0
0
        

ویروس کرونا بزرگسالان را بیشتر و شدیدتر از کودکان مبتلا می‌کند اما شمار فزاینده‌ای از کودکان در چند کشور جهان دچار عوارض التهابی شده‌اند که به ویروس کرونا ربط داده شده ‌است.
به گزارش وب‌ام‌دی، این عارضه التهابی شبیه عارضه شناخته‌شده در پزشکی کودکان به نام «بیماری کاوازاکی» است. بیماری کاوازاکی عارضه التهابی نادری است که علت دقیق آن معلوم نیست، معمولا در کودکان با تب بالا، درد شکم، دانه‌های پوستی، بزرگی غدد لنفاوی، خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها، زبان قرمز مانند توت‌فرنگی، تورم و قرمزی انگشتان دست و پا و قرمزی چشم‌ها بروز می‌کند.
بیماری کاوازاکی باعث التهاب و تورم رگ‌های خونی می‌شود و ممکن است رگ‌های تغذیه‌کننده عضله قلب (شریان‌های کرونری) را درگیر کند و باعث گشاد شدن غیرطبیعی (آنوریسم) آنها شود. عوارض قلبی این بیماری ممکن است مرگبار باشد.
تابه‌حال در طول شیوع ویروس کرونا موارد متعددی از عارضه التهابی شبیه بیماری کاوازاکی در کودکانی که به ویروس کرونا آلوده شده یا آزمایش آنتی‌بادی مثبت ویروس کرونا داشته‌اند، در اروپا و آمریکا و چند مورد مرگ ناشی از آن از انگلیس و آمریکا گزارش شده است. پزشکان آمریکایی و انگلیسی این عارضه التهابی شبیه بیماری کاوازاکی در کودکان دچار ویروس کرونا را به عنوان یک بیماری جدید در پزشکی اطفال «نشانگان التهاب چندسیستمی کودکان» (PIMS) نامیده‌اند. این نشانگان براساس تعریف جهت توصیف عارضه جدیدی به کار می‌رود که در کودکان مبتلا، ویروس جدید کرونا پس از بهبود اولیه به صورت التهاب شدید در اندام‌های گوناگون بدن با علائم مربوط به آن بروز می‌کند.
علائم این نشانگان شبیه بیماری کاوازاکی است. کودکان مبتلا معمولا سالم و بدون بیماری زمینه‌ای هستند و هنگام عفونت با ویروس جدید کرونا علائم آشکاری مانند سرفه و تنگی نفس را بروز نمی‌دهند. این عارضه جدید نیز اگر درمان نشود می‌تواند عوارض قلبی مرگباری ایجاد کند. تشخیص زودرس این عارضه به‌وسیله متخصصان کودکان و ارجاع فوری بیماران به مراکز تخصصی ضروری است. درمان‌هایی که برای درمان این عارضه به کار رفته، شامل داروهای استروئیدی، ایمونوگلوبولین داخل وریدی، آسپیرین، آنتی‌بیوتیک و اکسیژن بوده‌ و در موارد وخیم کودکان به دستگاه تنفس مصنوعی متصل شده‌اند.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام