگفته پیداست که بعد از رخدادهای طبیعی مثل سیل، زلزله یا تصادف و حوادث با تلفات زیاد مثل سقوط هواپیما برای بازماندگان فرد متوفی مثل پدر، مادر، همسر و فرزندان و حتی وابستگان نزدیک که رشته الفت و محبت شان با از دست رفتگان محکم و استوار بوده، این فرایند دشوار اتفاق می‌افتد.
گریه، غصه و افسوس برای خاطرات مشترک و احتمالا عذاب وجدان به دلیل رفتارهای نامناسب با متوفی منجر به عمق و دوام بیشتر حالت افسردگی می‌شود. در حال حاضر، برای اولین بار در دوران زندگی نسل‌های حاضر، حضور و گسترش یک بیماری همه‌گیر باعث از دست رفتن تعداد قابل‌توجهی از هموطنانمان در شهرهای مختلف شد.
«کرونا» با عامل ویروسی ناشناخته به سرعت اغلب شهرهای جهان و کشور ما را درنوردید و فراگیر شد. ابتلا به این ویروس تاج‌دار، دشوار و خطرناک افراد را به بیمارستان‌ها کشاند و در برخی از موارد مرگ را به آنها تحمیل کرد. همه‌گیری بیماری و سرعت انتشار آن، مردم و کادر پزشکی و بهداشتی را غافلگیر کرد.
درمان مبتلایان به این بیماری جان پزشکان و پرستاران و دیگر افراد تلاشگر را به مخاطره انداخت و ایثار و فداکاری‌های کادر درمانی در بعضی از موارد به قیمت از دست دادن جان شان تمام شد اما توانستند در مقابل هجوم این بیماری مقاومت کنند و جان تعداد قابل‌توجهی از هموطنان را نجات دهند.
مسئولیت‌پذیری بخش قابل‌توجهی از مردم در رعایت دستورات پزشکی و بردباری و تلاش تاریخی درمانگران توانست تلفات را به حد قابل‌توجهی کاهش دهد. رعایت فاصله اجتماعی و به‌کارگیری راهنمایی‌های بهداشتی اصلی‌ترین وظیفه مردم بود که به نحو احسن به آن عمل کردند.
مساله ناراحت کننده دیگر شکل از دست دادن عزیزان، خاکسپاری و وداع با آنها بدون تشریفات معمول و برگزاری مراسم تشییع، تدفین و ترحیم بود که غم و اندوه بازماندگان و نزدیکان فرد از دنیا رفته را دوچندان می‌کرد.
تسلیت‌گویی اقوام و دوستان به بازماندگان، نه تنها بخش تاریخی و فرهنگ دینی و اجتماعی ماست بلکه تا حدود قابل‌توجهی فشار اندوه و بار غصه مصیبت‌دیدگان را کاهش می‌دهد.
این مساله از نظر عاطفی و فرهنگ اجتماعی نیز بسیار مهم است اما متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا و مسری بودن آن، در این ایام مشارکت و حضور در مراسم عزاداری و تسلی بازماندگان به تسلیت‌های تلفنی یا پیامکی تبدیل شد و این تغییرات اندوه داغداران را افزون کرد.
با این روال، قطعا بعد از اینکه دوران کرونا را پشت سر بگذاریم، با افرادی مواجه خواهیم شد که با انباشت غم‌ها و تخلیه نشدن دردها به انسان‌های افسرده و مات تبدیل شده‌اند و از اینجا به بعد روان‌درمانگرها، مشاوران ورزیده و روان‌پزشکان نقش بسیار مهمی خواهند داشت.
دکتر مجید ابهری
رفتارشناس و مشاور خانواده
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام