0
0

درباره پوست چرب و خوبی‌ها و بدی‌هایش بارها در «سلامت» نوشته‌ایم. می‌دانید که پوست چرب در عین اینکه از بروز چین و چروک (مخصوصا با افزایش سن) پیشگیری می‌کند، می‌تواند زمینه‌ساز جوش، منافذ باز پوستی و دانه‌های سرسیاه هم باشد. این مسایل باعث می‌شود افرادی که پوست چربی دارند، هرازگاهی دنبال پاک کردن و مراقبت از پوستشان باشند. خانم مریم یکی از خوانندگان قدیمی «سلامت» هستند که این هفته مشکلشان را با ما در میان گذاشته‌اند. ایشان که باتوجه به نوشته خودشان، از نوجوانی با مشکل پوست چرب و منافذ باز پوستی مواجه شده‌اند، در هفته‌های اخیر همزمان با تشدید آلودگی شدید هوا نگران تجمع مواد آلاینده در منافذ باز پوست خود شده‌اند: «با رسیدن به سن بلوغ، پوستم پر از جوش شد و درمان‌های بسیاری را امتحان کردم تا اینکه در نهایت با مصرف راکوتان، جوش‌ها به اتمام رسید اما بعد، فاجعه‌ای به ‌جا ماند؛ یعنی جای جوش‌ها و منافذ باز پوست آزارم ‌داد. برای درمان 5 جلسه میکرودرم ابریژن را امتحان کردم. بعد از 5 جلسه به توصیه پزشک و ترس از نازک شدن بیش از حد پوست درمان را متوقف کردم. متخصص پوست درمان با لیزر را پیشنهاد داد و گفت می‌تواند تا 40- 30 درصد باعث بهبود شود اما هرگز منافذ باز پوست صددرصد بهبود نخواهد یافت. به همین دلیل پیگیر ماجرا نشدم تا اینکه چند وقت پیش شنیدم PRP درمان موثری است. آیا واقعا این‌طور است؟ من مرتب از کرم ضدآفتاب، مرطوب‌کننده و کرم‌های لایه‌بردار استفاده می‌کنم اما در این آب و هوای آلوده نگران ذرات ریزی هستم که از این منافذ وارد پوستم می‌شوند و می‌توانند آسیب‌زننده باشند.»

سمیه مقصودعلی

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام