0
0

غزال مدرسه می‌رفت و مشکلات جدیدی به مشکلاتمان اضافه شده بود. وقتی نوشتن شروع شد، در خانه با او صداکشی می‌کردم و همچنان موقع نوشتن تکالیفش دستم را روی دستش می‌گذاشتم تا بنویسد ولی در کلاس نمی‌توانست بنویسد. روزبه‌روز لغات اضافه و کار سخت‌تر می‌شد. همان روزهای اول سال بود که وقتی دنبال غزال رفته بودم، یکی از همکلاسی‌هایش به من گفت: «خانم! دخترت تو کلاسی هیچی نمی‌دونه. هر چی معلم بهش می‌گه بنویس، انجام نمی‌ده.» او با همان زبان کودکانه‌اش ‌گفت: «غزال خیلی تنبله. همش معلم می‌برش گوشه کلاس.»
بعد از شنیدن این حرف‌ها آنقدر ناراحت شدم که نمی‌دانستم چه کنم. تا شب که می‌خواستم بخوابم، از فکر حرف‌های همکلاسی دخترم بیرون نمی‌آمدم. این فکر مثل خوره به جانم افتاده بود: «الان که غزال کوچک است، یک بچه در موردش این جوری حرف می‌زنه. وقتی بزرگ بشه چی؟» خیلی غصه می‌خوردم و مدام با خودم کلنجار می‌رفتم. مدام دنبال راهی بودم تا اوضاع دخترم بهتر شود.
معلم آخر وقت کلاس سرمشق می‌داد و می‌گفت غزال در نوشتن همکاری نمی‌کند. مشق‌هایش را در کلاس نمی‌نویسد، نقاشی نمی‌کشد، پای تخته نمی‌آید و برگه سوال‌هایی که به بچه‌ها می‌دهیم جواب بدهند، سفید می‌گذارد. صحبت‌های معلم مثل پتک در سرم می‌خورد. از طرفی، در مدرسه از بچه‌ها خوراکی می‌گرفت و عملکرد و رفتارش تغییر می‌کرد. در خانه هم مشکلاتی داشتم. در یک اتاق ۱۲ متری بدون امکانات رفاهی و بهداشتی زندگی می‌کردیم. آشپزخانه‌مان فقط سقف داشت و دستشویی و حماممان را با ساکنان 3 طبقه خانه و با جمعیت زیاد شریک بودیم.
بچه‌ها با پسر عمو و دختر عموها سازگاری نداشتند. علاوه بر اینها، کار همسرم فصلی بود و درآمدی کارگری داشت.
حرف‌های اطرافیان هم مزید بر علت بود. حرف‌هایی از جنس اینکه بیهوده تلاش می‌کنید چون فایده‌ای ندارد، مگر شوهرت چقدر درآمد دارد که این همه برای این بچه هزینه می‌کنید و ویزیت کاردرمانی، گفتاردرمانی و هزینه ایاب و ذهاب و سرویس مدرسه و... می‌دهید؟
با وجود همه این فشارهای مالی و روانی، با خدای خودم عهد بستم، نگذارم غزال از بچه‌ها عقب بماند و شروع به کار کردم.
ادامه دارد...
معصومه شاهمیری‌راد
مولف کتاب «مزه‌ سلامتی» ویژه بیماران مبتلا به فنیل‌کتونوری
( PKU) مادر یک دختر مبتلا به PKU

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:

رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام