0
0
        

      منافذ باز پوستی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به مطب است و مخصوصا خانم‌ها تنها برای بستن این منافذ به متخصص مراجعه می‌کنند اما وجود این منافذ برای سلامت پوست لازم است و بسته شدن آنها قدم اول در تشکیل جوش‌های سرسفید و سرسیاه است. برخی باورهای رایج در این رابطه عبارتند از:


      1) منافذ باز پوستی قابل‌درمان است: این باور درست است. منافذ باز زمینه ژنتیکی دارد. گرچه برخی درمان‌ها مانند درمان‌های دارویی، لیزر فرکشنال، میکرودرم ابریژن و درم ابریژن به جمع‌تر شدن منافذ کمک می‌کنند اما به هر حال این درمان‌ها موقتی است و با افزایش چربی پوست منافذ مجدد باز خواهد شد. در مواردی که منافذ به‌خصوص در ناحیه بینی و کناره‌های آن باز است و پوست شبیه پوست پرتقال شده درمان را توصیه می‌کنیم که در این شرایط منافذ 60-30 درصد جمع‌تر خواهد شد.


      2) باز بودن منافذ پوستی زمینه‌ساز ورود میکروب و آلودگی‌ها به زیر پوست است: این باور اشتباه است. سبوم خود خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و اجازه ورود میکروب، باکتری و آلودگی را به زیر پوست نمی‌دهد. اما اکسیداسیون چربی در این منافذ باعث سیاه شدن پوست می‌شود.


      3) با افزایش سن منافذ باز‌تر می‌شود: این باور اشتباه است و به میزان ترشح چربی و قوام پوست بستگی دارد. در برخی شرایط مثل دوران بارداری معمولا به دلیل افزایش هورمون‌های زنانه در بدن شاهد کاهش چربی پوست و جمع‌تر شدن منافذ هستیم. برعکس، استرس و اضطراب میزان ترشح چربی را افزایش می‌دهد و منافذ پوست را بازتر می‌کند.


دکتر امیرهوشنگ احسانی
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام