0
0
        

خیلی از مردم مدام نگران هستند؛ درباره تعداد مبتلایان و آمار مرگ‌ومیر سوال می‌کنند و هر روز در خبرها پیگیر تعداد مبتلایان و افراد فوت‌شده در اثر کرونا هستند. آمارها هرچه باشد، بیش از حد مورد انتظار برای سیستم بهداشتی و درمانی ماست و با همه‌گیری مواجهیم بنابراین بهترین کار این است که فارغ از کم و زیاد شدن آمار مبتلایان، تمام توصیه‌های بهداشتی و پزشکی را به‌صورت کاملا جدی رعایت کنیم تا زمانی که به ما اعلام کنند همه‌گیری به پایان رسیده است. برخی افراد هم راه انکار را پیش گرفته‌اند؛ انکاری که الان وجود دارد و وضعیتی که در جاده‌های شمال می‌بینیم، نگران‌کننده است. بعضی می‌گویند می‌خواهیم خودمان را در ویلای خود قرنطینه کنیم. این کار قطعا منطقی نیست. علت شنیدن چنین گفته‌هایی این است که ما عادت کرده‌ایم خیلی از موضوعات را سطحی ببینیم، در حالی‌ که باید همه جوانب موضوع را در نظر گرفت، مثلا فکر کنیم اگر در جاده تصادف کنیم یا در همان ویلا دچار بیماری قلبی شویم، باید به بیمارستان برویم اما خیلی از بیمارستان‌های مناطق مختلف برای پاسخ به نیاز مردم خودشان هم ظرفیت ندارند. اگر مسافران هم بخواهند از امکانات محدود درمانی آن منطقه که برای جمعیت اضافه ساخته نشده استفاده کنند، ممکن است در محیط شلوغ بیمارستان و درمانگاه به کرونا مبتلا شوند. از زمان اعلام شیوع کرونا در ایران تا امروز، افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی نظرهای کارشناسی تخصصی و فوق‌تخصصی می‌دهند، مباحث پیچیده ویروس‌شناسی مطرح کرده و حتی داروهایی هم برای مردم تجویز می‌کنند. این توصیه‌ها و تجویزها یکی از آسیب‌های مهم فضای مجازی است که باعث ایجاد اضطراب و هراس در مردم شده است. ویروس جدید کرونا برای همه ناشناخته است و آنچه درباره آن در مقاله‌ها مطرح شده، هنوز در مرحله تحقیقات و آزمایش‌ است و اثبات و قطعی نشده است. داروها و ویتامین‌هایی که توصیه می‌شود نه‌تنها هیچ اثر مثبت قطعی ندارند، بلکه بعضی از آنها به‌شدت مضر هستند.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که بر اساس آمار، 97 درصد مبتلایان درمان می‌شوند و 3 درصد کارشان به بیمارستان کشیده می‌شود بنابراین لازم نیست اینقدر بترسیم و وحشت‌زده شویم. ترس کرونا را از خانه‌مان دور نمی‌کند. درست است که خطر کرونا نزدیک ماست و باید آن را جدی بگیریم، ترس نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه حتی با تضعیف سیستم ایمنی، مشکلی به مشکلات دیگرمان اضافه خواهد کرد.
به نظر من، نگران شدن واکنشی طبیعی است اما نگران ماندن یک انتخاب است. می‌توانیم انتخاب کنیم که شبانه‌روز مدام نگران باشیم یا با وجود اینکه همه نکات بهداشتی را با دقت رعایت می‌کنیم، کمتر نگرانی به دلمان راه بدهیم.
کنترل اضطراب خیلی مهم است. البته رفتار پرخطر جای سرزنش دارد اما اگر رفتار پرخطر نداریم و همه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنیم دیگر نباید نگران باشیم. رعایت نکات بهداشتی در حدی که زندگی روزمره ما مختل نشود، ضروری است. البته علاوه بر نکات بهداشتی، باید در حد امکان قرنطینه خانگی را هم رعایت کنیم و سفر نرویم تا چرخه همه‌گیری شکسته شود.
دکتر مهدی خواجوی
جراح و متخصص مغز و اعصاب
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام